Segment, bliźniak, czy dom wolnostojący

0
Segment, bliźniak, czy dom wolnostojący

W połowie roku w aglomeracji warszawskiej na rynku deweloperskim można było znaleźć blisko 150 inwestycji. W Warszawie i okolicach na sprzedaż wystawionych jest ponad 1,25 tys. nowych domów jednorodzinnych w różnej zabudowie. Ceny nieruchomości związane są ściśle z ich lokalizacją.

osiedle domówW ramach wszystkich inwestycji deweloperskich realizowanych obecnie na terenie aglomeracji warszawskiej powstało lub powstanie ponad 3,5 tys. domów. Według zestawienia Emmerson, 60% całej oferty rynku pierwotnego stanowią domy powstające na terenach podmiejskich w lewobrzeżnej części aglomeracji warszawskiej. Kupujący znajdą tam aż 80 inwestycji. Jeśli chodzi zaś o samą Warszawę aktywność deweloperów zdecydowanie skupia się na prawobrzeżnej części miasta. Lewobrzeżna stolica oferuje zaledwie 70 nowych domów. Po prawej stronie Wisły można kupić ich aż 260 w ok. 30 projektach. "Najwięcej domów i segmentów na rynku pierwotnym można znaleźć w Białołęce i Wawrze. Powód jest prosty. W tych dwóch warszawskich dzielnicach tereny pod inwestycje są najtańsze i dlatego ceny nieruchomości oferowane przez deweloperów nie są wygórowane. Na Osiedlu Przytulnym przy ulicy Kadetów można znaleźć gotowe już segmenty o powierzchni od ok. 170 m² na działkach nawet do 550 m² w przystępnej cenie. W tej chwili w ofercie promocyjnej każdy segment można kupić o 200 tys. zł taniej" – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A.

Niewiele wolnostojących

Biorąc pod uwagę różne typy zabudowy inwestycji powstających w granicach administracyjnych miasta zauważyć można przewagę bliźniaków i domów szeregowych. Budynki wolnostojące oferowane przez inwestorów w Warszawie należą do rzadkości, jest ich niewiele ponad 20.
Poza stolicą, w strefie podmiejskiej na terenie prawobrzeżnej części aglomeracji warszawskiej wyraźnie dominują domy w zabudowie bliźniaczej. Z kolei w lewobrzeżnej aglomeracji warszawskiej, poza miastem na ofertę domów składają się w największym stopniu osiedla o mieszanym typie zabudowy z niewielką przewagą bliźniaków.

Szeregowce najmniejsze, wolnostojące największe

Analiza średnich powierzchni oferowanych domów przeprowadzona przez Emmerson potwierdziła utartą regułę. Największe powierzchnie to najczęściej domena domów wolnostojących, które mają średnio 227 m². Najmniejsze są segmenty w zabudowie szeregowej, których metraże w aglomeracji warszawskiej sięgają przeciętnie 169 m². Średnia powierzchnia domów oferowanych w zabudowie bliźniaczej to około 183 m². Niewielka liczba wystawionych do sprzedaży nowych domów wolnostojących w prawobrzeżnej Warszawie powoduje, że tu średnia powierzchnia takich budynków wynosi aż 303 m². W lewobrzeżnej części miasta samodzielne domy mają przeciętnie 270 m².

dom wolnostojącyOd ponad 3 tys. do 9,9 tys. zł/m²

Najdroższym obszarem jest bez wątpienia lewobrzeżna część Warszawy. Średnie ceny oferowanych domów są tu nieporównywalnie wyższe niż w pozostałych częściach aglomeracji warszawskiej. Osoby zainteresowane kupnem domu jednorodzinnego w tej lokalizacji muszą liczyć się ze średnim wydatkiem niemal 1,5 mln zł
w przypadku domu w zabudowie szeregowej. Blisko 2 mln zł muszą przeznaczyć na segment w zabudowie bliźniaczej i prawie 2,5 mln zł wydać na dom wolnostojący.  Nabywcy, dla których głównym kryterium jest niska cena największy wybór mają na terenie prawobrzeżnej aglomeracji warszawskiej. Dom w zabudowie szeregowej poza miastem po prawej stronie Wisły kosztuje średnio ok. 630 tys. zł. Kupno segmentu w budowie bliźniaczej to wydatek rzędu 655 tys. zł, a domu wolnostojącego ponad 800 tys. zł. Rozpiętość średnich cen za m² domów jest duża. Kształtuje się od 3089 zł za m² domu wolnostojącego w prawobrzeżnej części aglomeracji do 9946 zł za m² w przypadku domu wolnostojącego w lewobrzeżnej Warszawie. Na terenie całej lewobrzeżnej aglomeracji warszawskiej średnie ceny za m² domu jednorodzinnego w zależności od typu zabudowy wynoszą od 4950 zł/m² do 5500 zł/m². Jeszcze mniejsza rozpiętość cenowa występuje w ofercie prawobrzeżnej aglomeracji, gdzie średnie ceny w zależności od typu zabudowy mieszczą się w granicach 4000-4300 zł/m².

Ile kosztują fundamenty?

Popatrzmy jeszcze na ceny działek budowlanych, których koszt stanowi największy udział w wartości warszawskich nieruchomości. Średnie stawki ofertowe za działki budowlane w najlepszych lokalizacjach na Mazowszu sięgają prawie 700 zł za m².
Najwięcej niewielkich działek budowlanych w okolicach Warszawy o pow. do ok. 1 tys. m² wg szacunków analityków z portalu Szybko.pl dostępnych jest w Markach (ok. 15% całości podaży) w średniej cenie 411 zł/m², a także w Radzyminie (14%) i Nadarzynie (11%) w kwocie 230 zł/m². Najdroższe parcele są do wzięcia w Izabelinie, gdzie cena wywoławcza wynosi średnio ok. 700 zł. Tradycyjnie wygórowane ceny mają też działki budowlane w Konstancinie-Jeziornie (ok. 530 zł za m²) oraz w Łomiankach (480 zł za m²), a także w Józefowie (440 zł za m²). Poszukujący tańszej ziemi mają do wyboru grunty np. w Żabiej Woli (110 zł/m²), Błoniu (130 zł/m²) czy
w Radzyminie (150 zł/m²).
W przeciwieństwie do cen mieszkań stawki za ziemię pod budowę domów nie spadają. Od początku tego roku działki nie tylko nie taniały, ale w niektórych lokalizacjach są nawet nieco droższe. Podrożały głównie te najtańsze, których najczęściej poszukują nabywcy.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: BARC Warszawa S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także