Ściany działowe. Jaką technologię budowy wybrać

3
Ściany działowe są lekkie. (fot. Rigips)

Ściany działowe są niezbędnym elementem każdego wnętrza. To one wyznaczają jego podział funkcjonalny. Poznajmy technologie wznoszenia ścian działowych.

Dawniej ściany działowe budowano z pełnego muru i uwzględniano w projektach architektonicznych jako niezmienne elementy planu mieszkania czy domu. Obecnie, wraz z rozwojem technologii budowlanych, stały się elementami ruchomymi. Wprawdzie nadal ich pierwotny układ jest zawarty w projekcie, jednak często oznaczane są jako elementy, które mogą ulegać modyfikacjom. Współcześnie ściany działowe (które nie są elementami konstrukcyjnymi) to najczęściej ażurowe lub wręcz półprzezroczyste konstrukcje, oddzielające daną przestrzeń, które w razie potrzeby można zdemontować, by zmienić układ wnętrza.

Możliwości budowy ścian działowych

Do wznoszenia ścian działowych nadal można stosować pełny mur (czyli z cegły), jednak jest to rozwiązanie mniej praktyczne. Lepiej sprawdzają się ścianki w systemach suchej zabudowy, równie skutecznie izolujące akustycznie, lecz z tą przewagą, że łatwo je rozebrać. Ponadto można zbudować ściankę półprzezroczystą, przepuszczającą światło lub ozdobną wykonaną z drewna i materiałów drewnopochodnych.

lekkie ściany działowe

Nośność stropu pod kontrolą

Planując budowę lub przebudowę ścian działowych, np. na poddaszu mieszkalnym, trzeba brać pod uwagę ich ciężar i nośność stropów. Ciężar ścianki będzie zależeć od technologii wykonania, rodzaju materiału zastosowanego do budowy i jej grubości. Różnice są znaczne – metr kwadratowy ściany o grubości 12 cm wykonanej z cegły dziurawki i wykończonej tynkiem mineralnym waży ok. 230 kg, a z płyt gipsowo-kartonowych na szkielecie aluminiowym o 200 kg mniej. Maksymalną dopuszczalną nośność stropu na metr kwadratowy można odczytać z projektu architektonicznego budynku i zdecydowanie nie należy jej przekraczać, gdyż grozi to poważnymi konsekwencjami, włącznie z zagrożeniem zarwania się stropu. Z czego zatem budować ściany działowe?

Ściany działowe pełne

Mogą być murowane z cegieł, pustaków, betonowych bloczków, betonu komórkowego, keramzytobetonu i innych materiałów używanych do murowania ścian. Wykańczane są zazwyczaj standardowymi tynkami cementowo-wapiennymi, gładziami gipsowymi lub tynkami dekoracyjnymi. Ścianki z cegły klinkierowej, będącej budulcem i materiałem dekoracyjnym w jednym, nie wymagają wykończenia zewnętrznego. Murowane ścianki działowe są ­wytrzymałe i dobrze tłumią akustycznie, jednak ich wadą jest „jednorazowość”. Ściana z pełnego muru, raz wybudowana, w praktyce dzieli wnętrze na stałe, gdyż jej rozbiórka wiąże się z koniecznością skuwania budulca powiązanego zaprawą, a co za tym idzie długotrwałym i uciążliwym remontem całego wnętrza. Murowane ściany działowe można zabezpieczyć przed wilgocią za pomocą warstwy izolacyjnej, wykonanej np. z tzw. płynnej folii, dlatego nadają się do dzielenia wilgotnych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka.

Ściany działowe szkieletowe

Lekkie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych pozwalają dowolnie kształtować przestrzeń i mają tę zaletę, że gdy zechcemy ponownie zmienić układ wnętrza, można je bezproblemowo rozebrać. Dodatkowo do ich budowy nie potrzeba ekipy fachowców, gdyż montaż nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy średniozaawansowany majsterkowicz respektujący zasady używania systemów suchej zabudowy. Zaletą ścian z płyt gipsowo-kartonowych jest ich lekkość, dzięki czemu nie obciążają stropu i praktycznie nie ma ograniczeń do ich stosowania. Nie bez znaczenia są również dobre właściwości akustyczne tego typu rozwiązań. Dzięki lekkiej konstrukcji, opartej na szkielecie z aluminiowych profili, wypełnionych ociepleniem z wełny mineralnej i poszyciem z płyt g-k, ścianki umożliwiają budowę przepierzeń nie tylko na bazie linii prostych, ale i krzywoliniowych. Po wyborze płyt odpornych na ogień ściany poprawiają również właściwości przeciwpożarowe wnętrz, zwiększając bezpieczeństwo. Jak wszystkie materiały budowlane stworzone na bazie gipsu, poprawiają ponadto mikroklimat pomieszczeń.

Ściany działowe stolarskie

Wykonywane są z drewna, sklejki lub płyt pilśniowych. Do ich budowy przyda się stolarz, choć można na rynku znaleźć systemy zabudowy drewnianej do samodzielnego składania. Skonstruowane są na wzór systemów suchej ­zabudowy z płyt g-k, lecz oparte na drewnianym szkielecie (często wypełnianym wełną mineralną) i płytach drewnopochodnych stanowiących poszycie. Największą zaletą ścian tego typu jest ich lekkość – nie ma stropu, który nie wytrzymałby ich ciężaru. Ścianki tego typu należy jednak traktować jedynie jako dekorację lub przepierzenie, gdyż wówczas nie mają znaczenia ich wady: bardzo słaba izolacyjność akustyczna (włącznie z systemami z warstwą izolacji w postaci wełny mineralnej – drewno jest znakomitym rezonatorem i wzmacnia dźwięki) oraz brak odporności na wilgoć, predysponujący je jedynie do zastosowania w pomieszczeniach suchych.

Ściany z pustaków szklanych

Ściany ze szklanych form łączonych zaprawą lub klejem, popularnie zwanych luksferami, mają wszystkie wady ścian murowanych na stałe. Są ciężkie i nie każdy strop je udźwignie, do ich budowy potrzeba fachowca, a po zbudowaniu są kłopotliwe w rozbiórce. Mają jednak trzy niebagatelne cechy, dzięki którym bywają niezastąpione w części rozwiązań – są niezwykle dekoracyjne, mogą być w pełni wodoszczelne i przepuszczają światło. Pomijając oczywiste zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych, luksfery sprawdzają się wszędzie tam, gdzie budowa ściany działowej z innych materiałów spowodowałaby zaciemnienie pomieszczenia i konieczność oświetlania go wyłącznie sztucznym światłem. Budowa ścianki z pustaków szklanych nie musi jednocześnie oznaczać rezygnacji z prywatności użytkowników podzielonego wnętrza – na rynku są dostępne zarówno luksfery wykonane ze szkła przezroczystego, jak i matowego – przepuszczającego światło, jednak niepozwalającego podejrzeć, co dzieje się za ścianą. Wyjątkową zaletą luksferów jest również możliwość wpływania na temperaturę barwową światła we wnętrzu – spośród bogatej oferty rynkowej wystarczy wybrać pustaki o żądanej kolorystyce.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Rigips, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także