Suche fundamenty

Suche fundamenty - zdjęcie 1Wilgoć uszkadzamateriały budowlane, zmniejsza ich izolacyjność cieplną i przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni. Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe fundamentów, wykonane z materiałów najwyższej jakości, chronią dom przed niszczącym działaniem wody.

Rodzaj materiału izolacyjnego zawsze należy dobierać do danego miejsca. Trzeba mieć na uwadze panujące warunki. Nieprawidłowe dobranie materiałów i niewłaściwe wykonanie może być przyczyną poważnych usterek, których naprawa będzie sporo kosztować. Wybierając papy, folie, membrany lub masy hydroizolacyjne nie warto oszczędzać. Zawsze lepiej też zdać się na sprawdzonych, solidnych wykonawców, niż zatrudniać tanią ekipę, która z bogactwem zagadnień dotyczących izolowania budynku zetknie się po raz pierwszy dopiero na naszej budowie.


Rodzaje izolacji
W wypadku fundamentów i ścian fundamentowych lub piwnicznych wykonuje się jedną z trzech rodzajów
izolacji:

  • przeciwwilgociową lekką – zabezpiecza ona fundamenty przed wodą, która nie wywiera na nie ciśnienia (tak zwanego parcia hydrostatycznego). Izolację taka wykonuje się w domach położonych powyżej poziomu wód gruntowych, w gruntach przepuszczalnych;
  • przeciwwodną średnią – wykonuje się ją między innymi wówczas, gdy zaraz poniżej fundamentów znajduje się grunt przepuszczalny, a wyżej jest warstwa gruntu nieprzepuszczalnego;
  • przeciwwodną ciężką – wykonuje się ją, gdy posesja ulokowana jest na gruntach spoistych (piaski gliniaste, glina). Taki grunt, po ulewnych deszczach, powoduje długotrwałe utrzymySuche fundamenty - zdjęcie 2wanie się wody wokół fundamentów. Taką izolację poleca się robić również wówczas, gdy woda gruntowa sięga wyżej poziomu fundamentów lub może ten poziom przekraczać okresowo.

Izolacje dzieli się też na: pionowe - chronią pionową powierzchnię fundamentów przed wodą i wilgocią, oraz poziome - ułożone w poprzek ścian i ław fundamentowych, chronią przed przedostawaniem się wilgoci ścianami w górę (tak zwane podciąganie kapilarne). Izolacje pionowa i pozioma powinny być ze sobą połączone.

Drenaż jest to system odprowadzania wody gromadzącej się wokół fundamentów do specjalnych studzienek chłonnych. Stosuje się go tam, gdzie są grunty nieprzepuszczalne. W wykopie wokół ścian fundamentowych układa się rury drenarskie (koniecznie poniżej dolnej krawędzi ław fundamentowych) i zasypuje go żwirem. Woda deszczowa szybko przesącza się przez żwir i rurami jest odprowadzana do studzienek.

Materiały
Papy. Mają budowę warstwową. Najważniejszy jest nośnik mechaniczny (osnowa, wkładka). Najczęściej jest to włóknina poliestrowa lub welon szklany. Z obu stron otacza go asfalt (bitum), który zapewnia wodoszczelność. Asfalt jest modyfikowany chemicznie, co zapewnia mu większą odporność na starzenie, niszczące działanie promieni UV, zmiany temperatury. Papy modyfikowane są głównie dwoma metodami:

  • modyfikacja plastomerem APP – poprawia elastyczność asfaltu i dzięki temu zachowuje on swoje właściwości mechaniczne w zakresie temperatury od -15 do +130°C;
  • modyfikacja elastomerem SBS – sprawia, że papy zachowują swoje właściwości mechaniczne w zakresie temperatury – od -30 do +110°C.

Papy są z jednej strony zabezpieczone folią, która ochronia ich warstwy w rulonie przed sklejeniem. W pionowej izolacji przeciwwilgociowej do fundamentów przymocowuje się jedną lub dwie warstwy papy, albo jedną warstwę osłoniętą membraną kubełkową. Przy izolacji poziomej przeciwwilgociowej układa się dwie warstwy papy. Papy przykleja się do ścian lepikiem asfaltowym lub mocuje za pomocą zgrzewania specjalnym palnikiem. W sprzedaży są też papy samoprzylepne, które po zerwaniu folii ochronnej przykłada się do muru i dociska specjalnym wałkiem.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także