Wielu z nas budownictwo prefabrykowane kojarzy się z osławioną „wielką płytą”, będącą oparciem technologii, w której powstało wiele budynków mieszkalnych w latach 70. XX wieku.
Przez wiele lat panowało przeświadczenie o słabej jakości i nieatrakcyjności tego typu budownictwa, z tego więc powodu prefabrykacja nie była popularna. Obecnie, kiedy czas odgrywa dużą rolę i dążymy do możliwie najszybszego wznoszenia budynków, metoda prefabrykacji staje się znów atrakcyjna. Już od kilku lat obserwuje się stopniowy wzrost zainteresowania tą metodą budowania.
Stropy żelbetowe prefabrykowane stosuje się rzadko w budownictwie jednorodzinnym (głównie ze względu na koszt wykonania), znajdują jednak zastosowanie w budownictwie wielorodzinnym wielkogabarytowym.
Spośród prefabrykowanych płytowych elementów stropowych najpopularniejsze są płyty kanałowe. Mogą być stosowane w budynkach zarówno ze ścianami z elementów prefabrykowanych, jak i ze ścianami monolitycznymi lub murowanymi. Płyty prefabrykowane układa się na podporach, a strefy pomiędzy nimi wypełnia się betonem.
Do stropów płytowych częściowo prefabrykowanych (prefabrykowano-monolitycznych) zaliczamy strop filigran. Jest to strop zespolony, składający się z prefabrykowanej płyty grubości 5÷7 cm z wystającym zbrojeniem kratownicowym oraz nadbetonu wykonywanego na budowie (płyty pełnią rolę szalunku).
Zalety stropów prefabrykowanych:
- szybki montaż,
- możliwość przekrywania dużych powierzchni,
- gładkie powierzchnie sufitów,
- możliwość obciążania praktycznie od razu po zamontowaniu,
- duża nośność,
- brak konieczności stosowania pełnego deskowania,
- uniezależnienie procesu budowlanego od warunków pogodowych (wytwarzanie elementów
w warunkach fabrycznych oraz możliwość montażu nawet przy ujemnych temperaturach), - wysoka jakość wykonania elementów powstających w wytwórniach w warunkach najbardziej sprzyjających.
Wady stropów prefabrykowanych:
- konieczność użycia dźwigu podczas montażu,
- duży koszt (mało opłacalne w przypadku niewielkich budynków jednorodzinnych),
- wrażliwość na klawiszowanie (niezależne uginanie się płyt); powstawanie rys na stykach płyt,
- ograniczenia wymiarów płyt, związane z możliwością transportu elementów z wytwórni do miejsca wbudowania.
Zasadniczą kwestią w przypadku stropów prefabrykowanych jest wykonanie takich systemów połączeń elementów, które zagwarantują najwyższą jakość przegród. Stosowane obecnie technologie dają możliwość opracowania nowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań, dzięki którym mit „wielkiej płyty” odchodzi w przeszłość.