#TermoPoradnik: Sezon na ocieplenie domu. Jak wybrać materiały w dobrej cenie?

0
#TermoPoradnik: Sezon na ocieplenie domu. Jak wybrać materiały w dobrej cenie?

Każdy właściciel domu marzy o tym, aby mieć dom, który jest ciepły zimą i to bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie, a także przyjemnie chłodny latem i to bez klimatyzacji. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że jego bryła zostanie ocieplona solidną warstwą dobrej jakościowo termoizolacji. O czym warto pamiętać, wybierając materiał do ocieplenia domu?

Dom, który ma optymalną ochronę cieplną, jest nie tylko komfortowy w użytkowaniu zimą, gdyż wymaga mniejszych nakładów na ogrzewanie, ale także latem, ponieważ nie nagrzewa się tak bardzo i tak szybko, jak budynek, którego mury nie zostały ocieplone.

Eksperci szacują, że ponad 30% ciepła przenika przez ściany i właśnie dlatego warto zainwestować w ich ochronę.

Obecnie mamy idealną porę na wykonanie solidnej termoizolacji.

Ocieplenie domu — jakie wybrać materiały?

Dom możemy ocieplić:

  • styropianem,
  • wełną mineralną,
  • płytami pianki PIR
  • innymi niszowymi materiałami izolacyjnymi.

Możliwości jest coraz więcej, jednak zdecydowanie najpopularniejszym materiałem pozostaje styropian, który jest nie tylko lekki i odporny na wodę, ale przede wszystkim posiada świetne właściwości termoizolacyjne, a ponadto jest bardzo ekonomiczny.

W Polsce udział styropianu stosowanego w budownictwie stanowi około 80% spośród wszystkich materiałów izolacyjnych.

Obecnie sprawdzonym rozwiązaniem jest technologia nazywana systemem „ETICS” (skrót od ang. External Thermal Insulation Composite System). Na czym polega?

– W uproszczeniu wygląda to tak, że do ściany zewnętrznej za pomocą kleju przyklejane są płyty styropianowe, tworząc warstwę izolacji. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach oprócz kleju stosuje się także kołki mające na celu wzmocnienie elewacji. Następnie na zeszlifowane płyty nakładany jest klej, w który wtapia się siatkę z włókna szklanego. Po wyschnięciu należy wykonać gruntowanie i na tak przygotowane podłoże nakłada się tynk. – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Na co zwrócić uwagę wybierając styropian do ocieplenia domu?

Przede wszystkim do ocieplenia ścian zewnętrznych, należy wybrać styropian z przeznaczeniem na fasadę. Termo Organika, największy producent styropianu na naszym rynku, oferuje aż 7 odmian styropianu fasadowego. Wybierając materiał do termoizolacji, należy pamiętać, że najważniejszym parametrem użytkowym styropianu typu „fasada” jest współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ-lambda. Największą popularność w ostatnich latach zyskuje grafitowy styropian Termo Organiki TERMONIUM PLUS fasada, którego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi 0,031W/mK.

 - Mniejsza wartość współczynnika lambda tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych, a tym samym lepsza ochrona cieplna budynku przy mniejszej grubości płyt. Przykładowo 20 cm warstwa izolacji wykonana z płyt grafitowych TERMONIUM PLUS fasada chroni ściany budynku tak samo, jak 28 cm warstwa zwykłego styropianu z lambdą 0,045 W/(mK).

– mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

W przypadku styropianu bardzo ważnym parametrem jest również wytrzymałość na rozciąganie (TR), a jej minimalny poziom to 80 kPa. Co się stanie, jeśli do ocieplenia zostanie wykorzystany materiał z gorszym parametrem wytrzymałości na rozciąganie – TR? Może się rozerwać przy znacznie mniejszej sile, a w konsekwencji odpaść od ściany.

Estetyczna elewacja, czyli który tynk wybrać?

Nałożenie tynku na elewację to ostatni etap prac ociepleniowych, ale równie istotny, jak poprzednie. Warto pamiętać, że elewacja powinna być: estetyczna, wytrzymała, trwała i odporna na porastanie glonami, algami czy mchem. Aby tak było, niezbędny jest wybór dobrze dobranego tynku. W praktyce wygląda to tak, że nie ma tynków całkowicie odpornych na zabrudzenia, podobnie jak w przypadku innych elementów budynku.

Na rynku są dostępne tynki:

  • akrylowe,
  • mineralne,
  • polikrzemianowe
  • silikonowe,

oraz tynki hybrydowe jak np.:

  • silikonowo – akrylowe,
  • silikonowo – silikatowe.

W przypadku ocieplenia, które zostało wykonane z płyt styropianowych, to tak naprawdę możliwości pod względem wyboru tynku są nieograniczone. A który z nich jest najlepszy? Obecnie najczęściej polecanym przez ekspertów rozwiązaniem jest tynk silikonowy GOLD TO-TSG firmy Termo Organika. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że posiada zdolność samooczyszczenia. Dzięki temu brud trudniej się do niego przyczepia, ponieważ powierzchnię ściany czyści deszcz. Takie tynki warto także stosować, w szczególności w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub tych znajdujących się w niewielkiej odległości od drzew i wysokich krzewów oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych, gdzie może być większa wilgotność powietrza. Ponadto tynki silikonowe dłużej zachowują swoje walory.

Sprawdzony Kompletny System Ociepleń to zawsze dobry wybór!

W przypadku ścian zewnętrznych najlepszym sposobem ograniczenia strat jest zastosowanie systemu ociepleń, który pochodzi od jednego producenta i w połączeniu z poprawnym wykonaniem zapewnia skuteczną i trwałą ochronę cieplną ścian budynków przed wychłodzeniem. Bazę rekomendowanego Kompletnego Systemu Ociepleń Termo Organiki stanowi styropian oraz pozostałe elementy składowe, takie jak kleje, grunty, siatka, farby i tynki.

– Wszystkie składniki naszego Kompletnego Systemu Ociepleń są ze sobą kompatybilne, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość i estetykę elewacji. – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Ponadto nasze materiały, zarówno płyty styropianowe, jak i cały system, posiadają Rekomendacje Techniczne i Jakości ITB. Dlatego decydując się na nasze rozwiązanie, inwestor ma pewność, że otrzymuje materiały najwyższej jakości.

Zobacz pozostałe artykuły z serii #TermoPoradnik

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także