Test dalmierza laserowego GLM 80 Professional

0
Test dalmierza laserowego GLM 80 Professional

Grzegorz CzpakaW maju bieżącego roku na polskim rynku pojawił się nowy dalmierz laserowy firmy Bosch. GLM 80 z szyną R 60 Professional przetestował Grzegorza Czpaka - właściciela firmy remontowo-budowlanej, który zgodził się wypróbować nowe urządzenie na placu budowy jednego z jego aktualnych projektów.

Jakie były Pana pierwsze wrażenia po uruchomieniu dalmierza?

Lubię narzędzia poręczne i kompaktowe, więc od razu spodobały mi się niewielkie wymiary i waga dalmierza. Każde urządzenie, które podczas pracy na budowie można schować do kieszeni spodni, w znaczny sposób ułatwia życie. W trakcie testów postanowiłem natomiast podejść dość krytycznie do możliwości pomiarowych nowego dalmierza. Zgodnie z instrukcją GLM 80 Professional mierzy z dokładnością do ±1,5 milimetra dystanse nawet do 80 metrów. W tym miejscu należy jednak zauważyć, że dokonanie tak odległego pomiaru gołym okiem, poza budynkiem i bez użycia statywu jest niemal niemożliwe. Ludzkie oko nie dostrzeże małego punktu oddalonego o 80 metrów, a ludzka ręka nie pozostanie w całkowitym bezruchu na czas pomiaru (pamiętajmy, że każde drgnięcie to zmiana położenia punktu o kilka centymetrów). Byłem zatem ciekaw jak urządzenie będzie się spisywało na krótszym odcinku pomiaru, nie takim 2-3-metrowym, bo do tego używamy zwykłych miarek, ale powiedźmy 40-metrowym, ponieważ takie odległości na budowach wygodnie jest mierzyć „z ręki”. Interesowały mnie także dodatkowe funkcje urządzenia, o których czytałem przed testem.

testowanie dalmierzapomiar dalmierzem

No i jak się spisało nowe urządzenie? Jakie zalety i wady może Pan wskazać?

Bardzo dobrze. Pomiary były dokładne, proces mierzenia przebiegał bezproblemowo. Do zalet zdecydowanie mogę zaliczyć to, że łączy w sobie kilka przydatnych na budowie funkcji. Oprócz zwykłego pomiaru odległości możliwe jest również obliczanie powierzchni i objętości odległych od nas obiektów, poprzez kalkulację ich wymiarów (wysokości i długości). Aby to sprawdzić, zgodnie z instrukcją skierowałem promień lasera na najwyższy punkt ściany budynku i rzeczywiście wszystkie wymiary wyszły bez zastrzeżeń. Ogromną zaletą jest także możliwość precyzyjnego określania kątów, z dokładnością do 0,2º. Mogę powiedzieć, że to jest zdecydowanie największa zaleta. Co do wad, to moim zdaniem to urządzenie ich nie ma.

wyznaczanie kątówużytkowanie dalmierza

Do jakich prac wykorzystywał Pan dalmierz na poszczególnych etapach budowy?

Wykorzystywałem przede wszystkim możliwość wyznaczania kątów. Urządzenie okazało się niezwykle przydatne podczas ustawiania kąta więźby dachowej, a także badania pochyłości ścian. Dalmierz był również przydatny przy pomiarze odległości otworów okiennych i drzwiowych oraz także stropu od podłogi. Na placu budowy szybki pomiar odległości i nachylenia kątów jest niezmiernie istotny na każdym etapie.

badanie pochyłości ścianpochyłość ścianściany wewnętrzne

dalmierz i poziomica w jednymCo może Pan powiedzieć o sposobie obsługi dalmierza?

Nie mam zastrzeżeń. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim wygodne przyciski z odpowiednimi symbolami. Mogę nawet powiedzieć, że są lepiej rozmieszczone niż w telefonie, ponieważ są od siebie oddzielone i dzięki temu, podczas obsługi, możemy operować kciukami. Czasami zdarza mi się zakładać okulary do odczytywania pomiarów, tutaj jednak nie było takiej konieczności – ekran jest duży i, co najważniejsze, podświetlany. Ułatwia to wykonywanie zadań, gdy pracujemy w miejscach źle oświetlonych. Warto tutaj podkreślić, że oświetlenie ekranu pojawia się automatycznie, kiedy wchodzimy do zaciemnionego pomieszczenia lub nawet w cień. Sensor światła jest bardzo czuły. Podobało mi się również to, że gdy dalmierz wykorzystujemy jako poziomicę wyświetlacz zwraca się w kierunku umożliwiającym łatwy odczyt.
No i nie można zapominać o bateriach litowo-jonowych ładowanych przez port Mikro-USB. Jedno ładowanie starcza na 25 000 pomiarów. Można więc mierzyć bez obaw.

badanie poziomu kafelkówpoziom grzejnika

Z której funkcji nowego urządzenia korzystał Pan najczęściej?

Podczas testów starałem się zbadać wszystkie możliwości dalmierza w równym stopniu, niemniej jednak najczęściej przydawał mi się pomiar kątów.
Ogólnie można powiedzieć, że GLM 80 Professional umożliwia wygodne mierzenie odległości i wysokości obiektu bez konieczności podchodzenia do niego, co zaoszczędza czas i wysiłek.

Jak ocenia pan GLM 80 Professional z szyną R 60 Professional?

Dobra poziomica jest nieodzownym urządzeniem na każdej budowie. Jeśli dwa podstawowe urządzenia do wstępnego pomiaru – dalmierz i poziomica zamknięte są w jednej obudowie, nic mi więcej nie potrzeba. Opcja połączenia GLM 80 Professional z szyną R 60 Professional jest pomocna np. dla glazurników podczas układania płytek. Mnie osobiście przydawała się do ustawiania futryn okiennych i drzwiowych.

zastosowanie dalmierzaGLM 80 Professiona
dalmierzustawienie futryn drzwi
ustawienie futryn okiennychpomiar ścian
dalmierz laserowypoziomowanie futryn

Czy wprowadziłby Pan jakieś zmiany w budowie dalmierza GLM 80 Professional?

Jestem całkowicie szczery mówiąc, że nie widzę potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w urządzeniu. Dalmierz działa bez zastrzeżeń, wykonuje swoją pracę w 100%. Jest poręczny i lekki. W budowie GLM 80 Professional dużymi plusami są wygodne rozmieszczenie przycisków i przejrzysty ekran. Nie widzę potrzeby żadnych usprawnień.

Oceń artykuł
3,55 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Szot

Źródło: Bosch

Polecamy Ci również

Zobacz także