Skandynawskie domy z keramzytu. Jak zbudować ciepły i zdrowy dom

Skandynawskie domy z keramzytu. Jak zbudować ciepły i zdrowy dom

Skandynawskie domy z keramzytu. Jak zbudować ciepły i zdrowy dom - zdjęcie 1Domy z keramzytu to nowoczesna technologia budowy. Keramzytobeton charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, dzięki czemu ściany z niego zbudowane są ciepłe i „oddychają”.
Ponieważ nie zatrzymują wilgoci, nie występuje
ryzyko zagrzybienia.

system budowy domu z keramzytuDomy z keramzytu - skandynawski rodowód

W Polsce jest dostępnych kilka systemów produktów z kruszywa keramzytowego. Już w latach 90. pojawił się system Optiroc Blok, a obecnie jego godnym następcą jest Leca® BLOK. System tworzą bloczki fundamentowe, pustaki ścienne, stropowe, wentylacyjne oraz kształtki nadprożowe, produkowane na bazie Leca® KERAMZYTU i cementu portlandzkiego. Wszystkie elementy systemu są stale unowocześniane.

Podstawowe cechy wyrobów z keramzytobetonu:

  • wysoka termoizolacyjność,
  • zdolność do akumulacji ciepła,
  • bardzo dobra paroprzepuszczalność.

Właściwości keramzytobetonu można porównać do wysokiej klasy odzieży sportowej, która zapewnia utrzymanie ciepła, a dzięki temu, że materiał „oddycha” – nie dopuszcza do nadmiernego pocenia się.

Zobacz też: Jak pani Joanna zbudowała ekologiczny dom z keramzytu

Ciepłe domy zimą...

Zastosowanie keramzytobetonu pozwala na osiągnięcie znaczących oszczędności, zarówno na etapie budowy domu, jak i podczas jego eksploatacji. Jest to możliwe między innymi dzięki wysokiej izolacyjności termicznej materiału. Sprawia ona, że do termoizolacji domu możemy zastosować cieńszą warstwę materiałów ociepleniowych, a w dodatku – nakłady na ogrzewanie domu w sezonie zimowym będą niższe. Zobaczmy na przykładach jak wygląda termoizolacyjność ścian z keramzytobetonu:

  • dla ścian z pustaków Leca® Blok 36,5 cm, ocieplonych wełną mineralną o grubości 8 cm współczynnik przewodzenia ciepła U wynosi 0,207 W/(m²K)
  • dla ścian z pustaka Leca® Blok 24, ocieplonych wełną mineralną o grubości 15 cm współczynnik przewodzenia ciepła to obecnie 0,214 W/(m²K).

Aby osiągnąć te parametry dla ścian wzniesionych z innych materiałów o podobnych grubościach, musielibyśmy zastosować warstwę ocieplenia o kilka centymetrów grubszą.

dom z keramzytu jest ciepły zimą

...i chłodne w upały

Ponieważ ściany wzniesione w systemie Leca® BLOK są dobrym izolatorem termicznym, również latem ochronią wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem się. Pomieszczenia chłodzone naturalnym powietrzem w nocy, nawet w bardzo upalny dzień, potrafią zachować niższą temperaturę. Ta cecha sprawia, że domy z keramzytobetonu tak chętnie budują Portugalczycy i Hiszpanie, należący również do czołówki producentów materiałów keramzytobetonowych w Europie.

dom z keramzytu - chłodny latem

pustak z keramzytuBudowa ścian zewnętrznych z pustaków 24 cm

Z keramzytobetonowych Pustaków Leca® BLOK 24 można budować zarówno ściany zewnętrzne o doskonałych parametrach termoizolacyjnych, jak i ściany wewnętrzne. Ponadto materiał daje możliwość pełnego wyboru systemu wznoszenia ścian zewnętrznych:

  • ściany jedno- i dwuwarstwowe - Pustak Leca® BLOK 24 + izolacja termiczna
  • ściany trójwarstwowe - Pustak Leca® BLOK 24 + izolacja termiczna i pustka powietrzna + Pustak Leca® BLOK 12.

