Termomodernizacja domu – koszty i dofinansowania

0
Dom do termomodernizacji
Termomodernizacja domu zmniejszy wydatki na ogrzewanie i poprawi komfort życia. Trzeba jednak w nią zainwestować.

Termomodernizacja domu sprawia, że koszty jego ogrzewania znacząco zmniejszają się. Na początek jednak, trzeba pieniądze wydać. Podpowiadamy, na co można dostać dofinansowanie i z jakimi kosztami trzeb się liczyć.

Termomodernizacja domu jednorodzinnego to potężny wydatek. Na szczęście w wielu województwach właściciele domów mają ułatwione zadanie. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowały dla nich propozycje wsparcia przy termomodernizacji i wymianie ogrzewania.

Dowiedz się też: Jakie dofinansowanie można otrzymać na instalację odnawialnych źródeł energii

Dofinansowania termomodernizacji domu z WFOŚiGW

Dobrym przykładem jest realizowany na terenie województwa wielkopolskiego program priorytetowy termomodernizacja budynków mieszkalnych jednorodzinnych Termo 2017. O wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne. Przygotowano dla nich pulę w wysokości 10 milionów złotych. Sfinansować można do 100 procent kosztów kwalifikowanych (wysokość pożyczki określa zdolność kredytowa wnioskodawcy), a języczkiem u wagi jest fakt, że po spełnieniu określonych w programie warunków można wystąpić o umorzenie aż 30 procent wartości pożyczki.
W Wielkopolsce do programu zgłosić można domy jednorodzinne zbudowane przed rokiem 1999, a zakres możliwych do sfinansowania prac jest bardzo szeroki - począwszy od ocieplenia ścian zewnętrznych dachów i stropodachów po ocieplenie podłóg w gruncie i stropów pod i nad nieogrzewanymi pomieszczeniami po wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, a nawet bram garażowych. Jako uzupełnienie można wystąpić o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kW. Pierwszy nabór do programu rozpocznie się już 13 marca.
Podobny w charakterze jest program Eko-Term prowadzony przez WFOŚiGW w Opolu. Tu umorzeniu podlegać może 20 procent kwoty pożyczki, a sfinansować z niej można do 95 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Na spłatę pożyczki powyżej 20 tysięcy złotych inwestor ma maksymalnie 10 lat, a pożyczka poniżej 20 tysięcy musi być spłacona w ciągu 5 lat.
– W ramach Programu Eko-Term mogą być finansowane przedsięwzięcia polegające wyłącznie na termoizolacji domów jednorodzinnych (wymiana okien z parapetami, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych, w tym bram garażowych, ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie dachu, stropu nad ogrzewanymi pomieszczeniami, podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą/garażem) – informuje WFOŚiGW w Opolu.

Masz piec węglowy? Sprawdź, jakie dofinansowanie dostaniesz na jego wymianę

Koszty kwalifikowane przy ocieplaniu domu i wymianie okien

Wymagania dotyczące kosztów są bardzo konkretne, a to pozwala inwestorowi z góry zaplanować budżet przedsięwzięcia tak, by mieścił się w dostępnym zakresie pomocy. I tak maksymalne jednostkowe koszty kwalifikowane na przykład dla ocieplenia ścian zewnętrznych wynoszą 150 zł/m² wykonanego ocieplenia podobnie jak dla ocieplenia podłogi nad nieogrzewaną piwnicą. Koszt wymiany okien, drzwi balkonowych i zewnętrznych musi się zamknąć kwotą 600 złotych za metr kwadratowy powierzchni stolarki, jeśli ma być finansowany z pożyczki.
Większość WFOŚiGW ma ofertę dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy szukają pomocy w termomodernizacji. W niektórych miastach skorzystać można z gminnych programów pomocy, zwłaszcza jeśli jest się właścicielem domu czy kamienicy w centrum miasta. Możliwość uzyskania 20-30 procentowego umorzenia pożyczki, przy okazji oprocentowanej zdecydowanie poniżej rynkowych stawek, czyni zamiar termomodernizacji bardziej opłacalnym. Nie ma bowiem co kryć, gruntowna modernizacja domu to potężny wydatek.

Realne koszty termomodernizacji domu

Koszty zależą od bardzo wielu czynników – inaczej wyglądać i kosztować będzie termomodernizacja willi z lat 30. ubiegłego wieku, a inaczej domu budowanego w latach 70. „metodą gospodarską”. Stawki, które można wliczyć w koszta kwalifikowane oddają tylko w części całość kosztów, które trzeba będzie ponieść. Najwięcej przyjdzie zapłacić za wymianę okien – koszty zaczynają się od 1000 złotych za metr kwadratowy. Ocieplenie ścian zewnętrznych to z kolei około 200-300 złotych za metr, w zależności od wybranej technologii i grubości izolacji. Ocieplenie dachu nad ogrzewanym poddaszem to koszty zaczynające się od 150 złotych za metr kwadratowy. Szacuje się w dużym przybliżeniu, że koszt termomodernizacji domu jednorodzinnego wynosi od 250 do około 500 złotych za metr powierzchni użytkowej całej nieruchomości. Tak więc właściciela domu o powierzchni użytkowej sięgającej 150 metrów kwadratowych, termomodernizacja kosztować może od 37 do około 75 tysięcy złotych. W niektórych wypadkach może to być kilkadziesiąt procent wartości całej nieruchomości.

Podpowiadamy: Jak uniknąć błędów przy ocieplaniu domu styropianem

Czy termomodernizacja się opłaca?

Powstaje więc pytanie, czy warto ponieść takie koszty? Jeśli udałoby się zdobyć pożyczkę i postarać się o jej umorzenie (w wysokości 30 procent) koszt całej operacji spadłby w najdroższym wariancie o ponad 20 tysięcy złotych. Termomodernizacja przynosi właścicielom wiele korzyści. Pierwsza – to w sposób oczywisty wzrost wartości całej nieruchomości. Druga – to niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym. Miesięczny koszt ogrzewania 150 metrowego domu wynosi nawet 1200 złotych, po solidnej termomodernizacji rachunki mogą spaść o ponad połowę, a to oznacza kilka tysięcy złotych rocznie pozostających w kieszeni właściciela. Trzecia korzyść to poprawa komfortu termicznego w pomieszczeniach, a przez to po prostu lepsze warunki do życia. I wreszcie korzyść czwarta, coraz bardziej doceniana – im mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, tym mniejsze zanieczyszczenie powietrza i większy efekt ekologiczny.

 

 

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także