Ściany w pokoju nastolatka

Ściany w pokoju nastolatka

Barwy są niezwykle ważne w naszym otoczeniu. Dlatego pozwólmy naszym nastolatkom urządzić pokój samodzielnie. Niech sami wybiorą kolory ścian, w których będą czuli  się dobrze.

Pomieszczenie, pełniące funkcje sypialni i pokoju do pracy, powinno być wyposażone w kolory na tyle praktyczne, by sprzyjały obu tym czynnościom. Oczywiście, miejsce do spania może być otoczone odmienną barwą ścian niż miejsce do pracy.

Kolorystyka ścian powinna być dostosowana do potrzeb i gustu mieszkańców. Jednych lubią delikatne pastelowe i łagodne w wyrazie barwy. Inni potrzebują kolorów bardzo żywych, energetycznych. Co może być inspiracją wyboru kolorów - tych najbardziej trafionych? Wystarczy rozejrzeć się wokół i mamy gotowe rozwiązania, choćby z kolorów różnych pór roku, gdzie możemy wyodrębnić przeróżne, gotowe "zestawy" barw jesiennych lub zimowych.

ściany w pokoju nastolatka
Możliwości jest wiele
Odcienie błękitu, wprowadzają nastrój harmonii, tworzą atmosferę spokoju, kojarzonego z klimatem oceanicznych głębi i zmarzniętych lasów. Jaśniejszy turkus tworzy klimat retro. Głębokie błękity warto ocieplić domieszką ciemnych, ekscytujących czerwieni. Kolor indygo, to dobra alternatywa dla czerni.

Ciemne i rdzawe kolory inspirowane są przyrodą takich miejsc, jak kaniony oraz pustynne tereny Ameryki Północnej. Szeroka paleta oranży pobudza nasze zmysły przywodząc na myśl zapach skóry, smak egzotycznych przypraw i blask jesiennych liści. Jaskrawsze elementy nawiązujące do mody i kultury młodzieżowej dodają - tej opartej głównie na naturze palecie - energii i witalności. Subtelne ochry, o różnym stopniu intensywności, wywodzące się z naturalnych barw ziemi, "budzą" uczucie ciepła i komfortu. Czerwień tętni życiem i wzbudza emocje. Ciepła paleta kolorów buduje nastrój nawiązujący do minionych czasów, jednocześnie pobudzając do optymistycznego spojrzenia w przyszłość.

Barwy żółte odzwierciedlają aktywny tryb życia. Złote tony dodają szyku i elegancji. Barwy w kolorze słomy oraz antycznego złota tworzą ciepły i przyjazny klimat. Kolor wschodzącego słońca z kolorem kanarkowym ożywiają każde otoczenie. Rynkowy trend ku kreowaniu poczucia przepychu i splendoru spowodował wzrost znaczenia różnych modyfikacji koloru złotego. Przy kolorach neutralnych (beże i brązy) uzyskamy wnętrze przepełnione poczuciem spokoju i bezpieczeństwa.

Na rynku jest wielu producentów proponujących bardzo bogatą linię kolorystyczną farb do wyboru. Dobrze przemyślmy nasz wybór. Nie zawsze trzeba urządzać wnętrze w modnych i powszechnie stosowanych kolorach. Ważne, abyśmy dobrze się w nim czuli.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Bogumił

Źródło: Dulux

Polecamy Ci również

Zobacz także