Tapetowanie

Tapetowanie ścian jest na tyle nieskomplikowaną pracą dekoracyjną, że każdy z powodzeniem może wykonać ją we własnym zakresie. Wystarczy kilka godzin wolnego czasu, niewielka doza cierpliwości i podstawowa wiedza jak prawidłowo układać tapety, by uzyskana powłoka była estetyczna i trwała.

Matematyka na początek
Tapetowanie pomieszczenia trzeba zacząć od pomiarów i obliczeń pozwalających ustalić ile tapety kupić. Będziemy potrzebować następujących danych: długość i wysokość ścian w pomieszczeniu, szerokość wnętrza, całkowita długość ścian w pomieszczeniu oraz długość i szerokość rolki tapety. Przyda się zatem metrówka do pomiarów oraz kartka i długopis do notowania wyników. Na początek mierzymy długość i szerokość pomieszczenia. Oba parametry sumujemy i mnożymy przez dwa, otrzymując tym samym całkowitą długość ścian w pomieszczeniu. Aby ustalić ile będzie potrzebnych pasów tapety, całkowitą długość ścian dzielimy przez szerokość rolki wybranej okładziny. Następnie do wysokości pomieszczenia dodajemy 6 cm jako niezbędny naddatek i przez otrzymany wynik dzielimy długość jednej rolki tapety, dowiadując sie w ten sposób ile pasów tapety otrzymamy z jednej rolki. Przykładowo - najczęściej sprzedawane są rolki zawierające 10 m tapety, zatem dla pomieszczenia o wysokości 2,3 metra otrzymamy 4 pasy i zostanie niewielki ścinek materiału. Wcześniej obliczyliśmy już ilość pasów potrzebnych do wytapetowania całego pomieszczenia, zatem teraz, wiedząc jak dużo ich otrzymamy z jednej rolki, łatwo ustalić ile będziemy potrzebować rolek. Wiedząc np. że z jednej rolki otrzymamy 4 pasy, dzielimy wcześniej obliczoną ilość pasów dla całego pomieszczenia przez 4 i już ustaliliśmy ile rolek tapety kupić. Będąc w sklepie kupujemy o jedną rolkę więcej. Przyda się na wypadek poprawek lub nieprzewidzianej wpadki podczas klejenia. Kupując tapety warto zadbać, by wszystkie rolki przeznaczone do dekoracji jednego wnętrza pochodziły z tej samej serii. Często bowiem te same tapety, jednak z różnych serii, w widoczny sposób różnią się odcieniem.

Przygotowanie podłoża
Najpierw odkręcamy wszystkie gniazdka i kontakty elektryczne. Pamiętajmy, że tapety warto kłaść jedynie na suche, czyste, odkurzone i gładkie podłoża. W innym wypadku tapetowanie szybko trzeba będzie powtarzać. Stare farby lub tapety należy zatem zeskrobać ze ścian. Najłatwiej stare powłoki namaczać ciepłą wodą i usuwać przy pomocy szpachli o zaokrąglonych brzegach. Następnie ewentualne nierówności trzeba zeszlifować, a ubytki uzupełnić szpachlami wyrównującymi. Po wyrównaniu podłoża należy  zmyć je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła malarskiego. Po wyschnięciu ścian warto je zagruntować. Przy klejeniu tapet istotne jest, by podłoże nie wchłaniało wilgoci, zatem teoretycznie gruntowania nie wymagają ściany z materiałów o niskiej nasiąkliwości, jednak w praktyce zagruntować warto każdą tapetowaną nawierzchnię, gdyż wzmacnia to warstwę okładziny. Obowiązkowo gruntowania wymagają podłoża z płyt gipsowo-kartonowych. Można zastosować specjalne grunty do tapetowania lub użyć rozcieńczonego wodą, w proporcjach zalecanych przez producenta, kleju do tapet. Tapet nie należy układać na podłoża wilgotne i w temperaturze niższej, niż 5 st. C. Kleje nie wiążą w takich warunkach prawidłowo, a ponadto istnieje ryzyko powstawania zagrzybień pod warstwą tapety.

Czas na klejenie
Klejenie tapet trzeba rozpocząć od wyboru kleju odpowiedniego do rodzaju okładzin, których zamierzamy użyć. Oferta rynkowa jest obecnie bardzo szeroka, jednak warto trzymać się zasady, że jeśli układamy tapety papierowe, wybieramy klej do tapet papierowych, gdy winylowe, do winylowych, itd. Istnieje też spory wybór klejów specjalistycznych przeznaczonych do stosowania na trudne podłoża, np. kleje o bardzo wysokiej przyczepności do tapetowania ścian pomalowanych na olejno. Przed zakupem tego typu produktów warto przeczytać informację na opakowaniu o zakresie zastosowań danego kleju.

Istnieją dwie podstawowe metody układania tapet: smarowanie tapety klejem, a następnie nakładanie na ścianę oraz układanie tapet na podłoża pomalowane klejem. Pierwszy sposób stosuje się dla tapet pęczniejących pod wpływem kleju - papierowych, tekstylnych, winylowych, jedwabnych oraz raufaz (tapet do malowania). Druga metoda stosowana jest w przypadku tapet na podkładzie fizelinowym, który poprawia stabilność okładziny i sprawia, że nie zmienia ona swojego wymiaru pod wpływem kleju. Takie produkty często określane są również mianem tapet na podłożu nietykalnym.

Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować sobie wiaderko do rozmieszania kleju, pędzel o miękkim włosiu (dobrze sprawdzają się popularne ławkowce) do jego nanoszenia, gąbkę lub metalowy wałek do dociskania tapet, ostre nożyczki do przycinania okładziny oraz stabilny taboret lub drabinę.

Tapetowanie zawsze rozpoczynamy od drzwi i otworów okiennych lub, na ścianach pełnych, od jednego z rogów pomieszczenia. Najpierw przycinamy tapetę do wymaganej długości i smarujemy ją dokładnie klejem. Następnie posmarowany pas okładziny trzeba złożyć stronami pokrytymi klejem do środka i zostawić na ok. 10 minut, by tapeta nasiąkła. Składając tapetę nie należy jej zaginać, aby na zgięciu nie powstał kant. Po nasiąknięciu tapety klejem nakłada się pas okładziny na ścianę zaczynając od góry i posuwając się w dół. Po przyklejeniu pasa należy docisnąć tapetę do ściany i przy pomocy gąbki lub wałka dokładnie "wymasować" spod okładziny wszystkie pęcherzyki powietrza, na koniec wyrównując dół i górę tapety. Położenie okładziny na ścianie, w przypadku większości klejów, można korygować przez kilkanaście minut od ułożenia. Układając tapety z podłożem nietykalnym, przy pomocy pędzla nanosimy na ścianę pas kleju odpowiadający szerokości pasa tapety i dalej postępujemy tak samo, jak w przypadku okładzin smarowanych klejem.

Oceń artykuł
3,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Renata Piecha

Zdjęcia: bohaute.com, the-property-site.co.uk

Polecamy Ci również

Zobacz także