Termoizolacja ma za zadanie poprawić stan techniczny budynku i komfort mieszkania oraz zmniejszyć koszty ogrzewania i eksploatacji. A żeby przyniosła oczekiwany efekt, najpierw trzeba podjąć mądre decyzje.
Błędy decyzyjne związane są z planowaniem zakresu i sposobu realizacji zadań termomodernizacyjnych. Podstawowym uchybieniem jest przedwczesne określenie: zakresu termomodernizacji, wyboru rozwiązań (na przykład grubości docieplenia), nośnika energii, niezależnie od globalnych i lokalnych strategii energetycznych.
Zdarza się, że inwestor wykonuje zabiegi według własnego planu, realizując inwestycję od końca, na przykład wymieniając kotłownię. Przed dociepleniem wymagana moc jest często dwukrotnie większa, natomiast po dociepleniu zapotrzebowanie na moc spada 50%, zatem i koszt jest około 50% niższy. Ponadto zbyt duży kocioł będzie pracować nieekonomicznie.Określenie zakresu prac termomodernizacyjnych
Powinno to wynikać z audytu energetycznego. Wybór opłacalnych rozwiązań nie zawsze jest zgodny z intuicją decydentów. Dla przykładu przedstawiamy wybór optymalnego rozwiązania budowy kotłowni na różne paliwa (tabela 1).
Modernizacja samego źródła ciepła bez ograniczenia strat przez przegrody zewnętrzne nie przyniosłaby właściwych efektów energetycznych i ekonomicznych i kosztowałaby około 30-50% więcej. Często jako pierwsza wykonywana jest modernizacja układu c.o. Jednak po roku lub dwóch pojawia się konieczność docieplenia ścian i dachu. Układ c.o. będzie wymagać dodatkowej regulacji hydraulicznej. Kolejnym poważnym błędem technicznym jest wykonywanie docieplenia ścian budynku etapami, zaczynając od ściany północnej. Technicznie jest to niedopuszczalne. Decyzja o grubości materiału termoizolacyjnego często jest podejmowana przy biurku, w dodatku bez optymalizacji, która jest obecnie wymagana prawem. Podobnie jest z zakresem prac termomodernizacyjnych.
Tabela 1. Modernizacja kotłowni na różne paliwa
Usprawnianie obejmuje wymianę |
Kotłownia |
Kotłownia |
Kotłownia |
Kotłownia |
Koszt realizacji usprawnienia Nu [zł] | 427 500 | 465 200 | 433 960 | 451 000 |
Prosty czas zwrotu kosztów inwestycji SPBT [lata] |
9,30 | 6,52 | 4,24 | 4,00 |
Okna i wentylacja jako działania własne
Przeprowadzana przez mieszkańców budynków wielorodzinnych wymiana okien może w niektórych wypadkach przyczynić się do destrukcji budynku i pogorszenia warunków życiowych w mieszkaniu.
Docieplenie ścian zewnętrznych budynku bez kompleksowej wymiany okien może mieć następujące skutki:
- zwiększenie wpływu mostków cieplnych na węgarkach (zwiększenie strat ciepła), co rodzi konieczność docieplenia tych elementów,
- rozwój pleśni wokół okien,
- wybór przez mieszkańców okien o niezadowalającej izolacyjności cieplnej.
Jednym z poważniejszych błędów jest stosowanie szczelnych okien, bez zapewnienia odpowiedniej, wymaganej prawem wentylacji, co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów w mieszkaniu. Pleśnie wywołują przewlekłe choroby dróg oddechowych (astma, rak dróg oddechowych), a ich usuwanie jest nieprzyjemne, trudne i kosztowne.
Zdjęcie termowizyjne nowych okien z szybą U = 1,1 i z szybą U = 2,6
Niemen
Czy ktoś może mi wyjaśnić jedną rzecz.
Czy jest logiczne ocieplanie domu styropianem grafitowym (lambda 0,031) o grubości 20cm.
Czy to nie jest przesada?
Proszę ekspertów o opinie.
Tomasz_Brzeczkowski
Co się kryje pod słowem "ocieplenie"?
Enerbau
Czy to nie jest przesada?.
Przesadą byłoby w izolowanym domu robić centralne ogrzewanie.
Nie po to izolujemy, by robić centralne
Niemen
To co mam nie robić centralnego ogrzewania?
To zimą zmarznę.
Enerbau
W domu izolowanym stosuje się niecentralne systemy ogrzewania. Sterowane oddzielnie w każdym pomieszczeniu. Wtedy jest ekonomicznie.
Nie po to izolujemy, by robić centralne
Tomasz_Brzeczkowski
Termomodernizacja potocznie jest kojarzona z przyklejeniem styropianu od zewnątrz i z wymianą okien. To jak dykteryjka o szukaniu kluczy pod latarnią. Wypadły gdzie indziej, ale tu łatwiej szukać.
