Szpachlowanie ścian

Szpachlowanie ścian

Ponieważ farby najlepiej prezentują się na gładkich i równych powierzchniach, zanim przystąpimy do malowania, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie ścian i sufitów.

naprawa rys i pęknięć

Nierówne, popękane ściany mogą zepsuć efekt nawet najstaranniej wykonanych prac dekoratorskich. Naprawę wszelkich pęknięć i ubytków oraz wyrównanie powierzchni ścian, możemy wykonać samodzielnie. Nowoczesne masy naprawcze i gładzie szpachlowe są łatwe w aplikacji i obróbce, dlatego z ich użyciem poradzą sobie nie tylko profesjonaliści, ale i mniej zaawansowani użytkownicy.

wygładzanie ścianDobrze przygotuj podłoże

Aby cieszyć się gładkimi, równymi ścianami potrzeba nieco cierpliwości, kilku niezbędnych narzędzi i – co bardzo ważne – odpowiednich produktów. Zanim przystąpimy do prac, należy najpierw dokładnie przyjrzeć się podłożu, na które będzie nakładana gładź szpachlowa. To bardzo ważne, gdyż efekt końcowy w dużej mierze zależy właśnie od jego odpowiedniego przygotowania. Przeznaczone do szpachlowania powierzchnie powinny być mocno związane, suche, pozbawione zatłuszczeń, luźnych ziaren tynku, wolne od pyłu i kurzu, a przed nałożeniem gładzi zagruntowane za pomocą odpowiednich preparatów. – Pamiętajmy też, że świeże tynki cementowo-wapienne można szpachlować dopiero po upływie 3-4 tygodni od ich położenia, a tynki gipsowe po upływie 2-3 tygodni. To czas niezbędny, aby tynk dobrze się związał – tłumaczy Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze świeżym, czy nawet bardzo starym tynkiem, oceńmy ściany pod kątem stopnia ich chropowatości oraz ilości i wielkości ewentualnych ubytków: wszelkich wgłębień, dziur i pęknięć. Przed nałożeniem gładzi, powinniśmy je wszystkie uzupełnić odpowiednimi materiałami. Do usuwania rys i pęknięć idealnie nada się ACRYL-PUTZ® FX23 FLEX, a przy likwidacji małych dziur, np. po wkrętach, pomocna będzie szybkoschnąca masa naprawcza ACRYL-PUTZ® LT 22 LIGHT. Większe ubytki możemy wypełnić gładzią szpachlową ACRYL-PUTZ® ST10 START, która nie wykazuje skurczu, wysycha w krótkim czasie i nie pęka nawet nakładana w grubych – do 3 cm przy pojedynczych ubytkach – warstwach. – W przypadku ścian pokrytych starymi powłokami malarskimi, trzeba najpierw sprawdzić ich przyczepność do podłoża, a następnie metalową szpachelką usunąć wszystkie luźne, łuszczące się i odpadające fragmenty farby. Konieczne jest również zagruntowanie całej powierzchni odpowiednim preparatem – dodaje ekspert z firmy Śnieżka. Dobre grunty wzmocnią podłoże oraz zwiększą przyczepność i zapewnią prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów. Aby uzyskać nienaganny efekt wizualny, warto też wszystkie naroża zabezpieczyć i wyrównać przy pomocy specjalnych aluminiowych narożników, które pomogą w uzyskaniu idealnych kątów prostych.

