Beton komórkowy (nazywany gazobetonem), to produkt powstający z piasku i cementu spulchnionego tlenkiem aluminium. W budownictwie stanowi on alternatywę dla tradycyjnej ceramiki, wykorzystywanej podczas wznoszenia ścian w technologii murowanej. Materiał ten ceniony jest zwłaszcza za dobre parametry termiczne. Jednak, jak każdy budulec – ma także i ograniczenia.
Beton komórkowy występuje jako beton biały i szary. W betonie białym, kruszywo stanowi wyłącznie piasek, zaś w szarym – kruszywem są popioły lotne. Odmiany betonu komórkowego obejmują numerację od 300 do 800. Im wyższej klasy jest materiał, tym większą ma on gęstość i wytrzymałość, jednak mniejszą izolacyjność termiczną.
Z kolei beton komórkowy o małej gęstości charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, ale jest mniej wytrzymały na ściskanie i stanowi kiepską izolację akustyczną. Pomimo tego jednak, beton komórkowy coraz częściej wykorzystuje się na budowach, a powodują to przede wszystkim względy finansowe. Wykonanie ściany z tego materiału jest bowiem tańsze, aniżeli wzniesienie tej samej przegrody przy zastosowaniu ceramiki.
Polecamy też: Materiały silikatowe - do czego je stosować i jakie mają właściwości
Elementy z betonu komórkowego
Elementy wykonane z betonu komórkowego i służące do wznoszenia przegród budowlanych występują w postaci bloczków lub płytek. Pierwsze z nich mogą być stosowane do wznoszenia ścian jednowarstwowych, dwuwarstwowych i trójwarstwowych. Drugie – wykorzystuje się najczęściej do wykonywania warstw elewacyjnych na ścianach trójwarstwowych. Dostępne są także kształtki, wykorzystywane jako element szalunku traconego; nadproża oraz płyty stropowe.
Bloczki z gazobetonu to elementy o powierzchni bocznej gładkiej lub profilowanej we wpusty i wypusty. Często mają również uchwyty, które ułatwiają ich przenoszenie na placu budowy. Buduje się z nich stosunkowo szybko i bez trudu. Są lekkie, odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz niepalne. Jednak ściana z bloczków z betonu komórkowego wymaga dobrego zaizolowania, ponieważ materiał ten jest nasiąkliwy, czyli nieodporny na działanie wody.
Murowanie ścian z betonu komórkowego
Sposób układania i spoinowania elementów z betonu komórkowego należy dostosować do rodzaju wznoszonej przegrody. Ściany jednowarstwowe, które powstają przy użyciu tego materiału mogą mieć grubość od 30 do 42 cm. Muruje się je z bloczków odmiany 300, 400 i 500. Jeśli bloczki mają dokładne wymiary – można wykonywać cienką (1-3 mm) spoinę z zaprawy klejowej. W pozostałych przypadkach stosuje się zaprawę ciepłochronną i robi przy jej użyciu spoinę o grubości 1-1,5 cm.
Dowiedz się więcej: Co to jest murowanie na cienką spoinę i jak to zrobić poprawnie
W ścianach dwuwarstwowych grubość warstwy nośnej może wynosić od 17,5 do 30 cm. Wówczas do spoinowania materiału wykorzystuje się najczęściej zaprawę cementowo-wapienną lub ciepłochronną. Bloczki odmiany 600 i 700 mogą być także łączone na cienką spoinę z zaprawy klejowej. Wykonaną w ten sposób przegrodę można ocieplić nieco cieńszą warstwą materiału izolacyjnego, ponieważ gazobeton ma lepsze właściwości termoizolacyjne aniżeli tradycyjna ceramika. Odpowiednia grubość warstwy ocieplenia to ok. 9-14 cm (zależy ona od współczynnika przewodzenia ciepła materiału ociepleniowego).