Do wznoszenia ścian należy stosować zaprawę cementowo-wapienną i murować je na pełną spoinę poziomą lub poziomą i pionową. Przy murowaniu ściany warstwowej z Pustaków Leca® BLOK 12 zawsze trzeba wykonywać spoiny poziome i pionowe.
Jako ocieplenie ścian można wykorzystać dowolny materiał termoizolacyjny, jednak szczególnie polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie wełny mineralnej – dzięki temu zostanie zachowana pełna paroprzepuszczalność przegrody.

budowa domu z keramzytu

Dom z keramzytu - suchy, czyli ciepły

Jak wiadomo tylko suchy materiał odpowiednio izoluje od zimna. Ta zasada sprawdza się również w przypadku murów. Dlatego tak ważną cechą ścian z keramzytobetonu jest to, że wysychają one znacznie szybciej niż ściany wzniesione w innych technologiach.
Pamiętajmy, że w procesie budowy (murowania, tynkowania, wykonywania posadzek) w mury wnika wilgoć – wprowadzając się do nowego domu zapłacimy za ciepło, które tę wilgoć usunie. W przypadku domów z keramzytobetonu okres wysychania ścian jest krótszy, a konieczne nakłady na ogrzewanie – niższe.

keramzyt

Dlaczego bloczki z keramzytu
są wyjątkowo termoizolacyjne?

Leca® KERAMZYT jest produkowany ze specjalnego rodzaju gliny. Drobne gliniane kulki są wypalane w wysokiej temperaturze (1150ºC), co powoduje, że glina pęcznieje i tworzy się porowata struktura z pęcherzykami powietrza, przypominająca ciemny pumeks. Jednocześnie od zewnątrz powstaje ceramiczna osłonka, zamykająca pory. W ten sposób powstaje kruszywo, które jest doskonałym izolatorem termicznym. Jest ono bazą do produkcji lekkich bloczków i pustaków. W procesie ich produkcji, pomiędzy poszczególnymi granulkami keramzytu pozostają otwarte kanaliki bez trudu odprowadzające parę wodną, nie dopuszczając do kumulowania się wilgoci w murze.

Więcej informacji na www.lecadom.pl

Ciche i niepalne domy z keramzytu

Keramzyt charakteryzuje się porowatą strukturą, która skutecznie wspomaga tłumienie hałasu. Bloczki pełne o szerokości 18 lub 24 cm pozwalają na budowę ścian nawet w przypadkach, kiedy wymagania izolacyjności akustycznej są bardzo rygorystyczne. Dlatego z powodzeniem można wznosić z nich ściany między mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym.

Dowiedz się więcej o: Nowym bloczku akustycznym Leca® BLOK

Otynkowane ściany konstrukcyjne z pustaków Leca® BLOK wyróżniają się także wysoką odpornością ogniową – czyli REI 240. Oznacza to, że za ścianą pomieszczenia, w którym wybuchł pożar można bezpiecznie przebywać i prowadzić ewakuację przez ponad 4 godziny.
Keramzyt i elementy systemu Leca® BLOK są zakwalifikowane do Euroklasy A1 (materiały niepalne).

* * *

System Leca® BLOK produkowany jest obecnie przez kilkanaście zakładów produkcyjnych na terenie całej Polski. Charakterystyczną cechą wyrobów systemu jest wrzosowy kolor elementów ściennych.

Skandynawskie domy z keramzytu. Jak zbudować ciepły i zdrowy dom - zdjęcie 8

Więcej informacji o domach z keramzytu na lecadom.pl

Zobacz gotowe projekty domów z keramzytu

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z Doradcą:
tel. 505 172 089, e-mail keramzyt.weber@saint-gobain.com


Oceń artykuł
4,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Weber Leca®

Polecamy Ci również

Zobacz także