Pustaki szklane

Na wiele sposobów można sprawić, by nasze mieszkanie różniło się od innych, było zaaranżowane oryginalnie i ciekawie. Jeden z nich to zastosowanie pustaków szklanych.

Luksfery nie tylko nadadzą wnętrzu indywidualny charakter - mogą także pełnić funkcję praktyczną, doświetlając pomieszczenia pozbawione dostępu światła słonecznego (przepuszczalność światła ściany z pustaków szklanych może wynosić nawet powyżej 60%).

ściana z pustaków szklanychpustaki szklane w łazience
Znajdujące zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków, pustaki szklane używane są między innymi do:

  • budowy ścianek działowych,
  • wypełniania konstrukcji ściennych lub stropowych,
  • budowy kabin prysznicowych,
  • zabudowy tarasów,
  • zabudowy otworów okiennych.

Pustaki szklane powstają w wyniku połączenia dwóch identycznych wyprasek szklanych. Dzięki zastosowaniu procesu spawania termicznego, we wnętrzu otrzymanej kształtki pozostaje zamknięta przestrzeń z uwięzionym w środku powietrzem. 

Duża różnorodność w zakresie możliwości wykończenia daje ogromne pole do popisu przy projektowaniu z użyciem pustaków. Możemy więc zdecydować się na luksfery bezbarwne – będzie to doskonałe rozwiązanie dla wnętrz o ascetycznej stylistyce, utrzymanych w stonowanej kolorystyce, bądź też jako tło dla innego, dominującego elementu. Pustaki kolorowe barwione są powierzchniowo (poprzez nałożenie koloru na białe szkło), bądź też w masie (szkło uzyskuje kolor już w procesie wytwarzania).

pustaki szklanepustaki szklane jako ściana działowa
Wiele możliwości mamy także przy wyborze wykończenia powierzchni. Do wyboru mamy pustaki gładkie i lśniące, jeśli zaś chcemy uzyskać efekt zmatowienia, warto zwrócić uwagę na luksfery satynowane. Chemiczne wytrawienie powierzchni szkła sprawia, że otrzymujemy powierzchnię wyglądającą jak piaskowana, lecz idealnie gładką. Jest to niezwykle ważne biorąc pod uwagę czekające nas zmagania z utrzymaniem szkła w czystości. Dostępne są także pustaki z naniesionymi różnorodnymi wzorami. Wybór jest naprawdę ogromny – wystarczy tylko znaleźć w bogatej ofercie producentów model odpowiadający kolorem i fakturą stylistyce, w jakiej utrzymana jest reszta mieszkania.

zastosowanie pustaków szklanych w łazienceluksfery w łazience
Luksfery muruje się podobnie jak cegły, pustaki i bloczki - przy użyciu zaprawy cementowej o odpowiedniej przyczepności i elastyczności. Całość konstrukcji musi być odpowiednio zazbrojona, należy także pamiętać, by nie łączyć ścian z pustaków na sztywno z innymi ścianami, gdyż grozi to ich pękaniem.

Umiejętnie wykonane elementy architektoniczne z odpowiednio dobranych pustaków szklanych może urozmaicić każde wnętrze i nadać mu naprawdę niepowtarzalny charakter.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Vitrosilicon S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także