Termoizolacja budynków - błędy decyzyjne

Termoizolacja ma za zadanie poprawić stan techniczny budynku i komfort mieszkania oraz zmniejszyć koszty ogrzewania i eksploatacji. A żeby przyniosła oczekiwany efekt, najpierw trzeba podjąć mądre decyzje.

Błędy decyzyjne związane są z planowaniem zakresu i sposobu realizacji zadań termomodernizacyjnych. Podstawowym uchybieniem jest przedwczesne określenie: zakresu termomodernizacji, wyboru rozwiązań (na przykład grubości docieplenia), nośnika energii, niezależnie od globalnych i lokalnych strategii energetycznych.
Zdarza się, że inwestor wykonuje zabiegi według własnego planu, realizując inwestycję od końca, na przykład wymieniając kotłownię. Przed dociepleniem wymagana moc jest często dwukrotnie większa, natomiast po dociepleniu zapotrzebowanie na moc spada 50%, zatem i koszt jest około 50% niższy. Ponadto zbyt duży kocioł będzie pracować nieekonomicznie.

termodernizacjaOkreślenie zakresu prac termomodernizacyjnych
Powinno to wynikać z audytu energetycznego. Wybór opłacalnych rozwiązań nie zawsze jest zgodny z intuicją decydentów. Dla przykładu przedstawiamy wybór optymalnego rozwiązania budowy kotłowni na różne paliwa (tabela 1).

Modernizacja samego źródła ciepła bez ograniczenia strat przez przegrody zewnętrzne nie przyniosłaby właściwych efektów energetycznych i ekonomicznych i kosztowałaby około 30-50% więcej. Często jako pierwsza wykonywana jest modernizacja układu c.o. Jednak po roku lub dwóch pojawia się konieczność docieplenia ścian i dachu. Układ c.o. będzie wymagać dodatkowej regulacji hydraulicznej. Kolejnym poważnym błędem technicznym jest wykonywanie docieplenia ścian budynku etapami, zaczynając od ściany północnej. Technicznie jest to niedopuszczalne. Decyzja o grubości materiału termoizolacyjnego często jest podejmowana przy biurku, w dodatku bez optymalizacji, która jest obecnie wymagana prawem. Podobnie jest z zakresem prac termomodernizacyjnych.

Tabela 1. Modernizacja kotłowni na różne paliwa

Usprawnianie obejmuje wymianę 
kotłowni gazowej z 530 kW
na 260 kW i kompleksową
modernizację układu c.o.

Kotłownia
na olej

Kotłownia 
kondensacyjna 
na gaz płynny

Kotłownia
standardowa 
na gaz ziemny

Kotłownia
kondensacyjna 
na gaz ziemny

Koszt realizacji usprawnienia Nu [zł] 427 500 465 200 433 960 451 000
Prosty czas zwrotu kosztów inwestycji
SPBT [lata]
9,30 6,52 4,24 4,00

Okna i wentylacja jako działania własne
Przeprowadzana przez mieszkańców budynków wielorodzinnych wymiana okien może w niektórych wypadkach przyczynić się do destrukcji budynku i pogorszenia warunków życiowych w mieszkaniu.
Docieplenie ścian zewnętrznych budynku bez kompleksowej wymiany okien może mieć następujące skutki:

  • zwiększenie wpływu mostków cieplnych na węgarkach (zwiększenie strat ciepła), co rodzi konieczność docieplenia tych elementów,
  • rozwój pleśni wokół okien,
  • wybór przez mieszkańców okien o niezadowalającej izolacyjności cieplnej.

Jednym z poważniejszych błędów jest stosowanie szczelnych okien, bez zapewnienia odpowiedniej, wymaganej prawem wentylacji, co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów w mieszkaniu. Pleśnie wywołują przewlekłe choroby dróg oddechowych (astma, rak dróg oddechowych), a ich usuwanie jest nieprzyjemne, trudne i kosztowne. 

termodernizacja
Zdjęcie termowizyjne nowych okien z szybą U = 1,1 i z szybą U = 2,6

 

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także