#TermoPoradnik - jak zadbać o estetyczną elewację?

0
Czyszczenie elewacji bloku

Każdego dnia elewacja budynku narażona jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak zmienne temperatury, wilgotność, nasłonecznienie czy opady deszczu. Do tego dochodzą także zanieczyszczenia w postaci pyłów, kurzu i mikroorganizmów, które osiadają na powierzchni tynku. Po kilku lub nawet kilkunastu latach od wykończenia elewacji, staje się to widoczne na powierzchni elewacji, co wpływa na zewnętrzną estetykę. Jak sobie z tym poradzić?

Porażenie biologiczne: co to jest i jak sobie z tym radzić?

Zdarza się, że dochodzi do porażenia biologicznego, czyli rozwoju mikroorganizmów. W naszej strefie klimatycznej zanieczyszczeniu i porażeniu biologicznemu ulegają nie tylko fasady ścian zewnętrznych, ale także pokrycia dachowe, elementy zadaszeń i balkonów, a także rynny odprowadzające wodę opadową. Czy jest na to sposób? Przede wszystkim najlepiej zapobiegać.

Odnowiona elewacja

Odnowiona elewacja bloku mieszkalnego

Termo Organika
Renowator

Renowator to preparat do konserwacji i ochrony elewacji, który działa grzybo- i glonobójczo.

Termo Organika

Prace renowacyjne elewacji budynku

O czym warto pamiętać przeprowadzając prace renowacyjne fasad w przypadku, gdy właściciel uzna, że przyszedł czas na odświeżenie i poprawienie wyglądu elewacji?

  • Mikroorganizmy nie mają szans z renowatorem

Podczas odnawiania fasad podstawową kwestią jest pozbycie się zanieczyszczeń i zabrudzeń w postaci kurzu, glonów , pleśni, grzybów, które zagnieździły się na ścianach. Zabrudzenia te najpierw należy usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej lub miękkiej szczotki, a następnie całą powierzchnię fasady należy zneutralizować stosując środek biobójczy taki, jak np. RENOWATOR firmy Termo Organika, który nanosi się obficie na całą powierzchnię ściany, za pomocą pędzla lub wałka. Preparat skutecznie eliminuje większość występujących w naszym klimacie mikroorganizmów. RENOWATOR dostarczany jest w postaci gotowej do użycia, a więc nie należy go rozcieńczać, czy też mieszać z innymi środkami. Po jego aplikacji i wyschnięciu ścian przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest malowanie.

  • Do koloru, do wyboru - czyli malowanie elewacji

W zależności od wymagań właściciela domu elewację można przemalować, nadając jej zupełnie nowy charakter, w dowolnej chwili. Dostępna szeroka gama kolorów farb elewacyjnych oferowanych przez Termo Organikę, największego polskiego producenta styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń, pozwala na wybór najlepszego produktu w zależności od potrzeb. Każda farba zewnętrzna może być zabarwiona na praktycznie dowolny kolor. Dzięki temu właściciel może puścić wodze wyobraźni i wykreować nowy, niepowtarzalny wygląd swojego domu. Na stronie producenta ocieplenia znajduje się wizualizer kolorów. Za pomocą tego e-narzędzia w intuicyjny, łatwy sposób można pokolorować elewację lub dach dostępnych nowoczesnych projektów domów, a właściciel wybiera wariant, który podoba mu się najbardziej.

Jakiej farby użyć do malowania elewacji?

W przypadku farb, najbardziej polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie farby silikonowej GOLD TO – FSG z oferty Termo Organiki. Farba ta zawiera specjalną formułę DUST CLEAN™, czyli samoczyszczenia fasad. Dzięki zawartości najwyższej jakości żywicy silikonowej na powierzchni farby powstaje duże napięcie powierzchniowe odpychające cząsteczki wody. Oznacza to w praktyce, że krople deszczu – spływając po fasadzie – zmywają z niej zanieczyszczenia, takie jak pył, kurz czy sadza. Pozwala to na dłuższe zachowanie czystości ścian bez konieczności ich mycia.

Farby elewacyjne są integralną częścią Kompletnego Systemu Ociepleń Termo Organika, na który składają się również płyty styropianowe, tynki, kleje, siatka czy grunty.

Zobacz pozostałe artykuły z serii #TermoPoradnik

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także