Stropy monolityczne

Stropy monolityczne

Stropy monolityczne to jeden z gatunków stropów żelbetonowych. Rozróżnia się stropy monolityczne płytowe, stropy monolityczne płytowo-żebrowe, stropy gęstożebrowe
i grzybkowe.

gotowe mieszanki betonowe

Wykonuje się je bezpośrednio na miejscu budowy, na pełnym deskowaniu ze zbrojonego betonu (żelbetu). Tak, jak wszystkie rodzaje stropów, stropy monolityczne mają zarówno szereg zalet, ale również i wad.

Jak powstaje strop monolityczny?

Jak wszystkie pozostałe elementy konstrukcji budynku, strop monolityczny planuje się pierwotnie
w projekcie budowlanym. Musi on zostać zaprojektowany pod kątem konkretnego budynku, ponieważ projekt określa sposób oparcia na ścianach i układ zbrojenia. Ów układ może być zarówno jednokierunkowy, jak i dwukierunkowy, czyli krzyżowy.
Konstruktor zakłada w projekcie jaka będzie ostateczna nośność stropu. Wykluczone jest zatem dokonywanie jakichkolwiek zmian, np. przesunięcia ścian działowych bez konsultacji z nim.
Stropy monolityczne wymagają bardzo solidnego podpartego deskowania. Coraz częściej zamiast tradycyjnego drewna używa się w powyższym celu deskowania zrobionego z płyt ze sklejki szalunkowej, które jest jednocześnie deskowaniem wielokrotnego użytku.
Zbrojenie stropu układa się zgodnie z założeniami zawartymi w projekcie. Jako materiał służą pręty
z określonego gatunku stali, o równie ściśle określonej przez konstruktora - średnicy. Prace trzeba zlecić zbrojarzowi z odpowiednim doświadczeniem zawodowym, ponieważ nie jest to zadanie łatwe.
Roboty betoniarskie warto wykonywać poprzez pompowanie mieszanki betonowej z betonowozu bezpośrednio w miejsce powstawania stropu, ponieważ znacznie ułatwia to pracę. Gotowa mieszanka z betoniarni zapewnia również uzyskanie odpowiedniej klasy betonu.
Wylewany beton wymaga odpowiedniego zagęszczenia i ochrony przed wpływem warunków atmosferycznych. Należy go odpowiednio zraszać, jak również zabezpieczać np. folią – przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i działaniem wiatru.

zbrojenie stropu powinna wykonywać wykwalifikowana ekipadeskowanie i stemplowanie stropu monolitycznego

Zalety stropów monolitycznych

Stropy monolityczne są trwałe, sztywne i odporne na chwilowe przeciążenia oraz obciążenia dynamiczne. Materiały budowlane, z których wykonuje się wyżej wymienione stropy są powszechnie dostępne u wielu producentów, co oczywiście wpływa korzystnie na ich cenę. Dodatkowym czynnikiem obniżającym koszty budowy jest fakt, że w przypadku omawianych stropów nie zachodzi konieczność używania ciężkiego sprzętu i specjalistycznych maszyn budowlanych.
Stropy monolityczne mogą dodatkowo osiągać nietypowe kształty, co w przypadku projektów domów z pomieszczeniami o bardziej wyszukanych formach jest idealnym rozwiązaniem. W nowoczesnym budownictwie znajdują zatem coraz szersze zastosowanie.
Niepodważalnym atutem stropów z żelbetonu jest również fakt, że od spodu są prawie całkowicie gładkie. Nie powodują klawiszowania, czyli nie ma widocznych śladów belek na stropie. To z kolei przyczynia się do łatwiejszego i jednocześnie tańszego wykończenia wnętrz. Strop tego rodzaju wystarczy pokryć cienką warstwą tynku, a sufit w pomieszczeniu pozostanie gładki.
W domach wielokondygnacyjnych lub chociażby z poddaszem użytkowym ważna jest izolacyjność akustyczna. Odgłosy dochodzące do wnętrz przez dach lub przenoszące się z kondygnacji, na kondygnację rozmowy lub stąpanie po podłodze mogą stać się bowiem niekiedy prawdziwą udręką dla domowników. Strop monolityczny jest w stanie temu zapobiec, ponieważ zapewnia bardzo dobrą izolacyjność akustyczną.
Żelbetonowe stropy monolityczne są też stosunkowo cienkie (od 6 do16 cm), co nie powoduje nieracjonalnego obniżania wysokości pomieszczeń, tworzonych przy ich zastosowaniu.

wykonanie stropu monolitycznego wykonuje się na budowiegładki strop monolityczny

Wady stropów monolitycznych

Bez wątpienia istotną wadą stropów monolitycznych jest to, że w ich wykonanie trzeba włożyć odpowiednio dużo pracy, siły fizycznej oraz czasu. Zbrojenia nie jest w stanie zrobić laik i do prac tych potrzeba naprawdę wykwalifikowanej ekipy. To z kolei przyczynia się do wzrostu kosztów związanych z robocizną. Materiały na sam strop nie są drogie, ale za to na deskowanie
i stemplowanie potrzeba znacznej ilości drewna. Co prawda istnieje możliwość wypożyczenia deskowania wielokrotnego użytku z wypożyczalni sprzętu budowlanego, jednak budowa stropu monolitycznego i tak jest zajęciem czasochłonnym i pracochłonnym.
Dodatkowo strop tego rodzaju musi powstawać w oparciu o fachowy i staranny projekt. Jego budowa nie może przebiegać inaczej, aniżeli zostało to założone przez konstruktora na wstępie. Praktycznie uniemożliwia to dokonywanie jakichkolwiek ewolucji w trakcie budowy, a tym samym ogranicza możliwość zmian w układzie pomieszczeń znajdujących się na tym samym piętrze budynku.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agata Gajewska

Zdjęcia: Solbet

Polecamy Ci również

Zobacz także