Ściany trójwarstwowe wykonywane z betonu komórkowego mają grubość warstwy nośnej podobną do grubości tej warstwy w ścianach dwuwarstwowych. Analogiczny jest także sposób ich wznoszenia. Jednak ocieplenie może być jeszcze cieńsze niż w przypadku ścian dwuwarstwowych. Zalecana grubość materiału izolacyjnego to 8 do 13 cm. Wówczas do wykonania warstwy elewacyjnej stosuje się płytki z gazobetonu, na które następnie nakłada się tynk.
O czym pamiętać murując z betonu komórkowego
Warto podkreślić, że beton komórkowy wymaga szczególnej staranności układania go w pierwszej warstwie przegrody. Mur należy dokładnie wypoziomować, a zaprawę w spoinach starannie równać. Jeśli bloczki mają powierzchnie boczne profilowane – nie wykonuje się podczas ich układania spoin pionowych. Takiego spoinowania wymagają jedynie elementy o powierzchniach gładkich. Wówczas stosuje się odpowiednią zaprawę, a elementy dociska do siebie i w razie potrzeby – dobija gumowym młotkiem.
Łączenie wznoszonej ściany z prostopadłą przegrodą konstrukcyjną wykonuje się przy użyciu specjalnych łączników oraz robiąc pełną spoinę pionową. W co drugim rzędzie – układanie rozpoczyna się od bloczka połówkowego, który warto przeszlifować przed położeniem spoiny. Pozwoli to uniknąć powstania nierówności. Szczeliny podstropowe wypełnia się elastycznym materiałem dźwiękochłonnym. Nadaje się do tego wełna mineralna lub piana poliuretanowa. Bruzdy pod instalacje można ryć dopiero po całkowitym wyschnięciu zaprawy użytej do spoinowania muru.
Zobacz: Jak zbudować dom w cztery miesiące
Ocieplenie i wykończenie ściany z betonu komórkowego
Do ocieplania ścian z betonu komórkowego stosuje się te same materiały, co w przypadku przegród wznoszonych
z ceramiki. Standardowo jest to styropian albo wełna mineralna. Trzeba jednak pamiętać, że użycie wełny zwiększy grubość ścian trójwarstwowych o dodatkowe 3-4 cm. Wynika to z konieczności pozostawienia szczeliny wentylacyjnej w tych przegrodach.
Beton komórkowy obrabia się tynkiem. Uchodzi on za materiał bardzo wygodny do wykończenia w taki właśnie sposób. Od zewnątrz na bloczki nakłada się tynki mineralne. Od wewnątrz natomiast można stosować tynki gipsowe lub tzw. suchą zabudowę, tj. płyty gipsowo-kartonowe. Takie wykończenie stosuje się jednak tylko w przypadku ścian jedno i trójwarstwowych. Na przegrody dwuwarstwowe od strony zewnętrznej nanosi się tynk cienkowarstwowy.
Sprawdź: Dlaczego warto robić dokumentację fotograficzną robót budowlanych
Beton komórkowy – zalety i wady
Beto komórkowy jest stosowany w budownictwie głównie ze względu na dobre parametry cieplne oraz niewygórowaną cenę. Jest lekki i po zaizolowaniu – odporny na działanie czynników atmosferycznych. Jednak o ile ściany wzniesione z betonu komórkowego cechują się dobrą izolacyjnością termiczną, o tyle ich izolacyjność akustyczna jest niewystarczająca. Zatem budulec nie jest polecany w przypadkach, kiedy użytkownikowi zależy na ciszy i nieprzenoszeniu się dźwięków.
Z tego też powodu do wykonania ścian wewnętrznych oraz działowych lepiej jest zastosować inny materiał, np. silikat lub cegłę. Dla porównania warto podać, że ścianka o grubości 12 cm, wykonana z gazobetonu ma współczynnik izolacyjności akustycznej na poziomie 35-37 dB. Zaś przegroda o tej samej grubości, wykonana z bloczków silikatowych charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną o współczynniku 45 dB.
