Bez względu na zakres prac remont kojarzy się z małym trzęsieniem ziemi. Podpowiadamy jak dobrze przygotować się do remontu.
Zarówno w mieszkaniu starym, w którym będziemy przeprowadzać gruntowny remont albo je tylko odświeżać, jak i w nowym, kupionym w stanie surowym, sprawą podstawową jest plan i zakres prac remontowych. Co chcemy zrobić, jak daleko posunąć się z pracami, czego wymaga stan mieszkania (Czy burzymy albo przesuwamy ściany, czy tylko je odświeżamy? Wymieniamy okna i drzwi? Kładziemy nową podłogę czy też dotychczasowa wymaga tylko niewielkich napraw i odświeżenia?).
Możemy wszystko wymyślić sami lub skorzystać z porad architekta. Ten drugi wariant, choć kosztowniejszy, daje większe prawdopodobieństwo, że nasze potrzeby będą lepiej zaspokojone (projekt powinien uwzględniać nasz styl życia, preferencje).
Dowiedz się: Jak uniknąć błędów przy malowaniu ścian
Kosztorys - liczymy i zbieramy
Kolejny krok to kosztorys i zgromadzenie potrzebnych środków finansowych. Warto wziąć pod uwagę, że kosztorys jest tylko wstępnym wyliczeniem, bo zwykle budżet i tak będzie przekroczony (albo remont niedokończony). Dobrze więc przygotować się na tę ewentualność i mieć pewien zapas gotówki. Jeśli nie mamy odłożonych oszczędności, możemy się wspomóc kredytem na remont lub dodatkową ofertą niektórych marketów budowlanych, które proponują wewnętrzne karty kredytowe oraz kredyty krótko - i długoterminowe.
Koniecznie przeczytaj: Pleśń i grzyb na ścianie - skąd się biorą i jak się ich pozbyć
Prace remontowe- ustalamy kolejność prac
A także pomieszczeń, które zamierzamy wyremontować. Jako pierwsze wykonujemy prace najcięższe: wyburzanie ścian, wymiana kaloryferów i okien. Następnie przygotowujemy ściany do malowania (ściąganie starych powierzchni, farb, wypełnianie ubytków i uszkodzeń, niekiedy nowe tynki). Na tym etapie również trzeba wymienić instalację elektryczną. Niezależnie planujemy prace „mokre” w łazience i kuchni: wyrównywanie ścian i podłóg pod glazurę, przyłącza wodne. Kolejny etap to podłoga (wymiana starej posadzki na nową lub cyklinowanie, zabezpieczanie). Wreszcie malowanie lub tapetowanie ścian. Analogiczną kolejność zastosujemy w świeżo kupionym mieszkaniu w stanie surowym: usuwanie lub przestawianie ścian, rozmieszczanie kontaktów, przygotowanie ścian, wylewka na podłogę, układanie i szlifowanie podłogi; symultanicznie łazienka i kuchnia.
Szukamy wykonawców
Dobra ekipa remontowa to podstawa sukcesu. Niestety, nie jest o nią łatwo. Jeśli mamy sprawdzonych fachowców, lepiej poczekać (ich terminarze są zwykle zapisane na kilka miesięcy do przodu), niż zatrudnić kogoś przypadkowego. Bo tu wpadki są kosztowne. Jeśli nie mamy ekipy z polecenia, do poszukiwań wykorzystajmy na przykład internet. Znajdziemy tam ogłoszenia i strony wykonawców. Niektóre firmy (nawet niewielkie) na swoich stronach WWW prezentują zdjęcia wykonywanych przez siebie prac. Zamieszczają również zakres usług oraz cenniki. Na co zwracać uwagę i o co pytać przy rozmowach wstępnych? O uprawnienia pracowników. Minął już czas tzw. złotych rączek, fachowców od wszystkiego. Odpowiedzialne firmy remontowe zatrudniają specjalistów, np. elektryka, hydraulika, parkieciarza, którzy biorą odpowiedzialność za wykonane usługi i dają na nie gwarancję (ważne przy ewentualnych reklamacjach).
maciejos
Ja do swojego remontu przygotowywałem się przez bity rok. Nie wynajmowałem ekipy, a remontowałem z bratem i dwoma kumplami. Mieszkanie 70m2, zależało mi na czasie, więc starałem się jak najlpiej wszystko zaplanować. Materaiły budowlane chcialem kupic jak najtaniej, kumpel polecił mi spróbować w hurtowni, pojechałem do Hebana i tam dostalem wiekszość potrzebnych rzeczy w dosc dobrej cenie. Mogliśmy się zabierać do remontu. Plany planami a życie życiem i z dwóch tygodni zrobiło się trzy Efekt końcowy jednak wynagrodził nam wszystko i od niedawna cieszę się odnowionym stylowym mieszkaniem
karmelia
Warto wybrać firmę, która zajmie się wszystkim kompleksowo. W moim przypadku wybór padł na http://malhaus.pl/uslugi/prace-murarskie-i-stolarskie/ Zajęli się wszystkim od a do zet łącznie z montażem okien. Nigdy nie miałem okazji współpracować z lepszą firmą budowlaną.
rozalia
Na pewno od właściwego rozplanowania remontu, co będzie się robić, jak, co jest potrzebne itd.
kozi44
przede wszystkim kup dobrą chemię budowlaną tj, rozpuszczalniki, odtłuszczacz, bo to idzie w dużej ilości. Polecam ci adres synpeko.pl, gdzie to wszystko kupiłem w dobrej cenie
marta89
Remont to poważna sprawa. Może warto pomyśleć o ekipie specjalistów. W pogotowiu wnętrzarskim udało się wypracować autorski sposób projektowania wnętrz w stanie surowym lub do generalnego remontu, który polega na ścisłej współpracy z klientem.
bradly.heathcote
Na pewno na samym początku powinieneś zastanowić się co chcesz zmienić i jak ma wyglądać pomieszczenie po remoncie.
Kasper87
Ja np. polecam skontaktować się z biurem arichektonicznym. Sam bylem sceptycznie nastawiony do takiego zabiegu ale jestem zdecydowanie zadowolony.
Kasia17_17
My zaczęliśmy z mężem od skompletowania zestawu narzędzi. Kupiliśmy zestaw firmy metabo - zależało nam na tym, żeby to były narzędzia działające na akumulator, żeby uniknąć plątaniny kabli. Jesteśmy zadowoleni z tego zestawu, akumulator jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami, co jest bardzo wygodne.