Styropian - zakup kontrolowany

Ocieplenie ścian styropianem to dobry sposób na ograniczenie zużycia energii,
bez jednoczesnej rezygnacji z komfortu użytkowania budynku.

Jednak zakup styropianu, nie należy do łatwych, ponieważ oferta produktowa płyt styropianowych jest bardzo duża. Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy wyborze styropianu.

Dane techniczne
Zwracajmy uwagę na parametry produktu, które deklaruje producent. Bierzmy pod uwagę, czy powszechnie udostępnia deklaracje zgodności oraz atesty higieniczne na swoje produkty. Kupując produkty ze styropianu sprawdzajmy, czy materiał jest odpowiednio oznakowany, czy znajdziemy
np. na opakowaniu informacje na temat deklarowanego oporu cieplnego dla tej grubości płyt, które znajdują się w paczce, oraz czy jest oznakowany, np. znakowaniem CE.

ocieplenie ścian styropianem

Istotnym i niemal najważniejszym elementem, którego wartość znajdziemy na opakowaniu, jest wielkość współczynnika przewodzenia ciepła λD [W/(m·K)] – im jest on niższy, tym produkt ma lepsze parametry izolacyjności cieplnej. I tak, na rynku budowlanym możemy spotkać styropiany, których λD kształtować się będzie w granicach 0,042-0,031 W/(m·K). Jedynie dla najlepszych styropianów, wysoce zaawansowanych technologicznie, zarezerwowany jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λD ≤ 0,031 W/(m·K).

Pamiętajmy, że zastosowanie nawet najlepszych produktów nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeżeli wykonanie systemu ocieplenia będzie rażąco odbiegało od wytycznych systemodawcy. W tych zaleceniach można znaleźć szereg wskazówek dotyczących warunków prowadzenia, wykonania oraz odbioru prac związanych z wykonaniem ocieplenia. Wytyczne te m.in. określają sposób zabezpieczenia prac przy realizacji ocieplenia ścian zewnętrznych, tj. zastosowanie osłon na rusztowaniach, zapewniających prawidłowy przebieg procesów związanych z zastosowaniem kolejnych elementów całego systemu.

Solidna firma
Ważne jest również, aby zakupiony materiał pochodził od sprawdzonego, solidnego producenta. Tylko producenci z odpowiednim zapleczem technologicznym są w stanie zapewnić wysoką jakość produkowanych płyt styropianowych. Styropian od solidnego i sprawdzonego producenta to gwarancja, że dane zawarte w kodzie etykiety odpowiadają rzeczywistym parametrom technicznym produktu.

Płyty od rzetelnego producenta są prostokątne, prosto przycięte, perełki styropianu nie wypadają, płyty się nie kruszą. Brak takich cech jak: spoistość, prostokątność, zwartość perełek w płycie, odpowiednia elastyczność oraz twardość mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić montaż styropianu na budynku.

Koszty
Koszt samej warstwy termoizolacyjnej to zaledwie około 10% kosztów całego systemu ocieplenia. Oszczędności na tym etapie nie są wskazane. Dobrej jakości styropian będzie skutecznie izolował nasz budynek przez bardzo długi czas. Przyniesie to zdecydowanie większe zyski niż chwilowa oszczędność polegająca na zastosowaniu złej jakości lub cieńszej warstwy termoizolacji od tej. która wynika z obliczeń. Warstwa izolacji termicznej odpowiada za utrzymanie odpowiednich warunków temperaturowych użytkowania domu zarówno latem, jak i zimą.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Austrotherm

Polecamy Ci również

Zobacz także