Rodzaje płytek ceramicznych

Wyłożenie ścian w łazience płytkami ceramicznymi to praktyczny sposób na wykończenie wnętrza. Do wyboru mamy różne rodzaje płytek.

Płytki ceramiczne można podzielić ze względu na wykończenie ich powierzchni, przeznaczenie, właściwości oraz technologie produkcji.

Glazura
To ścienne płytki szkliwione. Produkowane są w technologii monoporozy –  jednokrotnego wypału, o czerepie porowatym. Ich powierzchnia pokrywana jest warstwą szkliwa, od którego rodzaju i grubości zależy wygląd płytki, jej kolor, dekoracja i stopień połysku (błyszczące, półmatowe, matowe).

Gres
Płytki gresowe stosuje się do wykładania posadzek, ale także ścian. Choć wyglądem przypominają naturalny kamień, tak naprawdę są to rodzaje kamionki porcelanowej wypalanej jednorazowo w bardzo wysokiej temperaturze, warunkującej dobre parametry techniczne tego materiału. Z powodzeniem nadają się do wykończenia łazienki.

płytki do łazienki łazienkowe płytki ceramiczne
Wyróżnia się gres porcelanowy szkliwiony oraz nieszkliwiony. Szkliwiony nie ma jednolitej struktury zapewniającej równomierne ścieranie w trakcie użytkowania, jednak warstwa powlekająca jest bardzo twarda i wytrzymała, a dzięki niej gresy mogą mieć różne wzory - w zależności od rodzaju użytych barwników, szkliwa i zastosowanej struktury.

Gres porcelanowy nieszkliwiony określa się również, z racji jego wyglądu, jako techniczny. Są to płytki o czerepie bardzo spieczonym, jasnym lub barwionym odpowiednimi pigmentami, o zabarwieniu jednolitym (monokolory) lub o wzorze granulowanym (sól i pieprz). Tym co je wyróżnia to jednorodność w całej masie, dzięki czemu efekt ścierania powierzchni jest niezauważalny. Tego rodzaju gres, najbardziej trwały i wytrzymały, stosuje się raczej do innych pomieszczeń, intensywniej eksploatowanych lub na zewnątrz domu.

Wzornictwo
Wybór płytek łazienkowych jest ogromny. Producenci przynajmniej raz do roku zasypują rynek nowymi wzorami. Dla ułatwienia wyboru i stylistycznego dopasowania płytek na ściany do tych podłogowych wprowadzane są pełne kolekcje i to najczęściej w kilku wersjach kolorystycznych czy odcieniach. Kolekcje uzupełniane są o przeróżne dekoracje ceramiczne i elementy wykańczające, takie jak inserta, londony, cygara, taco, raccordo, różnej szerokości dekory, a także listwy wykańczające, cokoły i narożniki. Kolekcje płytek dopełnia też coraz częściej mozaika.

Ponadto większość producentów płytek ceramicznych dysponuje też wysokiej jakości katalogami z ofertą swoich produktów zaprezentowanych na zdjęciach zaaranżowanych łazienek. W salonach producentów i dobrych specjalistycznych punktach sprzedaży można obejrzeć także gotowe aranżacje z płytek, nabierając wyobrażenia swojej przyszłej łazienki. Aby wybrać płytki ceramiczne w zasadzie nawet nie trzeba ruszać się z domu. Znane firmy mają profesjonalnie przygotowane prezentacje produktów na swoich stronach internetowych. Zawierają one dokładne opisy kolekcji oraz zdjęcia gotowych aranżacji łazienek.

Wzornictwo płytek i ich kolorystyka są tak różnorodne, że niezależnie od indywidualnych gustów z pewnością znajdzie się te odpowiadające koncepcji urządzenia łazienki. Ale i w tej dziedzinie od pewnego czasu widać wyraźną modę i trendy.

Najbardziej uniwersalne są kolekcje o stonowanych barwach i wzorach, takich, które uprzyjemnią chwile relaksu i odpoczynku w łazience. To co proste w formie jest eleganckie i ponadczasowe. Kolorystyka łazienki nie może się szybko znudzić, płytek na ścianach nie chcemy co sezon wymieniać. Najlepiej wybrać barwy natury, a więc ciepłe beże, brązy, zielenie nieco chłodniejsze szarości i wszystkie ich odcienie. Powierzchnia płytek imituje często drewno czy też tkaninę, jak len lub płótno. Dekory swoją barwą i strukturą, łudząco przypominają drewniane, zaoblone listwy. Dlatego też tak popularny w łazience staje się gres szkliwiony, który z powodzeniem naśladuje właśnie kamień naturalny, zwłaszcza polerowany marmur, surowe drewno bądź deseń takniny. Wszechobecne są także motywy kwiatowe i orientalne.

Powierzchnia wszystkich rodzajów płytek różnie jest wykańczana i tylko rzeczą gustu jest, czy ściany łazienki mają być matowe czy lśniące i z połyskiem, zupełnie gładkie czy strukturalne lub lekko profilowane. Są też płytki, których powierzchnia jest jednorodna lub też różniąca się fragmentami (stopniem połysku, profilowaniem, strukturą itp.). Niektórzy producenci oferują płytki nawet ręcznie malowane.

Obowiązujące w ceramice barwy i faktury ziemi nie oznaczają wcale skromniejszej oferty innych wzorów płytek, np. utrzymanych w stylu nowoczesnym, awangardowym, w którym króluje kontrast i nietypowe połączenie kolorów. Desenie tych płytek są najczęściej bardzo wyraziste i odważne. Taka kolorowa i wzorzysta łazienka z pewnością rano rozbudzi i pomoże nabrać sił witalnych.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także