Przeszklenia wewnętrzne w budynku

Przeszklenia wewnętrzne w budynku

przeszklenia wewnętrznePrzeszklenia wewnętrzne w budynku mogą nie tylko zapewnić wysoką estetykę wnętrza, ale też podnieść jego funkcjonalność. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest kleszczowski Solpark.

W Kleszczowie, gminie w województwie łódzkim, działa najnowocześniejszy w Polsce kompleks edukacyjno-sportowy Solpark. Rozległy obiekt o powierzchni ponad 24 000 m² składa się z części dydaktycznej (gimnazjum i liceum), sportowej oraz kulturalnej. Wszystko znajduje się w jednym budynku, który dzięki zastosowanym licznym przeszkleniom wewnętrznym, oferuje użytkownikom doskonałą organizację przestrzeni oraz łatwy dostęp do poszczególnych części obiektu.
Autorem projektu jest Włodzimierz Nowakowski, przy współpracy autorskiej Izabeli Krzanowskiej z Biura Architektonicznego NOW z Łodzi – wybranego w ramach ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Urząd Gminy Kleszczów pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

szklane ścianyszkło we wnętrzu

– Jednym z głównych założeń architektonicznych było stworzenie nowoczesnego i atrakcyjnego miejsca do nauki i spędzania wolnego czasu – mówi architekt Włodzimierz Nowakowski z biura NOW. Zależało nam na tym, aby wnętrza były ciekawe i inspirujące. Stąd szczególna dbałość o kontakt z otoczeniem poprzez liczne przeszklenia. Głównym założeniem, branym pod uwagę w rozmieszczeniu złożonego i różnorodnego programu funkcjonalnego, była łatwa i wygodna dostępność do obiektów kubaturowych i otwartych przestrzeni. Użyte szkło, z różnym przeznaczeniem, w wyjątkowo dużej ilości, odgrywa tu kapitalną rolę.
Przeszklenia wewnętrzne w budynku sprawiły, że każda funkcja obiektu została wyraźnie wyodrębniona i podkreślona. Ten efekt uzyskano wykorzystując w przeszkleniach ścianek działowych szkło Pilkington Optifloat™ Clear T z sitodrukiem. Jest to bezbarwne hartowane szkło float, które dzięki bardzo wysokiejjakości procesu hartowania jest praktycznie pozbawione zniekształceńjadalniaoptycznych. Skorzystano też z bezszprosowego systemu - boki poszczególnych paneli szklanych instalowane są na styk. Z tego powodu bardzo ważna była jakość krawędzi szyb, brak pofalowań, ich idealne dopasowanie, jak również odpowiednia wytrzymałość mechaniczna, którą zapewnił proces hartowania i grubość szkła, wynosząca 12 mm. Na szybach naniesiono pas drobnych jasnych kropek, uzupełnionych nazwami pomieszczeń w postaci naklejonego wydruku z „mrożonych” liter. Takie rozwiązanie spełnia podwójną rolę. Chroni użytkowników przed przypadkowym „wejściem” w przezroczystą, prawie niewidoczną przegrodę, a jednocześnie zapewnia oczekiwane i założone projektem przenikanie się przestrzeni.

Zastosowanie w ściankach działowych bezbarwnego szkła umożliwiło projektantom podzielenie dużej przestrzeni obiektu bez ograniczania jej wielkości. Ze względu na wysoką przepuszczalność światła cechującą ten rodzaj szkła, szklane ścianki nie dominują nad przestrzenią.
 – W celu uzyskania maksymalnej transparentności przegród, w ściankach działowych zamontowaliśmy szklane drzwi, wykonane z tego samego rodzaju szkła co ścianki, montowane jedynie na dwóch zawiasach punktowych – mówi Rafał Szymkiewicz z firmy R&M Alufasady wykonującej ścianki działowe. Dzięki temu udało się zachować jednolitą powierzchnię szkła, nadając całości przezroczysty i subtelny charakter.

Transparentność wnętrz wzbogaca i uatrakcyjnia obiekt, pozwalając uczniom na odpoczynek i regenerację. Szklane ścianki działowe ułatwiają orientację, dzięki czemu goście udający się do poszczególnych części obiektu, łatwo odnajdują poszukiwane miejsce.
Projektując przeszklenia architekci musieli zadbać o bezpieczeństwo użytkowników obiektu. – Wykorzystane w Solparku szkło Pilkington Optifloat™ Clear T jest szkłem hartowanym, charakteryzującym się trzy-, czterokrotnie większą wytrzymałością niż zwykłe szkło o tej samej grubości. Dlatego tak chętnie używane jest w przeszkleniach pasaży i innych przestrzeni, w których odbywa się intensywny ruch pieszych i konieczne jest zastosowanie materiałów gwarantujących wysoki poziom bezpieczeństwa – wyjaśnia Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska. Nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornicze, a także wykorzystanie najlepszych materiałów szklanych, pozwoliły nadać całości efekt niebanalnej,przeszklona klatka schodowa odpornej na mody i upływ czasu architektury.
Geometria przestrzeni zamkniętych i ich wielkość czytelnie eksponują poszczególne funkcje, a wraz z przestrzeniami otwartymi tworzą jedną wspólną całość architektoniczną. Dowolne możliwości konfiguracyjne łączenia wewnętrznych powierzchni rekreacyjnych z zewnętrznymi placami i dziedzińcami pozwalają na uzyskanie większych okazjonalnych przestrzeni dla organizowania wystaw i spotkań” – dodaje Włodzimierz Nowakowski.
Solpark jest miejscem, w którym czas spędzają nie tylko uczniowie gimnazjum i liceum, ale także mieszkańcy Kleszczowa i okolic. Dzięki przemyślanej architekturze, kompleks zapewnia odpowiednie warunki do nauki, uprawiania sportu, korzystania z rozrywki, spożywania posiłków i odpoczynku.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Pilkington Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także