Systemy fasad aluminiowych Aluprof, zgodnie z praktyką stosowaną na rynku, nazwę wzięły od firmy będącej ich producentem. Są używane przede wszystkim do projektowania przeszkleń elewacji budynków, konstrukcji przestrzennych i przeszkleń dachów.
Najczęściej wykorzystywany jest podstawowy system słupowo-ryglowy MB-SR50, pozwalający na eksperymentowanie z konstrukcją, dzięki czemu daje dużą swobodę kształtowania wyglądu fasady. Jak większość systemów oferowanych obecnie na rynku spełnia wymagania izolacyjności wodnej i termicznej zgodnie z normą europejską PN-EN 13830. Fasady wykonane w tym systemie pozwalają na dużą elastyczność w doborze elementów otwieranych - okien i drzwi. Poza podstawową wersją fasady, opracowano warianty pozwalające na uzyskanie rozmaitych efektów dekoracyjnych i system nakładkowy przeznaczony do stosowania na konstrukcjach nośnych wykonanych z drewna lub profili stalowych.
Profile z trzema komorami
Znacznie ciekawszy od systemów z serii MB-SR jest system MB-70 z przegrodą termiczną, o podwyższonej izolacyjności cieplnej i akustycznej, posiadający aprobatę techniczną Instytutu Techniki Budowlanej (AT-15-4647/2000) dla drzwi balkonowych i okien. Profile tego systemu mają budowę trójkomorową. Ich kształt pozwala na budowę fasady sprawiającej wrażenie jednolitej płaszczyzny. Głębokość konstrukcyjna kształtowników okiennych, drzwiowych i ościeżnicowych wynosi 70 i 79 mm, dzięki czemu można osiągnąć efekt jednolitej płaszczyzny od strony zewnętrznej po zamknięciu okien i drzwi. Najbardziej charakterystyczną cechą systemu jest jednak niska wartość współczynnika przenikania ciepła U, osiągnięta dzięki zastosowaniu przekładek termicznych i uszczelek. Niejako skutkiem ubocznym dokładnego uszczelnienia fasady jest również dobra izolacja akustyczna budynku. By osiągnąć wysoką izolacyjność termiczną systemu producent zdecydował się na zastosowanie przekładek termicznych o szerokości 34 mm z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym w kształcie greckiej litery omega - Ω. Dodatkowo przekładki termiczne przeznaczone do stosowania w oknach uzupełniono o uszczelnienie na styku przekładki i kształtownika oraz występy dzielące komorę na trzy części między wewnętrznymi i zewnętrznymi kształtownikami aluminiowymi. Uszczelki wykonano z syntetycznego kauczuku. Konstrukcję uzupełnia mechanizm odprowadzania wody z komór szybowych i komór między ościeżnicą, a skrzydłem okiennym, bądź drzwiami. Dla zachowania efektu wizualnego otwory od zewnętrznej strony ukryto pod osłonami z tworzywa sztucznego.
Eksperymenty z okuciami
Dużą zaletą systemu MB-70, w porównaniu do innych systemów fasad o podwyższonej izolacyjności termicznej, jest możliwość gięcia linii ościeżnic i skrzydeł. Dzięki temu architekt ma możliwość projektowania linii łamanych i łuków. System został ponadto przystosowany do używania zestawów szybowych o grubości od 21 do 57 mm w skrzydłach okiennych i od 12 do 48 mm w oknach montowanych na stałe oraz skrzydłach drzwi, co umożliwia dużą elastyczność w doborze szkła, a co za tym idzie kształtowania wyglądu fasady. MB-70 jest kompatybilny z innymi systemami fasadowymi, zatem można go rozszerzać o wiele rozmaitych elementów, np. listwy uszczelniające, uszczelki przyszybowe i przymykowe. Pozwala także na stosowanie różnych procesów technologicznych do wykonania elementów wykończenia - narożników, wybrań itp. - i eksperymenty z okuciami. Kształtowniki zostały tak wyprofilowane, że umożliwiają zastosowanie wszystkich okuć obwiedniowych i łączników zgodnych ze standardami EURO. Ma to tę zaletę, że różne systemy fasadowe można łączyć w sposób, który nie zaburza jednolitego wyglądu elewacji budynku.
Decydując się na zastosowanie systemu MB-70, podczas montażu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, by osiągnąć pełną izolacyjność fasady. Uszczelki zewnętrzne, przyszybowe muszą być montowane bez przycinania w narożnikach, a ich końce łączone w połowie długości górnej poprzeczki ramy okna. Uszczelki przymykowe mogą być przycinane wyłącznie w części montowanej w kształtowniku.
fasadabau
Autorowi, jak sądzę zatrudnionemu w Aluprofie, radzę zajrzeć do oferty swojej firmy. MB70 nie jest systemem fasadowym. Całość to lanie wody z kwiatkami typu: "izolacyjność wodna" (proponuję kąpiel wodna dla ochłody), "mechanizm odprowadzania wody" - cóż to za mechanizm wymyślił? Parę otworów w odpowiednich miejscach. Nie wspomnę o przekładce "omega", której kształt nie ma wpływu na izolacyjność (prosta, płaska jest pod tym wzgledem najlepsza. Byle cienka, o co trudno przy 34 mm. Kiedy w Auprofie, poza działem technicznym, zaczną myśleć?
lejdii
systemy elewacyjne tylko i wyłącznie z firmą Fortis (dla zainteresowanych: http://fortis.com.pl/ ). Porządna firma , najwyższa jakość usług. A w Polsce to niestety rzadkosć