Tapety na ściany

Obok nowocześniejszych materiałów wykończeniowych, jak np. szkło czy tynki dekoracyjne, nadal popularne są tapety. Dostępna szeroka gama barw i wzorów powoduje, że są oryginalną dekoracją we wnętrzu.

Tapety, jako jeden ze sposobów na wykończenie wnętrza, były bardzo popularne w latach 80. i 90., teraz znów wracają do łask. Coraz ciekawsze wzory tapet są prawdziwą ozdobą ścian. Można wybierać między tapetami jedno- i wielobarwnymi, ozdobionymi małymi lub dużymi wzorami. Z kolei wzory mogą być zaczerpnięte ze świata roślinnego, mogą też odzwierciedlać motywy z różnych epok lub krajów (na zdjęciach poniżej kolekcja tapet Vintage II angielskiej firmy Osborne and Little).

tapetytapety
Tapety są również zróżnicowane pod względem materiału, z jakiego powstały. Najpopularniejsze są tapety papierowe, ale do wyboru pozostają jeszcze tapety winylowe i z włókien szklanych. Zaletą raufazów (odmiana tapet papierowych) i tapet z włókien szklanych jest możliwość malowania ich farbami.

Standardowo rolka tapety papierowej lub winylowej ma szerokość 53 cm i długość 10 m, tapeta z włókna szklanego dostępna jest natomiast w arkuszu o szerokości 1 m i długości 25 lub 50 m. Na każdej rolce umieszczona jest informacja o szerokości i długości tapety, symbole określające jej cechy i właściwości (odporność na wilgoć, ścieranie i promienie UV). 

tapetytapety

tapetytapety

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Cebula

Zdjęcia: Finezja Studio

Polecamy Ci również

Zobacz także