Przegląd techniczny domu, a jego ubezpieczenie

0
Dom
Pamiętajmy, że jeśli do szkody dojdzie na skutek naszego niedbalstwa, albo łamania przepisów - nie dostaniemy odszkodowania.

Zgodnie z prawem właściciele domów muszą zadbać o wykonanie odpowiednich przeglądów technicznych. Jeśli tego zaniedbamy, poza innymi konsekwencjami, grozi nam to, że nie dostaniemy odszkodowania.

Zadbaj o stan domu i instalacji

Dbałość o stan naszego domu i jego instalacji to nie tylko kwestia zdrowego rozsądku, ale również przepisów i wymogów prawa. Ma także wpływ na możliwość uzyskania ubezpieczenia – w razie jakiegoś nieszczęścia. Do systematycznych przeglądów stanu technicznego domu oraz różnych instalacji zobowiązuje nas Prawo budowlane, a także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Takie przeglądy (oraz prace konserwacyjne) trzeba powierzać osobom mające odpowiednie kwalifikacje. I tak np. przynajmniej raz w roku powinien być sprawdzany stan techniczny instalacji gazowej. Mogą go wykonywać tylko osoby mające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych.
Bardzo ważne jest również zadbanie o stan przewodów kominowych. Ich czyszczenie powinno się wykonywać, w zależności od ich przeznaczenia:

  • dymowe – co 3 miesiące,
  • spalinowe – co 6 miesięcy,
  • wentylacyjne – co 12 miesięcy.

Przeczytaj koniecznie: Przeglądy kominiarskie - na czym polegają i komu je zlecić

Zadbaj o bezpieczeństwo i… wypłatę ubezpieczenia

To bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego oraz domu – zły stan instalacji może doprowadzić do śmierci (zatrucie tlenkiem węgla) lub bardzo niebezpiecznego wybuchu i pożaru sadzy.
Dodatkowo trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli zaniedbamy przeglądów i konserwacji, a jakieś nieszczęście się zdarzy – nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie.
Ubezpieczyciele w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) domów standardowo wyłączają swoją odpowiedzialność, jeżeli niewykonanie przeglądu miało wpływ na powstanie lub rozmiar szkody. To procedura standardowa – jeśli do szkody doszło w wyniku złamania prawa, albo nieprzestrzegania przepisów, odszkodowanie najczęściej nie jest wypłacane. Zapoznajmy się też dokładnie z warunkami ubezpieczenia i zobowiązaniami, jakie na nas nakłada.

Pamiętajmy też, żeby wykonywanie przeglądów i konserwacji powierzać osobom, które mają odpowiednie uprawnienia i po wykonaniu prac potwierdzą je protokołem. Takie dokumenty trzeba przechowywać, bo mogą być konieczne do uzyskania odszkodowania.

Polecamy też: Ubezpieczenie budowy domu na zimę

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Concordia Ubezpieczenia

Polecamy Ci również

Zobacz także