Ściany z betonu komórkowego - jedno- i wielowarstwowe

Ściany z betonu komórkowego - jedno- i wielowarstwowe

Ściany jedno i wielowarstwowe z betonu komórkowego. Produkty Termalica a nowe warunki techniczne polskiego budownictwa.

ściany z betonu komórkowego

Przedstawiamy system budowy Termalica, który jest odpowiedzią na pytanie – jak budować energooszczędnie, niezależnie od rodzaju ścian.

Podczas budowy domu, jedną z ważniejszych podejmowanych przez nas decyzji jest wybór materiału z jakiego będziemy budować, a co za tym idzie, czy ściany nośne będą jedno- czy wielowarstwowe. System budowy Termalica z betonu komórkowego pozwala wznosić każdy rodzaj ścian, gwarantując przy tym bezpieczeństwo, łatwość montażu oraz spełnienie nowych warunków technicznych.

Budowanie systemowe

Budowa domu w określonym systemie budowlanym niesie ze sobą wiele korzyści. Poszczególne jego elementy są doskonale do siebie dopasowane, co nie tylko ułatwia i przyspiesza budowanie ale i ogranicza koszty realizacji inwestycji. Systemowe budowanie umożliwia ponadto uzyskanie jednorodnej konstrukcji, która zapewnia wysokie parametry w zakresie termoizolacyjności.
Wszystkie wymienione korzyści daje kompleksowy system budowy Termalica firmy Bruk-Bet, pozwalający na wybudowanie domu od fundamentów, aż po stropy. Składa się z bloczków do wznoszenia murów, nadproży okiennych i drzwiowych, elementów stropowych oraz betonowych pustaków szalunkowych. Bloczki dostępne są w różnych klasach gęstości, dzięki czemu można wznosić z nich mury zarówno w jedno- jak i wielowarstwowej technologii – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica.

budowa ścian z bloczków betonu komórkowego

Moc betonu komórkowego

Beton komórkowy to materiał nowej generacji, który posiada długą listę zalet. Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym, stabilizuje temperaturę i wilgotność wnętrza domu, korzystnie wpływając na jego mikroklimat. Ściany z betonu komórkowego Termalica, w odróżnieniu od ścian z pustaków, są monolityczne, jednorodne i nie posiadają szczelin powietrznych. Ta charakterystyka zapewnia im wysoką zdolność akumulacji ciepła. Beton komórkowy jest również najzdrowszym materiałem – do jego produkcji używa się tylko naturalnych surowców (piasku i wapna), nie wypala się go i nie poddaje obróbce wysokotemperaturowej, co powoduje uzyskanie najniższych wskaźników promieniotwórczości. Co, więcej wykazuje on właściwości antyseptyczne, minimalizując ryzyko powstania pleśni i grzybów na powierzchni ścian.

bloczki z betonu komórkowego - budowa ścianyErgonomia i dokładność wymiarowa

Bloczki Termalica produkowane są w najwyższej klasie dokładności wymiarowej TLMB o maksymalnych odchyleniach ±1 mm na wysokości oraz ±1,5 mm na długości i szerokości. Dzięki tak dokładnym wymiarom, łączone są w poziomych spoinach tylko za pomocą cienkowarstwowej zaprawy klejowej Termalica o grubości 1÷3 mm. Wygodę murowania ułatwiają dodatkowo ergonomiczne uchwyty montażowe oraz połączenia pióro-wpust, które nie wymagają klejenia zaprawą, co znacząco skraca czas wznoszenia murów oraz koszty budowy.

Trzy warianty Termalica na budowy ścian

Z bloczków Termalica możemy budować ściany w technologii jednowarstwowej bez konieczności dodatkowego ocieplania.
W tym przypadku ściany wykonujemy z bloczków najlżejszych odmian Termalica 300, 350 i 400 o grubości 48, 40 i 36,5 cm. Mur jednowarstwowy charakteryzuje się krótkim czasem wykonania i gwarantuje wysokie parametry izolacyjności termicznej. Najcieplejsza ściana jednowarstwowa w systemie Termalica z bloczka o grubości 48 cm, zapewnia doskonały współczynnik przenikania ciepła U = 0,173 W/(m².K), co przewyższa restrykcyjne wymagania, które zostaną wprowadzone w 2021 r. - rekomenduje ekspert Termalica. Szacuje się, że koszt budowy 1m² ściany w tej technologii jest ok. 15% niższy niż w technologii wielowarstwowej.

Ściany dwuwarstwowe składają się z części nośnej konstrukcyjnej, wykonywanej zazwyczaj z bloczków odmian Termalica 400, 500, 600 i 700 o grubości  24 cm oraz warstwy izolacji termicznej z płyt wełny mineralnej lub styropianu. Aby takie ściany spełniały nowe, obowiązujące od tego roku warunki techniczne, grubość warstwy docieplającej powinna wynosić od 12 do 15 cm w zależności od zastosowanego materiału.

Ściany trójwarstwowe, w porównaniu z dwuwarstwowymi, posiadają dodatkowo warstwę osłonową grubości 9-12 cm, wykonaną z bloczków betonu komórkowego lub cegły ceramicznej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku elewacji z cegły klinkierowej, konieczne jest wykonanie szczeliny wentylacyjnej grubości 3-4 cm pomiędzy izolacją, a warstwą osłonową.

Poza funkcjami konstrukcyjnymi, głównym zadaniem ścian zewnętrznych jest ochrona domu i jego wnętrza przez utratą ciepła, przegrzewaniem i wilgocią. To, czy zdecydujemy się na ścianę jedno- czy wielowarstwową jest indywidualną sprawą, uzależnioną od naszych preferencji, potrzeb i zasobności portfela. W obliczu ciągle rosnących cen energii oraz zaostrzających się wymagań dotyczących energooszczędności budynków, warto postawić jednak na materiał trwały, bezpieczny i zdrowy, jakim bez wątpienia jest beton komórkowy.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bruk-Bet

Polecamy Ci również

Zobacz także