Strop - praktyczna wiedza

Strop gotowy

Strop jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. To właśnie od niego w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo użytkowania obiektu.

Strop jest poziomym elementem konstrukcyjnym oddzielającym poszczególne kondygnacje budynku. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń wszystkich znajdujących się na nim rzeczy (na przykład mebli) na otaczające ściany nośne i słupy. Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, na dolnej tworzony jest sufit. Liczba stropów w domu zależy od liczby jego kondygnacji. Strop występują nawet w domu parterowym, jeśli ma on piwnicę. W domu piętrowym mamy strop nad parterem, a jeśli kondygnacji jest więcej, pomiędzy każdą z nich jest strop zwany międzypiętrowym lub międzykondygnacyjnym.

Strop stropowi nierówny

Strop wykonuje się z różnych materiałów, wykorzystując na przykład drewno, stal czy beton. W Polsce, w ostatnich latach największym powodzeniem cieszą się stropy żelbetowe. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim dużej wytrzymałości i odporności na ogień. Strop żelbetowy może być wykonany jako: strop monolityczny (jego konstrukcja składa się ze zbrojenia głównego i uzupełniającego zbrojenia rozdzielczego), płytowy, płytowo-belkowy, gęstożebrowy (z pustaków betonowych opartych na prefabrykowanych belkach żelbetowych) lub prefabrykowany, który dostarczany jest na budowę jako gotowy element. Ten ostatni rodzaj staje się w polskim budownictwie coraz bardziej popularny ze względu na fakt, że pozwala on znacznie skrócić czas budowy.

Domy budowane z prefabrykatów, w tym gotowych stropów, wbrew pozorom nie są przeznaczone jedynie dla zamożnych klientów. Przeciwnie, pozwalają one uniknąć ponoszenia podwójnych kosztów finansowych na skutek opóźniających się prac budowlanych oraz doglądania miesiącami ekipy remontowej. Budowa tradycyjnego stropu może trwać nawet 3-4 tygodnie. Wiąże się to
z koniecznością wykonania wielu czasochłonnych procesów, np. deskowania, wylewania betonu, a następnie jego wyschnięcia. Tymczasem montaż kompletnego stropu międzykondygnacyjnego o powierzchni 100 m² zajmuje około 2 godziny. Ma jeszcze jedną zaletę - natychmiast po montażu stropu może być on w pełni obciążony, co umożliwia kontynuowanie prac.

Gotowe stropy

Mogą być z powodzenie wykorzystywane zarówno przy inwestycjach jednorodzinnych, deweloperskich, czy też obiektach użyteczności publicznej. Zastosowanie gotowych stropów eliminuje konieczność wykonywania wielu uciążliwych i czasochłonnych czynności niezbędnych przy budowie tradycyjnych stropów, a tym samym znacznie skraca czas budowy i minimalizuje jej koszty. Coraz szersza oferta gotowych stropów dostępnych na rynku powoduje, że rozwiązanie może być stosowane w każdym rodzaju budownictwa. Projektanci dopasowują stropy do konkretnego planu architektonicznego, działając według życzenia klienta. Rozwiązanie umożliwia więc pełną swobodę projektowania.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Dennert

Polecamy Ci również

Zobacz także