Strop energooszczędny

Strop według definicji - jest konstrukcyjnym elementem budynku, który ma za zadanie podział budowli na poszczególne kondygnacje. Inną jego rolą jest przeniesienie obciążenia na pionowe ściany lub na słupy.

Na górnej powierzchni stropu układa się podłogę, a na dolnej tworzy sufit. O istocie
i doborze odpowiedniego stropu wiedzą niemal wszyscy. Jednak z pewnością nie wszyscy spotkali się z innowacyjnymi stropami, które według potrzeby – są w stanie oddawać ciepło lub ochładzać pomieszczenie. Rozwiązanie jest nie tylko energooszczędne, ale także w pełni komfortowe dla użytkowników i przyjazne dla ich zdrowia.

Ogrzewanie ze stropu

Zastosowanie innowacyjnej płyty stropowej eliminuje konieczność wyposażanie pomieszczenia
w grzejniki. Model przenoszenia ciepła za pomocą promieniowania, który umieszczono wewnątrz stropu jest bowiem w pełni skuteczny i ogrzewa wnętrza o różnej powierzchni i kubaturze. Do efektywnego grzania wykorzystana jest w tym przypadku cała powierzchnia sufitu.
W przeciwieństwie do coraz bardziej powszechnie stosowanego ogrzewania podłogowego – nie zachodzi tutaj konieczność zmniejszania wysokości pomieszczenia. System grzewczy jest bowiem umieszczony bezpośrednio w stropie. To z kolei nie wymusza na użytkowniku obniżania sufitu, stwarzając jednocześnie pełną swobodę zaprojektowania i urządzenia wnętrza. Omawiane rozwiązanie sprawdzi się zatem doskonale wówczas, kiedy chcemy nadać pomieszczeniu unikalnego charakteru lub urządzić je w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Z powodzeniem znajduje ono zastosowanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i podczas wznoszenia budynków wielorodzinnych, biurowców oraz obiektów użyteczności publicznej. Innowacyjny strop jest dostarczany na plac budowy jako element gotowy. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz niskim zużyciem energii. Może być zasilany prądem elektrycznym, gazem lub olejem. Jednak najbardziej polecane jest zasilenie stropu pompą ciepła. Wówczas dodatkowo oprócz przyjemnego ciepła w zimie – mamy możliwość pozyskać także upragniony w czasie upałów chłód.

Inteligentny strop,
a energooszczędność budynku

Płyta stropowa z wmontowanym systemem grzewczym z powodzeniem może być stosowana w budynkach, które wznosi się z myślą o jak najniższych kosztach ich eksploatacji. W porównaniu do tradycyjnych grzejników lub równie kosztownego ogrzewania podłogowego – podczas zastosowania omawianego stropu możliwa jest oszczędność energii na poziomie nawet 30%. Strop posiada bowiem szybki czas reakcji i pracuje w pełni wydajnie już po 66 minutach od momentu dostarczenia do niego źródła energii cieplnej. Wówczas oddaje ciepło równomiernie na poszczególne elementy budowlane pomieszczenia. To właśnie dzięki procesowi promieniowania, który wykorzystano do stworzenia inteligentnego stropu – mamy szansę pozyskać identyczną temperaturę  dokładnie w całym wnętrzu. Dzięki promieniowaniu ciepło przekazywane jest najpierw do ścian, podłogi, itp. , a dopiero następnie ogrzewa ono otoczenie. Przy zastosowaniu tradycyjnych grzejników w okolicy tzw. zimnych elementów, tj. okna lub drzwi – zawsze jest dużo chłodniej. Odczuwa się również duże wahanie temperatury pomiędzy górną i dolną partią wnętrza. Elementy wyposażenia takie jak panele podłogowe, dywany, wykładziny lub sama izolacja podłogi nie mają żadnego wpływu na efektywność nowoczesnego rozwiązania.

Komfort, wygoda i zdrowie

Niejednokrotnie zdarza się, iż mimo grzejników ustawionych na dość wysokim poziomie grzania – nie odczuwamy komfortu termicznego w pomieszczeniu. Jest nam zimno szczególnie wówczas, gdy usiądziemy przy ścianie lub w okolicy nawet bardzo szczelnego okna. Uzasadnieniem takiego zjawiska są prawa fizyki, mówiące o tym, że ciepło przekazywane jest zawsze z ciała ciepłego do ciała zimnego. Znajdując się np. w pobliżu ściany tracimy zatem ciepło z naszego organizmu, oddając je właśnie ścianie, jako elementowi znacznie chłodniejszemu. Wówczas nasze samopoczucie pogarsza się, a dodatkowo nie jest to sytuacja, która nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. System wykorzystujący promieniowanie ciepła jest dla ludzkiego organizmu znacznie korzystniejszy, niż konwekcja. Podczas zjawiska konwekcji, tj. wymiany powietrza na skutek różnicy temperatur – dochodzi też do unoszenia się kurzu i znajdujących się w nim zanieczyszczeń, tj. roztoczy, zarodników pleśni, itp. Mają one szczególnie negatywny wpływ na zdrowie osób chorujących na alergię oraz małych dzieci. Strop, w którym zastosowano zjawisko promieniowania – w sposób znaczny eliminuje unoszenie się kurzu. Tym samym zapewnia przyjazny dla człowieka mikroklimat we wnętrzu i zmniejsza objawy istniejących dolegliwości.

Oceń artykuł
3,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: dennert-baustoffe.de

Polecamy Ci również

Zobacz także