KTH
A ja sprzedaję po cenach hurtowych jednego z największych producentów bloczków gazobetonowych H+H, transport daję za free klientom na terenie całego kraju, rozładunek nawet na 2 piętro HDS-em, do tego każdy klient dostaje w gratisie piłę do cięcia i klej do montażu ...
więc co ta Twoja hurtownia może
-_- greg
Miałem do czynienia ze ścianami z gazobetonu - nie dziękuję.
erzecznikkt
A z jakiego powodu nie polecasz? Chodzi o izolacyjność akustyczna, która była poruszana w tekście?
e-rzecznik Knauf Therm
-_- greg
Tak, izolacyjność akustyczna i kłopotliwe powieszenie czegoś cięższego np. szafek kuchennych, pomimo dobrania odpowiedniego systemu mocowania.
cookiemonster
Gazobeton jest niestety bardzo kruchym materiałem. Widziałem na budowie jak murarze robili bruzdy pod pręty zbrojeniowe przy pomocy scyzoryka Nie dziwota więc, że nie ma potem jak powiesić półkę na takiej ścianie... Ceramika budowlana jest pod tym względem zdecydowanie lepsza, bo ma bardzo dużą wytrzymałość na takie obciążenia, chociaż też trzeba używać specjalnych mocowań. Najlepsze są kotwy chemiczne specjalnie przeznaczone do Porothermu. Można spokojnie wieszać nawet kilkadziesiąt kilogramów na takiej kotwie, bez obaw że wyprują się bebechy ze ściany albo popękają ściany pustaka
-_- greg
Najlepsze są kotwy chemiczne specjalnie przeznaczone do Porothermu. Można spokojnie wieszać nawet kilkadziesiąt kilogramów na takiej kotwie, bez obaw że wyprują się bebechy ze ściany albo popękają ściany pustaka
Tak robienie bruzd w gazobetonie to chyba jedyna zaleta tego materiału.
Użytkowałem ściany z Porothermu choć precyzyjnie, był to Leier.
Kotwy chemiczne też w nich obsadzałem i przyznam że są pancerne.
Normalne ale odpowiednie mocowanie do dekoracji ściennych, mimo wszystko potrafi zirytować ze względu na komorową strukturę tej ceramiki. W każdym razie ta ceramika jest o niebo lepsza od gazobetonu.
Bardzo przypadły mi do gustu (pod wieloma względami) ściany z płyt gipsowych i obecnie jest to mój faworyt na ściany działowe.
Tomasz_Brzeczkowski
Po co robić bruzdy jak i tak idzie izolacja i paroizolacja.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_4b90f3e026704ff08f722ad84bb94deef9ce2754.jpg
A swoją drogą... jakim to trzeba być odpornym na wiedzę "myślicielem" by w ogóle do głowy wpadło łączenie dwa w jednym, izolacji i konstrukcji. Efekt: ani konstrukcja, ani izolacja.
Mało tego, zdarzają się jeszcze takie głąby co na zewnątrz gazobetonu przyklejają styropian!! Jakby chodzili do szkoły, to by wiedzieli, że od wewnątrz przegrody, duży opór dyfuzyjny a mały na zewnątrz.
bachus
Gazobeton jest niestety bardzo kruchym materiałem. Widziałem na budowie jak murarze robili bruzdy pod pręty zbrojeniowe przy pomocy scyzoryka Nie dziwota więc, że nie ma potem jak powiesić półkę na takiej ścianie..
Pewnie nawet nie wiesz jak wygląda ten gazobeton. Jakoś w mojej piętrowej chałupie nic nie pęka, nic się nie kruszy. Szafki w kuchni nawalone szkłem i innymi ciężkimi pierdołami jakoś nie spadają z haków i trzymają się dobrze. Powieś no ty kolego sobie taką szafkę na karton gipsie szybko przekonasz się co to jest gazobeton.
A i na zewnątrz mam przyklejony styropian.
Tomasz_Brzeczkowski
A i na zewnątrz mam przyklejony styropian. To trzeba było się uczyć! Naprawdę można być aż tak ograniczonym? Rozumiem, że ciepłownicy innym robią krzywdę, złą izolacją by zarobić, ale Sobie?
