Ściany z pustaków szklanych

2
Pustaki szklane
Pustaki szklane z powodzeniem mogą zastąpić ścianki działowe w mieszkaniu.

Pustaki szklane przepuszczają do wnętrza światło i często służą jako ścianka dzieląca pomieszczenia. Można je stosować we wnętrzach oraz na ścianach elewacyjnych.

Określenia pustaki szklane i luksfery są często używane jako synonimy, chociaż nie jest to dokładnie to samo. Pierwsze z nich zbudowane są z dwóch warstw szkła ściśle stopionych, w taki sposób, aby wewnątrz zachować niewielką przestrzeń, zasadniczo wpływającą na ich parametry techniczne. Luksfery są natomiast kształtkami pełnymi. Bogate wzornictwo, kolorystyka, dobre parametry techniczne sprawiły, że są efektownym elementem współczesnej architektury oraz atrybutem modnego i nowoczesnego wnętrza.

Pustak szklany a luksfer

Zarówno pustaki szklane, jak i luksfery zbudowane są ze szkła bezbarwnego, całkowicie przezroczystego lub matowego. Są też kolorowe – barwione w masie lub też powierzchniowo. Kolory kształtek są ciepłe, zazwyczaj pastelowe. Pustaki – błyszczące bądź matowe – mają bogatą gamę wzorów i faktur. Wzory są mniej lub bardziej regularne, wytłaczane na powierzchni lub wtopione w szkło, wyraziste lub stonowane. Tworzą różnego rodzaju figury geometryczne, są również pustaki stylizowane na antyczne.

Pustaki szklane w salonie

Pustaki szklane sprawdzą się w dużych wnętrzach jak i małych.

Nomos
Kolorowe pustaki szklane

Pustak szklany zbudowany jest z dwóch warstw szkła ściśle ze sobą stopionych.

Nomos
Pustaki szklane występują w różnych kolorach

Kolorowe pustaki szklane są barwione w masie lub też powierzchniowo.

Nomos
Pustaki mogą mieć różne kolory

Określenia pustaki szklane i luksfery są często używane jako synonimy, chociaż nie jest to dokładnie to samo.

Nomos
Pustaki szklane sprawdzą się w łazience jako ścianka działowa

Pustaki szklane wykorzystać mozna właściwie w każdym pomieszczeniu, tworząc z nich duże szklane tafle lub tylko dekoracyjne detale.

Nomos
Najczęściej spotykane szklane cegiełki to prostopadłościany

Pustaki szklane ożywiają i rozjaśniają wnętrze.

Nomos
Pustaki szklane zapewniają prywatność

Refleksy światła, często kolorowego, zmiękczonego, tworzą niepowtarzalny nastrój we wnętrzu.

Nomos
Pustaki szklane jako element dekoracyjny

Zastosowane w sypialni sprawią, że będzie ona przytulna.

Nomos
Pustaki szklane z powodzeniem można zastosować w łazience

Ze szklanych elementów wykonuje się ściany proste, o różnych krzywiznach, sklepienia i kopuły.

Nomos
Pustaki zbudowane są z dwóch warstw szkła ściśle stopionych

Pustaki szklane przepuszczają do wnętrza światło i często służą jako ścianka dzieląca pomieszczenia.

Nomos
Pustaki szklane w kuchni

Można je stosować we wnętrzach oraz na ścianach elewacyjnych.

Nomos
Aranżacja kuchni

Pustaki szklane zastosowano tu jako ściankę.

Nomos

To Cię zainteresuje: Ścianki działowe z pustaków szklanych: rodzaje i sposoby montażu

Pustaki szklane - zastosowanie

Kształtki mają zdolność przepuszczania światła. W przypadku pustaków przezroczystych, przy prostopadle padającym świetle, przepuszczalność ta wynosi nawet 70-80%, co odpowiada zwykłemu, dwuszybowemu przeszkleniu. Przepuszczalność światła przez pustaki kolorowe zmienia się natomiast w zależności od intensywności barwy i wynosi średnio 50%. Pomysły architektów i projektantów wnętrz w połączeniu z nowoczesną technologią wykonawstwa i montażu dają nieograniczone możliwości wykorzystania pustaków szklanych. Wznosi się z nich potężne ściany wieżowców, ale także przepierzenia, całe ścianki działowe lub tylko ich fragmenty. Wypełnia się nimi otwory okienne, bywają jedynym rozwiązaniem w ścianach, w których z różnych względów nie można zaprojektować zwykłych okien (np. z powodu bliskości sąsiedniego budynku). Ze szklanych elementów wykonuje się ściany proste, o różnych krzywiznach, sklepienia i kopuły. Wykańcza się nimi balkony, tarasy, balustrady, schody, werandy i oranżerie. Wykonuje się z nich bufety, barki, kabiny prysznicowe, obudowuje się nimi wanny, stosuje się je w drzwiach, przeważnie wejściowych, doświetlając w ten sposób ciemny przedpokój czy wiatrołap. Można je wykorzystać właściwie w każdym pomieszczeniu, tworząc z nich duże szklane tafle lub tylko dekoracyjne detale.

pustaki szklane na elewacji
pustaki szklane - elewacja

Pustaki szklane - kształt

Najczęściej spotykane szklane cegiełki to prostopadłościany. Dostępne są także kształtki prostokątne, trójkątne, a nawet okrągłe, ale te stosuje się przeważnie jako posadzkowe, często z odciśniętym wzorem stanowiącym ochronę antypoślizgową. Można też kupić pustaki narożnikowe oraz wentylacyjne. 

Zobacz: Parawan pokojowy - zrób to sam

Szklane ściany z podświetleniem

Ofertą specjalną są podświetlane pustaki szklane, świecące dzięki diodom LED umieszczonym na ich powierzchni montażowej. Światło odbija się od wewnętrznych ścian pustaków i nadaje im wybrany kolor – w przypadku pustaków bezbarwnych.

Z kolei tym barwionym w masie lub powierzchniowo i podświetlonym dowolnym kolorem nadaje się inną barwę, zmieniając tym samym aranżację wnętrza po zmroku. Pustaki podświetlane znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach – wypełnia się nimi otwory okienne, buduje z nich elewacje.

Sprawdź: Sztukateria na ścianach - stylowa dekoracja

Pustaki szklane ożywiają i rozjaśniają wnętrze. Refleksy światła, często kolorowego, zmiękczonego, tworzą niepowtarzalny nastrój we wnętrzu. Szklane ściany z jednej strony izolują, zapewniają prywatność, a z drugiej dają poczucie przestrzeni.

Najmniejsze okienka

Przeznaczone są do montażu w konstrukcji z pustaków szklanych. Służą nie tylko do doświetlenia pomieszczenia, ale także wentylacji (skrzydło okienka jest uchylne). Wykonane są z białego PVC, wyposażone w podwójną szybę (ornamentową), klamkę oraz uszczelkę. Produkowane są w Stanach Zjednoczonych, ale dostępne są także w naszym kraju. Znajdują zastosowanie w piwnicach, garażach, budynkach gospodarczych i coraz częściej we wnętrzach.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Polecamy Ci również

Zobacz także