Sprawdzamy stan elewacji po zimie i usuwamy uszkodzenia

1
Elewacja domu
Po zimie warto dokładnie obejrzeć elewację domu i w razie potrzeby - wykonać niezbędne naprawy.

Elewacja domu jest ważna nie tylko dla jego estetycznego wyglądu, ale jest także elementem zabezpieczającym mury domu. Dlatego czasem trzeba sprawdzić stan elewacji, a także – w razie potrzeby – zająć się wykonaniem drobnych napraw.

Zima się kończy, dlatego warto zaplanować sobie pierwsze wiosenne prace, albo wykorzystać okresy lepszej i cieplejszej pogody. Zima, nawet lekka, jest wyzwaniem dla elewacji domu – zmienne temperatury, intensywne opady, mogą wpłynąć negatywnie na stan nawet poprawnie wykonanej elewacji.

Dlatego od czasu do czasu, szczególnie właśnie po zimie, trzeba dokładnie obejrzeć elewację. Może się zdarzyć, że zauważymy jakieś drobne uszkodzenia. Jeśli naprawimy je od razu, unikniemy poważniejszych problemów. Podpowiadamy jak wykonać drobne naprawy elewacji i zadbać o jej trwałość w przyszłości.

Polecamy: Płytki włókno-cementowe na elewację i dach domu

Pęknięcia i uszkodzenia elewacji

Woda, która wnika w szczeliny, a potem zamarza i rozmarza, może rozsadzić skały. Łatwo sobie wyobrazić, że może również uszkodzić tynk elewacji domu. Drobne pęknięcie może się przekształcić w poważniejsze uszkodzenie. Na szczęście małe uszkodzenie tynku jest łatwy do naprawienia. Do naprawy niewielkich ubytków można użyć zaprawy klejącej do wełny lub styropianu. Istniejące rysy w tynku należy poszerzyć i pogłębić, a następnie dokładnie oczyścić i wypełnić zaprawą.

Zdarzają się również uszkodzenia mechaniczne elewacji – tynku i materiału ociepleniowego (np. na skutek uderzenia samochodem podczas parkowania).

W takim przypadku musimy usunąć uszkodzony fragment elewacji, dokładnie oczyścić szczelinę oraz siatkę zbrojącą wokół elementu, który będziemy uzupełniać. Następnie trzeba zagruntować podłoże, przyciąć do odpowiednich rozmiarów materiał termoizolacyjny i przykleić go, używając odpowiednie zaprawy klejącej. Po nałożeniu zaprawy zatapiamy w niej siatkę zbrojącą (musimy nanieść ją tak, żeby zachodziła na istniejącą już siatkę) i wyrównujemy powierzchnię. Kolejne etapy to gruntowanie, nałożenie tynku i farby.

Pamiętajmy, że opisane te należy przeprowadzać w temperaturze nie niższej niż +5°C, przy braku opadów atmosferycznych.
Jeśli okaże się, że elewacja naszego domu jest uszkodzona w poważniejszym stopniu, do przeprowadzenia prac lepiej zatrudnić profesjonalną ekipę.

Zabezpieczenie elewacji przed grzybami, glonami i pleśnią

Wykonując prace przy elewacji można również pomyśleć o zabezpieczeniu jej przed grzybami, glonami i pleśnią. Zdarza się, że na elewacji (szczególnie w miejscach zacienionych i o podwyższonej wilgotności), pojawia się zielony nalot.

Zagrzybienia i pleśni na elewacji pozbędziemy się z pomocą specjalnych preparatów. Trzeba jednak zacząć od oczyszczenia powierzchni – do tego celu używamy szczotki o szorstkim włosiu lub szpachelki. Następnie powierzchnię trzeba zmyć pod ciśnieniem (ale używajmy rozproszonego strumienia wody, żeby nie uszkodzić elewacji). Kiedy podłoże wyschnie, nanosimy preparat grzybo- i glonobójczy. Oferują je producenci chemii budowlanej. Preparaty nanosi się za pomocą szczotki, wałka, pędzla lub gąbki.
Jeśli elewacja domu wymaga malowania, farbę będzie można nałożyć po upływie ok 3 dni od aplikacji środka zapobiegającego rozwojowi grzybów i glonów.

Podpowiadamy: Jak zrobić wiosenny przegląd dachu i na co zwrócić uwagę

W przypadku kiedy planujemy poważniejszy remont elewacji, albo dopiero budujemy dom, warto również zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich tynków i farb o podwyższonej odporności na zabrudzenia oraz korozję biologiczną (tynki i farby silikonowe, a także zawierające teflon). Jest to szczególnie warte rozważenia jeśli dom znajduje się w miejscach narażonych na silne zabrudzenia (sąsiedztwo ruchliwej drogi, zakłady produkcyjne), albo korozję biologiczną (sąsiedztwo dużych skupisk drzew, zbiorników wodnych).

 

Jeśli zadbamy już o stan techniczny elewacji, pomyślmy również o jej estetyce. Elewację warto od czasu do czasu umyć. Możemy to zrobić za pomocą myjki ciśnieniowej.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: FFiL Śnieżka

Polecamy Ci również

Zobacz także