Styropian zatrzymuje promienie słoneczne i wilgoć w ścianie, a ciepło odprowadzane jest przez fundament do gruntu.
Gdyby Pan się uczył, wiedziałby Pan, że od wewnątrz idzie warstwa o dużym oporze dyfuzyjnym a im dalej tym opór dyfuzyjny ma maleć.
Nie ma co się chwalić brakiem wiedzy.
-_- greg
Gorąca dyskusja.
Przecież nikt nie neguje czyjegoś wyboru odnośnie materiału na ściany, tylko wyraża swoją opinię i spostrzeżenia z użytkowania czy obserwacji danego materiału. Proponuję mniej emocji i więcej dystansu.
(Powieszone przeze mnie szafki na gazobetonie też wiszą i są zawalone kg. szkła... jak dotąd nie spadły.
Minęło kilka lat a użytkownik jest happy z projektu i wykonania kuchni.
Używając materiałów budowlanych trzeba to robić z głową.
Wiadomo że przy stawianiu ścian z płyt GK pod kuchenną zabudowę jak ciężkie szafki itp. powinno być wzmocnienie - to żadna nowina ani problem).
Panie Tomaszu, proszę przedstawić w telegraficznym skrócie (najlepiej na rysunku) przekrój prawidłowo zaprojektowanej ściany zewnętrznej i wewnętrznej z gazobetonu lub przynajmniej źródło do nauki.
bachus
To trzeba było się uczyć! Naprawdę można być aż tak ograniczonym?
Naprawdę jest Pan tak ograniczonym?, nie widząc różniy między domem murowanym piętrowym a parterówką szkeletową? A jakie ma Pan kwalifikacje aby się wypowiadać tak stanowczo?
kotwacek
No cóż, mnie nie przekonuje system, w którym kotwy między ścianami działowymi a nośnymi można przybić do bk zwykłym młotkiem, a bruzdy pod instalacje zrobić nożem kuchennym. Np. w materiale ceramicznym byłoby to nie do pomyślenia. Moim zdaniem solidność ścian oznacza też m.in możliwość powieszenia ciężkich szafek. Przy najtańszym bk o gęstości <400 raczej będzie to trudne. W "chudym" porothermie 25 e3 (trzecia klasa murowa) nie będzie z tym natomiast problemów...
Dariusz46
Najlepszej jakości beton naścienny można znaleźć u producenta Budet bez cienia wątpliwości
marcofu
Gazobeton aż tak kruchy to nie jest, jak piszecie Ale nie ulega wątpliwości, że to jest lekki materiał, a w tej branży lekki = kiepski akustycznie. Im mniejsza gęstość tego materiału tym bardziej spada izolacyjność akustyczna, a wzrasta - termika. W Polsce rzeczywiście bardzo dużo klientów przykłada największą wagę do kosztów ogrzewania i myślą, że materiał konstrukcyjny musi być przede wszystkim "ciepły". Tylko że przy docieplaniu zewnętrznym nie ma to większego znaczenia, bo docelowe parametry i tak robi się izolacją. Materiał konstrukcyjny ma inne zadania. Dlatego dużo lepszym wyborem są ciężkie materiały - choćby ceramika Porotherm, który ma świetną izolację akustyczną, bardzo dużą nośność i niezłą termiczność (w odróżnieniu od silikatu . Gazobetony mają sens tylko przy największych gęstościach, ale wtedy są z reguły droższe od konkurentów...
krystof
Nie ma sensu stosować różnych materiałów na ściany zewnętrzne i działowe. Beton nie ma aż tak wybitnych właściwości, żeby upierać się przy jego stosowaniu na ściany nośne. Termika oczywiście jest bardzo dobra (lepsza niż w przypadku silikatu czy ceramiki), ale ściany nośne i tak w 90% idą do docieplania, więc samo "U" warstwy nośnej ma mniejsze znaczenie. Lepiej jest murować wszystkie ściany w domu z jednego typu materiałów, bo to upraszcza sprawę np. w kwestii dołączania ścian nośnych czy wyliczenia ilości pustaków (zawsze będzie tyle samo warstw). Biorąc pod uwagę parametr "U" i izolacyjność akustyczną materiałów, najrozsądniejszym materiałem wydaje się być ceramika Porotherm - 25 lub 30 cm na ścianę nośną i 11,5 cm na ściany działowe.
