Skandynawski dom tańszy niż mieszkanie

0
Skandynawski dom tańszy niż mieszkanie

Budowa domu to czasochłonna inwestycja, wymagająca ciągłych nakładów finansowych, którym może sprostać obecnie tylko nieliczna grupa Polaków.

Ceny mieszkań natomiast, mimo kilkuprocentowego spadku wartości, wcale nie są dużo niższe. Rozwój nowych technologii w budownictwie pozwala jednak na postawienie domu w koszcie porównywalnym do zakupu przeciętnego M3.

Dom czy mieszkanie?

Decydując się na kupno mieszkania, unikamy problemów związanych z nabyciem działki, wyborem
odpowiedniego projektu, uzyskaniem pozwolenia na budowę i tym podobnymi kwestiami. Niestety, na drodze do własnego lokum pojawiają się inne przeszkody, najczęściej związane z pieniędzmi. Wkrótce mogą wejść w życie zmiany w programie Rodzina na Swoim, opracowanym na potrzeby kredytów mieszkaniowych z dopłatami Skarbu Państwa. Rząd zaostrzył ograniczenia zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury, wprowadzając w programie poważne zmiany, utrudniające dostęp do kredytów preferencyjnych. Planowana jest, między innymi, rezygnacja z rozszerzenia grupy beneficjentów o singli i związki partnerskie oraz ograniczenie zakupu
nieruchomości tylko do rynku pierwotnego, co uniemożliwia tym samym najczęściej
wybieraną opcję kupna mieszkania - z tzw. drugiej ręki.

Piętrzące się ograniczenia zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań. Technologia budowania domów podlega ciągłym zmianom. Skandynawska metoda modułowa pozwala na przygotowanie większości elementów w fabryce. Dzięki temu montaż prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni, co skraca czas postawienia tego typu domu do zaledwie 3 miesięcy.

Nawet jeżeli poniesiemy dodatkowe koszty przy przy zakupie działki budowlanej czy opłaceniu niezbędnych pozwoleń, nie wydamy więcej pieniędzy, ponieważ cena domu skandynawskiego jest o około 30% niższa w stosunku do analogicznych budynków konwencjonalnych.

Według danych z najnowszego raportu rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance, w polskich miastach nastąpił kilkuprocentowy spadek średnich cen ofertowych, lecz nie zmienia to faktu, że stawki za m² wahają się między 5898 zł w Poznaniu do nawet 9047 zł w Warszawie*. W związku z tym, sumę przeznaczoną na średniej wielkości M3 można przeznaczyć na większych rozmiarów
dom modułowy, który łączy w sobie najlepsze cechy technologii murowanej i drewnianej. Wiadomo przecież nie od dziś, że własny dom gwarantuje komfort, o jakim w wielorodzinnym budynku można jedynie pomarzyć.

* Źródło: Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance, Styczeń 2011 r.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Tektum

Polecamy Ci również

Zobacz także