Suche ściany czyli zdrowy i ciepły dom

Suche ściany czyli zdrowy i ciepły dom

Efektywne usuwanie nadmiaru wilgoci to jeden z kluczowych aspektów współczesnego budownictwa. Suche ściany to ciepłe ściany, a te z kolei oznaczają zmniejszenie kosztów eksploatacji i ogrzewania. Suche ściany to także zdrowy mikroklimat w domu.

dom keramzytu

Pierwsze kroki do wymarzonego domu

Budowa domu to często najpoważniejsza inwestycja, jaką podejmujemy w życiu. Musimy zdecydować jak ją będziemy finansować, znaleźć odpowiednią działkę, albo zagospodarować tę, którą już posiadamy. Do tego przeglądanie dziesiątek projektów, aż w końcu wybierzemy ten właściwy. Jeszcze tylko formalności, znalezienie ekipy i możemy budować. Tylko z czego? Przecież dom ma nam służyć przez lata, a może nawet naszym dzieciom i wnukom.

paroprzepuszczalne ściany - dom z keramzytu

Wybór optymalnego materiału budowlanego

Wiele elementów domu, takich jak podłogi, armaturę, czy nawet okna i dach, można z czasem wymienić. Jednak elementy konstrukcyjne – fundamenty, ściany, stropy – praktycznie nie dają takiej możliwości. Co więc wybrać, by nie żałować decyzji? Niewielki wybór mamy przy fundamentach, które zazwyczaj stanowią ławy żelbetowe. Większe wyzwanie to ściany i stropy, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele różnych systemów. Począwszy od płyt żelbetonowych, na lekkich ścianach z paneli styropianowych skończywszy. Podobnie jest ze stropami. Jaki system wybrać? Taki, który zapewni nam wytrzymałe, ciepłe i suche ściany.
bloczek keramzytowyDomy jednorodzinne najczęściej są budowane jako jedno- lub dwukondygnacyjne. Dlatego ich ściany nie muszą być wznoszone z materiałów tak mocnych, jak ściany wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, czy biurowych, albo kościołów. Z obliczeń wynika, że do budowy domu jednorodzinnego wystarczają bloczki i pustaki o wytrzymałości 2-3 MPa.
Ciepła i sucha ściana są w termoizolacji pojęciami nierozerwalnie ze sobą związanymi. Posłużmy się prostym przykładem z życia codziennego. Wszyscy wiemy, że suche ubranie znacznie lepiej zabezpiecza przed zimnem niż mokre. Kiedy zmokniemy, odzież przestaje nas chronić i odczuwamy zimno. W tej samej temperaturze, ale w suchym ubraniu, będzie nam znacznie cieplej, bo nasz organizm nie musi zużywać energii na wysuszenie odzieży. Bardzo podobnie wygląda sprawa ze ścianami. Kiedy są suche, to są ciepłe, a koszty ogrzewania pozostają na optymalnym poziomie. Ponadto nie ma ryzyka zagrzybienia.  

Czy powinniśmy się martwić zawilgoceniem ścian w budynku „pod dachem”?

Niestety tak. Wilgoci trudno uniknąć. Powstaje już podczas budowy, szczególnie podczas prac wykończeniowych. Tynkowanie ścian, robienie wylewek, szpachlowanie i malowanie generuje powstawanie wilgoci. Co więcej, te prace wykonujemy głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy możliwość otwierania okien i wietrzenia jest ograniczona. W tym czasie dziesiątki litrów wody wnika w mury i pozostaje w nich. Przekłada się to na zwiększenie wydatków na ogrzewanie w pierwszym i drugim sezonie grzewczym. Wtedy nakłady na ogrzewanie są większe nawet od 40 do 100%!
Dodatkowo należy uwzględnić fakt, że 3-4 osobowa rodzina wytwarza dziennie nawet do 10 l wody. Wynika to z wyliczeń, ale łatwo się przekonać o ich prawdziwości. Wystarczy na przykład zważyć wypraną odzież po wyjęciu z pralki i po wysuszeniu, zaobserwować, jak ubywa wody w czasie gotowania ziemniaków, czy też przyjrzeć się szybom okiennym zimą, gdy na chwilę otwieramy okna, aby przewietrzyć pomieszczenia.

wilgoć w domu

W usuwaniu wilgoci może nam pomóc sprawnie działająca wentylacja, która powinna usuwać 95-95% wilgoci (zgodnie z materiałami technicznymi producentów instalacji wentylacyjnych). Zakładając, że nasza wentylacja rzeczywiście będzie tak efektywna, pozostaje problem „tylko” 3-5% wilgoci, która musi przeniknąć przez ściany. Innej drogi wyjścia ta wilgoć nie ma. Wentylacja jej nie usunie, a wietrzenie zimą jest sporadyczne i trwa bardzo krótko. Trzeba sobie uświadomić, że te 3-5% wilgoci to 300-500 ml wody, która każdego dnia wnika w nasze ściany, przez ok. pół roku. W skali całego roku to 55-90 l wody. Jeśli ta wilgoć zostanie w ścianie, sprawi, że będzie ona mokra, a nas będą czekały większe opłaty za ogrzewanie. Wzrośnie też ryzyko rozwoju grzybów i pleśni.

korzystny układ warstw - ściany z keramzytu i ocieplenie z wełnyJak zapewnić naszemu domowi optymalną regulację wilgoci?

Wszystkie te zagrożenia możemy zminimalizować wybierając materiały ścienne, które są w pełni paroprzepuszczalne. Paroprzepuszczalność μ to wskaźnik określający, jak duże są opory w przechodzeniu pary wodnej przez materiał. I tak w wypadku powietrza tych oporów nie ma, czyli μ = 1, dla wełny mineralnej μ = 1,1, dla pustaków z keramzytobetonu μ = 1,9, dla gazobetonu, ceramiki i silikatu μ = 3-20, a dla styropianu μ = 20-60. Jak wynika z powyższych wartości, najbardziej optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na szybkie przechodzenie pary wodnej jest ściana z pustaka keramzytobetonowego ocieplona wełną mineralną. Aby system działał prawidłowo, konieczne jest również wykonanie możliwie paroprzepuszczalnych tynków oraz powłok mineralnych. Powinniśmy też zadbać o pomieszczenia mokre, takie jak łazienki, które muszą być wyposażone w szczególnie wydajną wentylację, a powłoki na ich ścianach i sufitach muszą być paroprzepuszczalne. Wtedy usuwanie wilgoci z tych pomieszczeń będzie bardziej efektywne.

Wybierając materiały ścienne, pamiętajmy, że z pozoru niewielki parametr (3–5%) w praktyce oznacza dziesiątki litrów wody, które muszą być szybko i bez oporów przetransportowane przez ścianę, aby pozostawała sucha i ciepła.

Do jakich prac używałeś keramzytu?

do budowy domu (bloczki i pustaki)
wynik głosowania
14,9%
do wykonania podłogi na gruncie
wynik głosowania
11,6%
do wykonania drenażu wokół budynku
wynik głosowania
10,5%
do wykonania izolacji stropu
wynik głosowania
10,5%
do wykonania stropodachu
wynik głosowania
5,2%
do wykonania zielonego dachu
wynik głosowania
2,2%
do wykonania lekkiego betonu
wynik głosowania
5,2%
do prac remontowych
wynik głosowania
8,2%
do prac ogrodniczych
wynik głosowania
15,7%
jeszcze nie używałem keramzytu
wynik głosowania
16%

Ilość oddanych głosów: 268

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej


Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Weber Leca

Polecamy Ci również

Zobacz także