Ściany z gruntu - technologia szczelinowa

Planując budowę domu zazwyczaj wybieramy rodzaj ścian, z jakich ma być wykonany. Ściany jedno-, wielowarstwowe, z poduszką powietrzną, bądź bez, to najbardziej znane rodzaje.

Jeśli jednak dom ma mieć kondygnacje głęboko wpuszczone w ziemię warto zwrócić uwagę na technologię wykorzystywaną w budownictwie wielkopowierzchniowym i przemysłowym - ściany szczelinowe. Ten typ ścian pozwala na przyspieszenie prac, gdyż jest jednocześnie fundamentem i ścianą.

Ściany szczelinowe, ze względu na ich dużą sztywność, mogą być wykorzystywane jako ściany podziemnej części budynku będące jednocześnie fundamentami. Można je murować (choć w tym wypadku właściwsze byłoby określenie wylewać) do głębokości nawet 30 m. Dlatego są chętnie wykorzystywane przy wznoszeniu centrów handlowych i wielokondygnacyjnych biurowców. Aby zobaczyć jak w praktyce wyglądają ściany szczelinowe wystarczy zaparkować w garażu podziemnym większości galerii handlowych. Podczas budowy głęboko podpiwniczonego domu można dzięki nim przyspieszyć budowę. Nie trzeba kopać dołu fundamentowego, zabezpieczać go przed osuwaniem, wylewać fundamentów, na których dopiero wznoszone będą ściany piwnicy i kolejne kondygnacje. Wykonanie ścian szczelinowych z wodoszczelnego betonu dodatkowo zabezpiecza budynek przed napływem wody gruntowej. Nie bez znaczenia jest mała uciążliwość tej technologii dla sąsiadów - poziom hałasu zazwyczaj bywa niższy, niż podczas wykonywania tradycyjnych fundamentów - oraz możliwość prowadzenia prac w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków (za bezpieczną odległość przyjmuje się 30 m)

Droga bez odwrotu
Ściany szczelinowe wykonywane są z żelbetonu lub betonu w szczelinie wykopanej w gruncie - stąd ich nazwa. W skrócie technologia polega na przygotowaniu murków prowadzących, wykopaniu szczeliny w ziemi, montażu elementów rozdzielających i zbrojenia, betonowaniu oraz robotach wykończeniowych. Murki prowadzące mogą być wykonane z gotowych, prefabrykowanych elementów lub wylewane bezpośrednio na placu budowy.  

Niedogodnością podczas wykonywania ścian szczelinowych jest konieczność wynajęcia specjalistycznej koparki chwytakowej drążącej "szczelinę". Większość firm i ekip budowlanych podejmujących się wykonania ścian w tej technologii posiada na wyposażeniu niezbędny sprzęt. Wykop prowadzi się etapami, wypełniając kolejne sekcje zawiesiną iłową, celem zabezpieczenia przed osypywaniem. Następnie w szczelinie osadzane są elementy rozdzielające sekcje ściany i kosze zbrojeniowe. Niezmiernie istotne jest, by w tym momencie w zbrojeniu umieścić elementy dystansowe otuliny zbrojenia, rozpory pod przyszłe stropy podziemnych kondygnacji oraz zaczepy niezbędne do instalacji kotew gruntowych. Elementy te będą wykorzystywane w dalszych etapach budowy. Ten moment prac weryfikuje rzetelność i solidność wykonawcy, bowiem po zalaniu całości betonem nie będzie już możliwe wstawienie niezbędnych elementów konstrukcyjnych.

Po umieszczeniu zbrojenia ściana jest gotowa do betonowania. Zazwyczaj wykonuje się je sekcjami z jednoczesnym odzyskiem materiału stabilizującego wykop.

Odkopać i gotowe
Po związaniu betonu i usunięciu elementów rozdzielających mamy w gruncie już gotowe ściany. Ponieważ zbrojenie poszczególnych sekcji nie jest ze sobą związane, konieczne jest skucie górnej warstwy betonu i wykonanie wiążącego całość wylewu żelbetowego, spinającego sekcje ze sobą. Zabieg ten jest niezbędny, by poszczególne sekcje ściany nie przesuwały się między sobą, co fachowo zwane jest "klawiszowaniem". Gotową ścianę należy odkopać i ocenić jej stan. Niekiedy konstrukcje tego typu wymagają bowiem dodatkowego zakotwienia, bądź rozparcia - dlatego tak istotny jest montaż odpowiednich elementów przed zabetonowaniem wykopu. Po ewentualnym zakotwieniu ścian w gruncie należy je oczyścić i wyrównać. Można przystępować do wylewania posadzek, montażu stropów i wznoszenia kondygnacji nadziemnych.

O co chodzi z tymi baretami?
Podczas wylewania ścian szczelinowych często można usłyszeć słowo bareta. Pochodzi od francuskiego barrette (spinka do włosów) i doskonale oddaje znaczenie tego elementu. Barety to krótkie, jednocześnie betonowane, przecinające się prostopadle odcinki ściany szczelinowej. Charakteryzuje je duża wytrzymałość na obciążenia pionowe i poziome. Są traktowane jako elementy konstrukcyjne o podwyższonej sztywności i dużej powierzchni nośnej, pozwalające na budowę fundamentów i podpiwniczeń obciążonych bardzo dużymi siłami pionowymi i poziomymi. Dzięki nim możemy korzystać z atrakcji wielopiętrowych centrów handlowych z wielopoziomowymi parkingami podziemnymi. Barety w budownictwie są często wykorzystywane również zamiast pali podporowych o dużej średnicy ze względu na znacznie łatwiejsze i szybsze wykonanie.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marcin Kołak

Zdjęcia: ecosil.ee, nzta.gov.nz

Polecamy Ci również

Zobacz także