Ściany w pokoju dziecka

Wystrój pokoju dziecka warto przystosować do jego wieku i potrzeb. Aby dobrze się w nim czuło, można też pomalować i ozdobić ściany.

Przygotowania i prace remontowe należy rozpocząć od określenia zakresu prac. Oszczędzi to dodatkowych wydatków i nerwów przyszłym rodzicom. Dokładnie przyglądamy się pomieszczeniu w poszukiwaniu usterek. Przede wszystkim sprawdzamy czy tynk nadal trzyma się mocno. Stan tynku na ścianach można sprawdzić przez dokładne opukanie całej powierzchni ściany. Gdy natrafimy na miejsce, w którym usłyszymy głuchy odgłos oznacza to, że tynk nie trzyma się ściany i trzeba go skuć. Na ścianach szukamy również wilgoci, która może prowadzić do powstania niebezpiecznej dla dziecka pleśni. Gdy zauważymy czarny, szary lub brunatny nalot na ścianach to znaczy, że pomieszczenie zaatakował grzyb. Wówczas trzeba koniecznie usunąć przyczyny jego powstania, które powinien ustalić specjalista. Jeśli zdecydujemy się pomalować pokój, trzeba najpierw zagruntować ścianę. Zabezpieczy to farbę przed odpadaniem i przedłuży jej żywotność. Późniejsze malowanie pokoju może się okazać kłopotliwe, więc wcześniej warto sprawić, aby pomieszczenie wyglądało świeżo nawet przez kilka lat.

ściany w pokoju dzieckadekoracja ścian w pokoju dziecka

Jakość i kolor farby
Dobór odpowiedniej farby wbrew pozorom nie jest prosty. Trzeba wybrać jeden spośród wielu produktów oferowanych na rynku. Do malowania pokoju dziecięcego najlepiej dobrać farby o właściwościach antyalergicznych oraz odporne na działanie wszelkich mikroorganizmów – pleśni i grzybów. Dzieci często traktują ściany jako powierzchnię artystyczną warto więc, żeby brud czy kredki można było szybko zmyć ze ściany ściereczką. Powszechnie wiadomo, że kolory mają wpływ na nastrój. Jest to sprawa indywidualna, ale z reguły barwy cieplejsze takie jak czerwony i pomarańczowy działają na nas pobudzająco, a chłodniejsze – niebieski i jego odcienie – przygnębiająco. Od tego jak wiele światła słonecznego będzie docierać do dziecięcego pokoju jest uzależniony dobór kolorów ścian. Gdy jest dużo światła należy zastosować odcienie chłodne, gdy jest cień – odpowiednie będą barwy cieplejsze. Nie trzeba decydować się na standardowy róż dla dziewczynki i błękit dla chłopca.

Ścianka działowa
Jeżeli przyszli rodzice nie mają pokoju, który mógłby posłużyć jako sypialnia dla dziecka, za nieduże pieniądze mogą postawić ścianę działową wydzielającą dodatkowe pomieszczenie. Do wybudowania przegrody posłużyć mogą płyty gipsowo-kartonowe lub płyty OSB. Tak zbudowana ścianka da nam trochę intymności, a zarazem sprawi, że będziemy słyszeć dziecko i mogli nad nim czuwać w nocy.

Koszty
Koszty zagruntowania pokoju i jego pomalowania nie są duże jeśli niektóre czynności wykonamy własnymi siłami. Do tego doliczyć trzeba środki grzybobójcze i gładź (jeśli jest konieczna). Nieco droższa będzie ścianka działowa. Po wykonaniu podstawowych prac remontowych przyszłym rodzicom pozostaje umeblować pokoik, w którym wkrótce zamieszka nowy lokator. Trzeba oczywiście pamiętać także o zabezpieczeniu kontaktów i narożników mebli. Najważniejsze, żeby dziecko w swoim nowym domu czuło się bezpiecznie.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Kreisel

Polecamy Ci również

Zobacz także