Gładzenie ścian

Na odpowiednio przygotowane podłoże można nakładać gładzie szpachlowe. Do wykonania pierwszej, wyrównującej warstwy doskonałe są sypkie gładzie szpachlowe. Dobrym przykładem jest tu gładź szpachlowa ACRYL-PUTZ® ST10 START. Nadaje się do wykonywania warstwy wyrównującej, a dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych składników, można ją z powodzeniem wykorzystać również do aplikacji warstwy wygładzającej. Sypkie mieszkanki przed zastosowaniem należy odpowiednio przygotować, stosując się dokładnie do zaleceń producenta. Dzięki temu, uzyskamy gładź szpachlową o pożądanej konsystencji  i optymalnych właściwościach. – Przygotowana masa musi być dokładnie wymieszana i nie może zawierać żadnych grudek, które utrudniłyby uzyskanie pożądanej gładkości. Jeśli w trakcie pracy zabraknie nam gładzi, przed przygotowaniem nowej partii dokładnie umyjmy pojemnik, w którym ją wyrabiamy – radzi Krzysztof Kędzior. Do jej nanoszenia najlepiej jest używać wykonanych ze stali nierdzewnej dwóch szpachelek lub szpachelki i pacy. Masę szpachlową nabieramy mniejszą z nich, natomiast większą i szerszą rozprowadzamy produkt po wyrównywanej powierzchni. Pamiętajmy, aby szpachelkę używaną do rozprowadzania utrzymywać w nienagannej czystości, gdyż wszelkie grudki czy zanieczyszczenia, mogą zepsuć efekty naszej pracy. Gładź nakładamy pojedynczymi warstwami, o grubości około 1-3 mm. Dzięki temu, powierzchnia wysycha szybciej i łatwiej jest uzyskać pożądaną gładkość. W pierwszej kolejności gładź szpachlową zawsze nanosimy w miejsca trudno dostępne, a dopiero potem szpachlujemy płaskie powierzchnie ścian. – Produktem, który szczególnie polecamy do ostatecznego, wykończeniowego wygładzania powierzchni ścian i sufitów jest gotowa gładź szpachlowa ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ. Po wyschnięciu wyjątkowo łatwo się szlifuje, zachowując bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Pozostawia śnieżnobiałe, idealne do malowania powierzchnie – dodaje ekspert.

remont mieszkania

Prace wykończeniowe

Nałożenie wszystkich koniecznych warstw masy szpachlowej to jednak jeszcze nie koniec. Mimo, że świeżo wygładzone ściany na pierwszy rzut oka wyglądają niemal perfekcyjnie, trzeba je jeszcze przeszlifować.  Wykonuje się to mechanicznie, przy użyciu przeznaczonych do tego urządzeń lub ręcznie – specjalną packą z założonym papierem lub siatką ścierną o granulacji od 100 do 150. Im drobniejszej granulacji użyjemy, tym gładsze będą ściany. Kąty i miejsca trudno dostępne najwygodniej jest szlifować specjalną gąbką ścierną. Obrabiane powierzchnie szlifujemy delikatnymi kolistymi ruchami, aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Następnie, po wstępnym oczyszczeniu ściany z pyłu, trzeba dokonać oceny wykonanych prac. Najlepiej zrobić to kierując równolegle do niej źródło światła. Dzięki temu, dostrzeżemy ewentualne nierówności oraz wszystkie źle wyszlifowane miejsca, co pozwoli na dokonanie niezbędnych poprawek. Gdy ściany będą już idealnie gładkie, musimy jeszcze dokładnie je odpylić. Szlifowanie i usuwanie pyłu jest niestety nieco pracochłonne. Na szczęście jest sposób, żeby tego uniknąć. Jeżeli nie chcemy mieć zapylonego mieszkania, do wygładzania ścian możemy użyć gładzi szpachlowej ACRYL-PUTZ® ST 11 START S, która daje możliwość wygładzania metodą „na mokro” bez konieczności szlifowania. Ostatni krok to przygotowanie szpachlowanego podłoża do malowania. Aby je ujednolicić i wyrównać jego chłonność, należy użyć specjalnych farb podkładowych, np. lateksowej emulsji podkładowej do wnętrz Śnieżka Grunt.
Gładkie i równe ściany oraz sufity wyglądają bardzo estetycznie i poprawiają wygląd całego pomieszczenia. Pracując z wykorzystaniem nowoczesnych mas szpachlowych, samodzielne wyrównanie nawet dużych powierzchni, jest jak najbardziej możliwe.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paweł Zdybał

Źródło: Śnieżka

Polecamy Ci również

Zobacz także