Przykleja się styropian, czy wymienia okna, bez zrobienia skutecznej wentylacji, bez zmiany systemu ogrzewania. Wilgoć marginalizuje izolację, a stary system grzewczy, był tak mało sterowalny, że praktycznie nie zauważył zmiany.
Na szczęście to się zmienia Co prawda nie jest możliwe przekonać ciepłowników do skutecznego izolowania, ale inwestorów należy. Nawet xella organizuje cykl szkoleń by izolować a nie przyklejać styropian
http://www.media.xella.pl/pr/207800/oci ... ruchomosci
http://static.e-mieszkanie.pl/gallery/1786/0_647317c547aba1a61d771b81da0241bca2d9643d.jpg
http://www.isover.fr/var/isover/storage ... Optima.pdf
Niemen
Ja planuje wykorzystać system Platinum Plus z Termo Organiki:
http://niewiadomski.com.pl/do/item/4.5/ ... LATINUMPLU
Tak nawiasem mówiąc mają fajne listwy cokołowe:
http://niewiadomski.com.pl/do/item/9.3/ ... oowazsiatk
Tomasz_Brzeczkowski
Współczynnik przenikania ciepła U określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Ciepło przepływające przez przegrodę wyznacza wzór: Q - ilość przepływającego ciepła w jednostce czasu (moc cieplna) S - powierzchnia przegrody, ?T - różnica temperatur po obu stronach przegrody. RT: współczynnik oporu cieplnego ---- Wymień założenia do obliczenia przenikania ciepła przez przegrodę.
Analizę przenikania ciepła przez przegrody budowlane - przeprowadzamy gdy:
1-pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,
2 - przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody,
3 -długość i szerokość przegrody są nieograniczone,
4 warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów,
5 -wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.
Jak Pan widzi - nie stosuje się styropianu czy wełny bez paroizoalcji ( pkt 1) - nie może być ruchome powietrze w przegrodzie!!!
Nie stosuje się styropianu czy wełny za murem , od zewnątr (pkt 2) ciepło nie płynie wtedy prostopadle do przegrody
Izolacja ściany MUSI się zamykać ( stykać ) za styropianem w podłodze ( pkt 3 ) musi tworzyć termos.
Jak Pan widzi, lepiej słuchać się fizyki - o braku wiedzy ocieplających za murem świadczą najlepiej wyniki - domy po ociepleniu z zewnątrz zużywają nawet ponad 30kWh/m2 rocznie - czyli izolacja nie jest skuteczna!
Niemen
To co Pan proponuje?
Jak w tym układzie mam ocieplić dom, bo prawdę mówiąc teraz to już sam nie wiem.
Tomasz_Brzeczkowski
Jedyną znana fizyce formą izolacji termicznej jest "termos" . Jeżeli nie ma Pan w termosie izolowanej np. pokrywki, to dokładanie izolacji dodatkowej do ściany, jest działaniem mało skutecznym. Lepiej dołożyć nawet mniej ale do pokrywki. Niestety takie zwalczające izolację instytucje jak NAPE czy Murator - sugerują, że ocielenie domu to, to samo co ocielenie ściany.
Codziennie od ponad 20 lat mam kontakt z niezadowolonymi z rachunków za ogrzewanie - i na pytanie:
Jak ma Pan/Pani dom izolowany ? dostaję odpowiedź - z czego składa się ściana.
Tymczasem nie ma najmniejszego problemu wyliczyć ( znając podstawy fizyki) lub wykazać doświadczalnie, że więcej ciepła ( przy identycznej izolacji termicznej ) ucieka do gruntu, niż ściana i dachem razem. Że więcej ucieka dachem niż ściana! Ogrzewaliśmy pawilony gdzie ściany są w 100% szklane, ale jest 30 cm wełny w dachu i 30 cm od gruntu, jest rekuperacja i niecentralny system ogrzewania - Zużycie wychodzi poniżej 30kWh/m2 !
Musi Pan siąść policzyć ile może Pan wydać i zastanowić się jak tę kasę najlepiej wykorzystać. Trzeba się zastanowić czy Pana system grzewczy jest na tyle sterowalny i elastyczny, że potrafi uwzględnić znacznie mniejsze potrzeby. Stare systemy ( nie chodzi o datę produkcji a technologię) nie potrafią mało produkować ciepła.
No i najważniejsze nie można robić termomodernizacji bez skutecznej wentylacji mechanicznej.
Podsumowując
1 ile mamy na działania
2 co możemy zrobić
3 jakie jest ogrzewanie
Enerbau
Można zapytać co, gdzie i czym zostało zaizolowane?