cookiemonster
Jest sens, pod warunkiem że nie chcemy mieć ścian działowych o bardzo złej izolacyjności akustycznej. Ściany wewnętrzne z gazobetonu to najgorsze rozwiązanie. W takiej sytuacji lepiej jest zdecydować się na Porotherm i powalczyć o równe dołączenie pustaków do bloczków betonowych...
mihau
Beton ma dużo plusów, ale na zachodzie mało się już robi z tego materiału - ze względu na marną izolację akustyczną ścian. Po prostu takie domy nie gwarantują komfortu użytkowania. W Niemczech spotkałem się z tym materiałem raczej w jakichś Wohnhausach (wielorodzinnych). Jednorodzinne robi się najczęściej z Porotonu (u nas to Porotherm).
szikata
Niemieckie normy akustyczne są w ogóle dużo wyższe, niż w Polsce - co widać np. po drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych. Właściwie zawsze drzwi mają dodatkową izolację akustyczną. Ściany tak samo - w niemieckim domu ma nie być słychać sąsiadów Materiały konstrukcyjne to najczęściej ceramika poryzowana. Silikaty mają zbyt niskie normy termiczne, a beton komórkowy uchodzi o materiał "po taniości"
Kacper Biały
Sam materiał jest bardzo dobry, choć trochę chłonny i trzeba o tym pamiętać. Niemniej jednak chłonność można wyrównać stosując dobry grunt. Z własnego doświadczenia polecam Acryl Putz gu40. Można go wykorzystać np. przed tynkowaniem
marcofu
Na ściany działowe gazobeton nie ma żadnego sensu - materiał ma może 30 db izolacyjności akustycznej a dodatkowo jego obciążanie też jest ryzykowne. Samo wiercenie otworów może się skończyć tym, że odejdzie większy kawałek ściany - np. z powodu mikropęknięć bloczków. Zdecydowanie bardziej optymalne rozwiązanie to pustak ceramiczny Porotherm, który przy 11,5 cm grubości będzie mieć w granicach 45 db izolacyjności akustycznej. Jest to radykalna różnica, która po prostu zmienia właściwości akustyczne całego pomieszczenia. Przy dołaczaniu takich ścianek do gazobetonu na nośnej też nie ma większego problemu - wystarczy po prostu lekko podkuć ścianę nośną.
tomradzio
Gazobeton to ciekawy materiał, ale nie widzę jakichś szczególnych plusów względem choćby pustaków Porotherm. Na pewno jest materiałem lżejszym, więc łatwiej go ciąć i w ogóle transportować po budowie. Ale to chyba koniec plusów. Pod względem parametrów i takiego zbilansowania produktu - ceramika poryzowana jest po prostu lepsza.
m_rybka
BK to dobry materiał, ale pod warunkiem, że mieszkamy w spokojnej okolicy. Jednak ta izolacja akustyczna jest słabsza, niż w cięższym silikacie czy właśnie Porothermie. Z ceramiki poryzowanej można też murować jednolicie, czyli ściany nośne i działowe z tego samego materiału. To też duży plus, bo łatwiej jest łączyć ze sobą ściany z tych samych materiałów...
euro_tuned
Gazobeton to ciekawy materiał, ale nie widzę jakichś szczególnych plusów względem choćby pustaków Porotherm. Na pewno jest materiałem lżejszym, więc łatwiej go ciąć i w ogóle transportować po budowie. Ale to chyba koniec plusów. Pod względem parametrów i takiego zbilansowania produktu - ceramika poryzowana jest po prostu lepsza.
BK lambdę ma sporo lepszą niz ceramika.
tomradzio
BK lambdę ma sporo lepszą niz ceramika.
