Sufity podwieszane – rodzaje montażu

Sufity podwieszane – rodzaje montażu

Sufity podwieszane różnią się nie tylko materiałem – mogą być mineralne, drewniane lub metalowe. Różne mają także krawędzie wykończenia. W zależności od koncepcji aranżacji wnętrza i możliwości technicznych ważnych w procesie instalacji sufitu wybiera się konkretny rodzaj krawędzi. Np. najbardziej standardowe typu Board, kiedy płyty są nakładane od góry na widoczną siatkę rusztu nośnego, lub krawędź Vector, gdy montaż odbywa się od dołu, a łączenia płyt są praktycznie niewidoczne.

Rodzaj krawędzi sufitu podwieszanego jest ważny z kilku powodów. Estetyki - gdyż zastosowanie konkretnego rozwiązania sprawi, że sufit może mieć klasyczną, modułową siatkę płyt z widoczną konstrukcją, lub też wyglądać jak jednolita, gładka powierzchnia. Nie mniej ważne są jednak kwestie techniczne.
W wybranych krawędziach poszczególne płyty są montowane na ruszcie nośnym od góry. Ale jeśli wysokość pomieszczenia nie pozwoli na pozostawienie odpowiedniej przestrzeni pomiędzy stropem, a sufitem podwieszanym, wówczas wybiera się płyty z krawędzią do montażu od dołu.
Poszczególne krawędzie dostępne są we wszystkich rodzajach sufitów podwieszanych: od mineralnych – tu dostępny jest największy wybór, przez drewniane, aż do płyt metalowych.

sufit podwieszany - płyty w krawędzi BoardSufity podwieszane montowane od góry

Najczęściej spotykanym modelem płyt sufitowych są te w krawędzi Board. Boki płyty są tu przycięte na prosto, a poszczególne elementy nakładane od góry na ruszt nośny, w którym poszczególne profile podtrzymujące płyty mają 24 mm szerokości. Po zamontowaniu całości powierzchnię sufitu tworzą tej samej wielkości płyty ułożone w siatkę, z widocznym od dołu rusztem nośnym. Pomiędzy poszczególnymi płytami nie ma tu wolnych przestrzeni, uskoków, czy podcięć.
– Rozwiązanie to popularne jest z kilku powodów: jest ekonomiczne, szybkie w montażu i demontażu, a jednocześnie daje duże możliwości projektowe. Odpowiednie dobranie kolorystyki sufitu i rusztu nośnego pozwala wykreować ciekawą przestrzeń –
zauważa architekt Anna Baczkowska, kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży z firmy Armstrong. Krawędź Board dostępna jest w liniach sufitów mineralnych i metalowych.

sufit podwieszany - płyty w krawędzi TegularOd góry montowane są także sufity w krawędzi Tegular. Ten rodzaj wykończenia sprawa, że sufit staje się wyraźnym elementem wystroju wnętrza, przyciąga uwagę. Sprawiają to dość wąskie (24 mm) odstępy pomiędzy poszczególnymi płytami sufitowymi. W zagłębieniu ukryty jest ruszt nośny. Dodatkowo wystająca poniżej rusztu krawędź płyty docięta jest w pionie pod kątem 15°. Taki rodzaj płyt pozwala więc architektom na zabawę formą. Częściowo widoczny ruszt nośny w zależności od zastosowanej kolorystyki może podkreślać subtelne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytami, lub wtapiać się odcieniem w całość sufitu. W krawędzi Tegular znaleźć można sufity mineralne, ale i metalowe.

sufit podwieszany - płyty w krawędzi MicroLookJeszcze delikatniejsze przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytami uzyskać można stosując sufity
w krawędzi MicroLook. Montowane są one na ruszcie o 15 mm szerokości profili nośnych, więc przestrzeń z zagłębieniami jest tu jeszcze węższa. Fragment wystający poniżej profili nośnych może być przycięty pionowo, lub w lekkim skosie (15°). Dodatkowym designerskim rozwiązaniem jakie ma
w swojej ofercie Armstrong są  dekoracyjne ruszty nośne z linii Silhouette lub Interlude. Jaki wówczas otrzymamy efekt? Pomiędzy poszczególnymi płytami powstaje nie tylko przestrzeń, ale także każda płyta posiada delikatne, ledwo zauważalne obramowanie w białym lub czarnym kolorze. W krawędzi MicroLook wykończone są sufity mineralne, drewniane lub metalowe.

krawędź Board  krawędź Tegular  krawędź MicroLook

Sufit podwieszane montowane od dołu

Jeśli architektom i inwestorom zależy na osiągnięciu efektu spójnej powierzchni sufitu, bez wyraźnych podziałów pomiędzy płytami konieczne jest zastosowanie płyt montowanych od dołu, czyli np. w krawędzi Vector. Polecanym rozwiązaniem są tu też płyty, w których krawędź powoduje, że poszczególne elementy ściśle do siebie przylegają np. krawędź SL2 czy K2C2.

sufit podwieszany - płyty w krawędzi Vectorsufit podwieszany - płyty w krawędzi SL2

Podłużne płyty mineralne Planks (o wymiarach 300 mm x 1500,1800 lub 2500 mm) z krawędzią SL2 mają specjalnie wyprofilowane zachodzące na siebie krawędzie. W przypadku montażu
w pomieszczeniu konstrukcja pozostaje widoczna w jednym kierunku -  wzdłuż krótszych krawędzi. Płyty o tej krawędzi dedykowane są jako rozwiązanie na korytarze, wówczas powierzchnia sufitu biegnąca wzdłuż korytarza jest prawie jednolita. W przypadku montażu płyt z krawędzią SL2 w dużych pomieszczeniach pomiędzy poszczególnymi pasmami płyt stosuje się szeroki, widoczny ruszt nośny np. Bandraster. 

krawędź Vector                 krawędź SL2

Z kolei krawędź Vector dostępna jest w liniach płyt nie tylko mineralnych, ale też metalowych
i drewnianych o standardowych wymiarach 600x600 mm lub 600x1200 mm. Pozwala uzyskać zaledwie 6 mm odstęp pomiędzy poszczególnymi płytami. Firma Armstrong zaleca w przypadku płyt drewnianych w krawędzi Vector, z racji na ich ciężar, zastosowanie klipsów bezpieczeństwa na każdej płycie, które znajdują się w komplecie wraz z płytą.

Sufity montowane od dołu polecane są nie tylko wówczas, gdy projektant stawia na efekt jednolitej powierzchni, ale także wtedy, gdy nie ma do dyspozycji przestrzeni nad sufitem i instalacja płyt od góry nie jest możliwa.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Armstrong

Polecamy Ci również

Zobacz także