Tapeta zamiast farby

Do wykończenia ścian obok różnego rodzaju farb stosuje się także tapety. Do wyboru mamy m.in.: papierowe, winylowe czy tkaninowe.

Tapeta to rolka kolorowego materiału, którym wykleja się ściany. Duża oferta wzorów tapet dostępna na rynku umożliwia dekorację ścian na wiele sposobów – możemy ozdobić ściany ciekawymi motywami lub obrazkami o różnej tematyce. Dodatkowo można zastosować bordery – dekoracyjne, wąskie paski do dekoracji ścian w połączeniu z konkretnym wzorem tapety. Możemy nimi zasłonić miejsca łączenia tapety na ścianie lub naklejać je dowolnie, według naszych upodobań.

tapety salontapety salon

Z tapetą inaczej
Kolory tapet wybieramy według podobnych zasad jak w przypadku farb – jasne tapety na ścianach czynią wnętrze bardziej przestronnym, a ciemne optycznie zmniejszają pomieszczenia. Pamiętajmy, że tapety są na ogół ozdobione delikatnymi lub bardziej wyraźnymi wzorami, które mogą wpływać na wygląd wnętrza – np. tapeta o intensywnym kolorze, w pionowe paski optycznie podwyższy wnętrze, natomiast paski poziome, optycznie wydłużają płaszczyznę. Niektóre sklepy proponują klientom możliwości połączenia tapet z borderami. Szeroka gama wzorów umożliwia zrealizowanie autorskiego pomysłu i oryginalne zaaranżowanie wnętrza. Ściana z tapetą może mieć styl nowoczesny lub klasyczny. Można nią ozdobić każde pomieszczenie. 

Do wyboru mamy różne rodzaje tapet: winylowe, papierowe, tapety na fizelinie. Każdy rodzaj tapet występuje w kilku odmianach o określonych właściwościach.

Tapety papierowe mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Jednowarstwowe mają gładką powierzchnię i mogą być zabezpieczone od wierzchu akrylem lub lakierem, dzięki temu są bardziej trwałe. Mimo to, tapety jednowarstwowe są cienkie i bardzo płytko tłoczone, dlatewgo wymagają zwiększonej staranności i dokładności podczas klejenia do podłoża, by tapeta się nie podarła. Tapety papierowe są najtańsze, a ich cena zmienia się w zależności od tego czy są zmywalne czy nie.
Tapety dwuwarstwowe są zazwyczaj wytłaczane. Te głęboko tłoczone są wykonane z dwóch warstw mocnego papieru, wzmocnionego naturalnym lub sztucznym włóknem. Są więc trwalsze od jednowarstwowych i łatwiejsze do położenia na ścianie. Dzięki swojej fakturze ukrywają nierówności występujące na ścianach.

Tapety papierowe przepuszczają powietrze i parę wodną – potocznie mówiąc – oddychają. Są też produkowane w wersji zmywalnej. 

tapety paskitapety paski

Raufaza
Z papieru o specjalnej strukturze i gorszej jakości, produkuje się tapety papierowe do malowania, zwane raufazą. Taka tapeta zawiera wiórki drzewne. Jest dwu- lub trzywarstwowa i dlatego skutecznie ukrywa nierówności ściany. Na ogół są białe i przeznaczone do wielokrotnego malowania. Do tego należy użyć farby emulsyjnej, a po użyciu emulsji lateksowej lub lateksowo-akrylowej tapeta staje się wodoodporna. Raufaza także sprzedawana jest w rolkach. 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także