I co to w praktyce zmienia? Ściana 1W z betonu komórkowego jest tak lekka i licha akustycznie, że nie odważyłbym się z tego budować - w obawie przed utratą zdrowia psychicznego. Ściany o większej gęstości są z kolei słabsze termicznie i nadają się do docieplania. Czyli będzie identycznie jak w przypadku ściany z ceramiki. I tu dochodzimy do tego, co się bardziej opłaca i co jest dla kogo ważniejsze. My decydowaliśmy się na Porotherm ze względu na lepsze zbilansowanie materiału (dobra izolacyjność akustyczna i termiczna). W przypadku betonu komórkowego dobry jest albo pierwszy albo drugi parametr - i to jest moim zdaniem podstawowy minus tego materiału.
euro_tuned
Napisałem tylko informacyjnie. Też stawiam z ceramiki
dariuszu
Ja mam ścianki działowe z suporka 12 cm. Pytanie - jaki grunt wybrać do gruntowania przed tynkami? Najlepiej taki, ab go nie rozcieńczać
e-Rzecznik Śnieżka
Szanowny Panie,
Może Pan zastosować grunt polimerowy Śnieżka Acryl-Putz® GU40. Gruntu nie trzeba rozcieńczać, można go aplikować wałkiem, pędzlem bądź metodą hydrodynamiczną. GU40 bardzo dobrze wnika w strukturę podłoża, ujednolica je, wzmacnia, zapewnia lepszą przyczepność tynków. Zapobiega również zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża.
aliceinchains
Ja mam ścianki działowe z suporka 12 cm. Pytanie - jaki grunt wybrać do gruntowania przed tynkami? Najlepiej taki, ab go nie rozcieńczać
Suporex 12 cm to chyba słaby materiał na ściany działowe? Ile to ma izolacyjności akustycznej i jak to można odnieść do Porotherm 11,5 cm, który jest w bardzo porównywalnej ceni?
euro_tuned
Izolacja akustyczna pewnie podobna do kazdego betonu komórkowego czyli bardzo mała.
karokier
Gazobeton to tylko do spokojnych, mało ruchliwych terenów, gdzie nie ma potrzeby się specjalnie izolować "dźwiękowo". Bo to, że izolacyjność akustyczna będzie radykalnie gorsza dla tego materiału niż dla np. Porothermu to jest raczej oczywiste.
dariuszu
Szanowny Panie,
Może Pan zastosować grunt polimerowy Śnieżka Acryl-Putz® GU40. Gruntu nie trzeba rozcieńczać, można go aplikować wałkiem, pędzlem bądź metodą hydrodynamiczną. GU40 bardzo dobrze wnika w strukturę podłoża, ujednolica je, wzmacnia, zapewnia lepszą przyczepność tynków. Zapobiega również zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża.
Czy ewentualnie grunt z kruszywem będzie dobry, aby trochę zmatowić gładką powierzchnię bloczków?
e-Rzecznik Śnieżka
Szanowny Panie,
Tak, grunt z kruszywem kwarcowym można wykorzystać do gruntowania powierzchni bloczków przed wykonaniem tynku, aby uzyskać szorstką warstwę. To znacząco ułatwi tynkowanie tradycyjne lub wykonanie suchych tynków. Rekomenduję wykorzystać grunt Śnieżka Acryl-Putz® GU42 Kontakt. Jest on łatwy w aplikacji, wydajny, przyczepny do podłoża, znacząco ułatwia wiązanie z innymi nakładanymi później wyrobami.
dariuszu
Dzięki. To tylko jeszcze jedno pytanie, bo są różne szkoły. Kleić na grzebień, na placki czy na paski?
e-Rzecznik Śnieżka
Szanowny Panie,
Wszystko zależy od jakości wymurowanych ścian. Jeżeli są równe, można kleić metodą „na grzebień” wykorzystując np. elastyczny klej do płyt gipsowo-kartonowych Śnieżka Acryl-Putz® KG31. Jeżeli ściany „uciekają” w pionie do 3 centymetrów, to można zastosować metodę na placki. W przypadku większego odchyłu rekomenduję natomiast najpierw przykleić paski płyt.