Systemy fasad aluminowych Reynaers

Najnowsze trendy w modernistycznej architekturze realizowane są w Polsce głównie w przypadku budowy wielkich centrów handlowo-usługowych.

Trudno sobie wręcz wyobrazić nowoczesne centrum miasta bez aluminiowo-szklanych fasad budynków, w których można spędzić cały dzień. Za przykład wystarczy podać Galerię Bałtycką w Gdańsku, warszawskie Złote Tarasy, czy wrocławskie Arkady. W przypadku ostatniej inwestycji zastosowano systemy fasadowe Reynaers.

Fasada aluminiowa - Arkady Wrocławskie Fasada aluminiowa - Arkady Wrocławskie

Arkady powstały blisko centrum Wrocławia. Potężny budynek, w założeniach władz samorządowych miał zachęcić do prowadzenia podobnych inwestycji w tej części miasta, mającej w przyszłości stać się sercem Wrocławia. Arkady zostały wybudowane na działce o pow. 17,5 tys. m². Oferują blisko 100 tys. m² powierzchni z siedmiopoziomowym parkingiem dla 1100 pojazdów. Składają się z trzech brył: wieżowca, cylindra i płaskiego prostopadłościanu. Wieżowiec ma 13 kondygnacji z przeznaczeniem na powierzchnię biurową. Pozostałe części to kino, parking i centrum handlowe. Fasada wieżowca w całości została wykonana z wykorzystaniem technologii Reynaers.

Aluminium i szkło - wybór oczywisty
Systemy fasadowe Reynaers nazwę wzięły od firmy, będącej ich producentem. W przypadku Arkad zastosowano je, gdyż priorytetem była zgodność z normami polskimi i europejskimi oraz wykonanie z materiałów przyjaznych dla środowiska, bezpiecznych, niepalnych i łatwych w utrzymaniu, co ma ogromne znaczenie dla tak dużego budynku. To, że Arkady będą miały aluminiowo-szklaną fasadę było wiadomo jeszcze przed rozpoczęciem projektowania. Duże obiekty, ze względów bezpieczeństwa i późniejszych kosztów eksploatacji zazwyczaj wykańcza się konstrukcjami tego typu. Wbrew pozorom względy estetyczne podczas wielkich, długoterminowych, komercyjnych inwestycji nie są najważniejsze. Bardziej pod uwagę brane są koszty eksploatacji elewacji. Istotne jest to, że aluminiowe fasady nie przyciągają kurzu, są gładkie, zużywają mało energii oraz są odporne na pęknięcia. Aluminium jest lekkim materiałem, co dodatkowo ułatwia i obniża koszty montażu oraz dobrze izoluje budynek termicznie. Jest również odporne na zmiany atmosferyczne, nie rdzewieje i nie wygina się.

Fasada aluminiowa - Arkady Wrocławskie

Dwie warstwy elewacji
W przypadku Arkad zastosowano podwójną elewację, stanowiącą rodzaj bufora chroniącego budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz hałasem z ulicy. Aby elewacja spełniała normy prawa budowlanego i przepisów przeciwpożarowych, które mówią, że przez całą wysokość budynku nie może być przeprowadzony jeden ciąg wentylacyjny, podzielono ją na kondygnacje. Te z kolei rozbito na niezależnie wentylowane prostokątne moduły o szerokości dwóch tafli szkła.
CW 50 - system do wykonywania ścian osłonowych

Z zewnątrz szyby są mocowane stalowymi wspornikami systemu CW 50 Reynaers, z podziałem 0,5 między kondygnacjami. Wewnątrz użyto konstrukcji słupowo-ryglowej mocowanej między stropami i wypełnionej oknami uchylnymi, montowanymi w co drugim module. Pomiędzy warstwami szkła umieszczono żaluzje systemowe. Projektanci Arkad wymyślili, że budynek biurowy zyska głębię dzięki pofałdowanej elewacji. Aby uzyskać zamierzony efekt płaskie tafle szkła, ułożono pod różnymi kątami.

Standardy obniżają koszty
Redukcję kosztów wykonania elewacji Arkad Wrocławskich osiągnięto dzięki temu, że znaczna jej część została oparta o standardowy system słupowo-ryglowy CW 50. Jest to system do wykonywania ścian osłonowych, połaci dachowych, a także konstrukcji przestrzennych z wykorzystaniem 50-milimetrowych profili nośnych. Jak większość systemów opartych o 5-centymetrowe profile pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów estetycznych i dostosowanie do różnych wymagań parametrów elewacji. Wschodnia elewacja Arkad jest dwuwymiarową taflą szkła, niemającą otwieranych okien, pociętą regularną siatką podziałów. Elewacja części zachodniej składa się z barwionego szkła, urozmaiconego sitodrukiem. Dodatkowo zamontowano kilka podłużnych witryn oraz szklanych żaluzji mocowanych przed właściwą fasadą. Przeszklona część elewacji północnej musiała izolować multipleks, zlokalizowany w tej części obiektu, od hałasu aglomeracji. Zastosowano zatem szkło o podwyższonej dźwiękoszczelności według norm EN ISO 140-3 oraz EN ISO 717-1. Współczynnik tłumienia dźwięku wynosi Rw = 34/48 dB.

Elementy konstrukcji do ukrycia
Projekt Arkad zakładał, że nie będą widoczne żadne elementy konstrukcyjne, dlatego do mocowania tafli szkła zastosowano stalowe wsporniki wykonane na bazie systemu CW 50-SC, będącego rozszerzeniem CW 50. Fasada tego typu nie ma widocznych elementów mocujących. Pomiędzy taflami szkła widać jedynie szczeliny o szerokości 20 mm. Aby osiągnąć taki efekt, szklane tafle muszą mieć ramkę dystansową, która umożliwia zastosowanie mocowania przy użyciu ciągłych elementów listwowych. Szczeliny między szybami wypełniane są uszczelkami lub silikonem.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Edyta Siemieniuk

Zdjęcia: Reynaers

Polecamy Ci również

Zobacz także