Skandynawskie domy z keramzytu

Skandynawskie domy z keramzytu

granulki keramzytuDomy z keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Ich ściany są ciepłe i „oddychające”, nie zatrzymują wilgoci, co wyklucza ryzyko zagrzybienia. Zalety te wynikają z wysokiej paroprzepuszczalności elementów wykonanych z keramzytobetonu.

Na rynku polskim jest oferowanych kilka systemów z kruszywa keramzytowego. System Optiroc Blok sprowadzono do Polski w połowie lat dziewięćdziesiątych ze Skandynawii. System tworzą ciągle unowocześniane bloczki fundamentowe, pustaki ścienne, stropowe, wentylacyjne oraz kształtki nadprożowe. Podstawowe materiały, z których są produkowane elementy systemu, to: Leca® KERAMZYT i cement portlandzki. Wyroby z keramzytu charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością, bardzo dobrą paroprzepuszczalnością i zdolnością do akumulacji ciepła.

Warto wiedzieć
Leca® KERAMZYT
to granulki ze specjalnego rodzaju gliny, pęczniejącej podczas wypalania w wysokiej temperaturze (1150ºC). Na każdej granulce powstaje ceramiczna osłona, pod którą kryje się porowata struktura wewnętrzna, wyglądająca jak ciemny pumeks. Zamknięte pory (pęcherzyki powietrza) są skutecznym izolatorem cieplnym. Z tego kruszywa powstają lekkie bloczki i pustaki. Ponieważ pomiędzy granulkami keramzytu tworzą się otwarte kanaliki, para wodna jest odprowadzana z pustaków, a wilgoć nie kumuluje się w ścianach.struktura keramzytubloczek z keramzytu

W zimie cieplej

Dwie podstawowe zalety wyrobów z keramzytobetonu to dobra termoizolacyjność oraz wysoka paroprzepuszczalność. Ten materiał można porównać do odzieży wysokiej klasy, która jednocześnie „oddycha” i utrzymuje ciepło, nie dopuszczając do nadmiernego pocenia się.

dom z keramzytuciepły dom

Wysoka termoizolacyjność sprawia, że zarówno wydatki na ogrzewanie budynku w sezonie zimowym jak i nakłady na materiały izolacyjne podczas budowy są mniejsze.
W przypadku ściany z pustaków Termo Optiroc 36,5 cm, ocieplonej wełną mineralną grubości 8 cm współczynnik przenikalności cieplnej U wynosi 0,216 W/m²K. Natomiast U dla ściany z pustaka Termo Optiroc 24, ocieplonej analogicznym materiałem o grubości 12 cm, obecnie wynosi 0,229 W/m²K. Przy wykorzystaniu innych materiałów ściennych o podobnych grubościach, warstwa ocieplenia musi być o kilka centymetrów grubsza.

Chłodniej w upały

Ściany w systemie Optiroc Blok stanowią także bardzo dobry izolator chroniący przed nadmiernym ciepłem. Pomieszczenia chłodzone naturalnym powietrzem w nocy, nawet w bardzo upalny dzień zachowują niższą temperaturę. Tę zaletę materiału zauważyli Hiszpanie oraz Portugalczycy, którzy obecnie są w europejskiej czołówce producentów wyrobów z keramzytobetonu.

Suchy, czyli ciepły

Mury z keramzytobetonu szybko wysychają i funkcjonują zgodnie z zasadą, że tylko suchy materiał dobrze izoluje od zimna. Czas wysychania tych murów po zakończeniu budowy jest o wiele krótszy, niż w przypadku innych technologii. Dzięki temu, wprowadzając się do nowego domu, mniej zapłacimy za ciepło, które musi „wypchnąć” z murów wodę budowlaną, czyli wilgoć wnikającą w ściany w procesie murowania, tynkowania, wykonywania posadzek itp.

ściany między mieszkaniami można wykonać z bloczków akustycznych 18 cmCiche i niepalne

Porowata struktura keramzytu wspomaga tłumienie hałasu. Bloczki pełne o szerokości 18 cm pozwalają na wykonywanie ścian pomiędzy mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym, gdzie wymagania izolacyjności akustycznej są bardzo rygorystyczne.

Otynkowane ściany konstrukcyjne z pustaków Optiroc Blok posiadają odporność ogniową REI 240, co oznacza, że przez ponad 4 godziny można bezpiecznie przebywać oraz prowadzić ewakuację ludzi i sprzętu za ścianą pomieszczenia, w którym wybuchł pożar. Keramzyt i elementy systemu Optiroc Blok są zakwalifikowane do Euroklasy A1 (materiały niepalne).

System Optiroc Blok produkowany jest obecnie przez kilkanaście zakładów produkcyjnych na terenie całej Polski. Charakterystyczną cechą wyrobów systemu jest wrzosowy kolor elementów ściennych.

Do jakich prac używałeś keramzytu?

do budowy domu (bloczki i pustaki)
wynik głosowania
14,9%
do wykonania podłogi na gruncie
wynik głosowania
11,6%
do wykonania drenażu wokół budynku
wynik głosowania
10,5%
do wykonania izolacji stropu
wynik głosowania
10,5%
do wykonania stropodachu
wynik głosowania
5,2%
do wykonania zielonego dachu
wynik głosowania
2,2%
do wykonania lekkiego betonu
wynik głosowania
5,2%
do prac remontowych
wynik głosowania
8,2%
do prac ogrodniczych
wynik głosowania
15,7%
jeszcze nie używałem keramzytu
wynik głosowania
16%

Ilość oddanych głosów: 268

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

Oceń artykuł
4,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Weber Leca

Polecamy Ci również

Zobacz także