Substancje szkodliwe w domu

1
Farby do ścian
Wiele substancji wchodzących w skład materiałów wykończeniowych, farb, lakierów czy środków impregnujących jest po porostu toksyczna lub przynajmniej szkodliwa dla zdrowia.

Nadchodzi wreszcie ten wymarzony, długo oczekiwany dzień, kiedy nasze nowe, czy nowo wyremontowane mieszkanie opuszczają ostatnie ekipy ”fachowców” i możemy w nim zamieszkać. Co jednak, jeśli zamiast ulgi i zapachu świeżości czujemy ból głowy, drażnienie w gardle i łzawienie oczu?

Czy substancje chemiczne są groźne tylko dla alergików? Wiele substancji wchodzących w skład materiałów wykończeniowych, farb, lakierów czy środków impregnujących jest po porostu toksyczna lub przynajmniej szkodliwa dla zdrowia. Oczywiście nie każdy z nas jest alergikiem i reagować będzie tak gwałtownie jak to opisaliśmy we wstępie, ale ich wpływ na zdrowie nie pozostaje obojętny. Poza tym wystarczy przestrzegać zaleceń producentów i dokładnie wiedzieć jak postępować z niektórymi substancjami czynnymi i możemy już czuć się w miarę bezpieczni... 

Dowiedz więcej o: Lotnych związkach organicznych (LZO) występujących w chemii budowlanej i wykończeniowej

Substancje szkodliwe - gdzie czai się niebezpieczeństwo?

Często niestety okazuje się, że mieszkanie wyposażone w pachnące „nowością” sprzęty jest jak pole minowe. Sztucznie barwione wykładziny dywanowe czy PCV, mogą zawierać rakotwórcze chlorki organiczne, a podłogi z naturalnej deski często malowane są benzenem, toluenem czy ksylenem zawartym w lakierze. To te substancje mogą powodować podrażnienia błon śluzowych, bóle czy zawroty głowy, a nawet uszkodzenia nerek.

Sztuczne obicia, którymi pokryte są często kanapy i fotele, uwalniają stopniowo do powietrza szkodliwe fenole, mogące wywoływać podrażnienia skóry i dróg oddechowych. Szafy, stoły i krzesła wykonane z płyty wiórowej, a następnie pokryte fornirem i klejem, są źródłem uwalniającego się do powietrza formaldehydu, substancji rakotwórczej, wywołującej nudności, podrażnienia gardła i bóle głowy.

Czy wiesz, że rośliny usuwają z powietrza toksyczne substancje? Sprawdź, jakie rośliny domowe warto mieć

Jak radzić sobie z chemią, która już jest w domu?

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że należy kupować meble i dywany całkowicie naturalne, nie lakierować podłóg i nie stosować w domu chemii. Trudno jednak wyobrazić sobie niepolakierowane podłogi, szafy czy stoły, które należałoby szorować by utrzymać je w czystości. Krótko mówiąc chemia z nami jest i pozostanie, ponieważ sprawia, że żyje się nam wygodniej. Cóż, więc robić by żyć z nią w zgodzie?

  • Unikać stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, najbardziej szkodliwych substancji chemicznych.
  • Wybierać lakiery i farby organiczne, dywany i podłogi wykonane z substancji naturalnych itp.
  • Nowo wyremontowane pomieszczenia należy często i intensywnie wietrzyć.
  • Stosować się ściśle do zaleceń producenta środków, jakie stosujemy.
  • Szkodliwość substancji chemicznych maleje z czasem, więc ważne jest by przestrzegać okresów karencji i nie wprowadzać się natychmiast po malowaniu, lakierowaniu itd. a już na pewno nie mieszkać we właśnie remontowanych pomieszczeniach.
  • Opary substancji chemicznych uwalniają się szybciej i intensywniej w wysokich temperaturach nie wolno, więc malować, lakierować w upalne dni, bo grozi to zatruciem.

Koniecznie przeczytaj: Pleśń i grzyb na ścianie - skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Oceń artykuł
3,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ryszard Dudek

Polecamy Ci również

Zobacz także