Przed remontem elewacji – co warto wiedzieć?

Przed remontem elewacji – co warto wiedzieć? - zdjęcie 1

Niskie temperatury szczególnie odczuwają elewacje budynków. Pęknięcia ścian, sypiący się tynk czy rozwarstwienie poszczególnych elementów ocieplenia, to najczęstsze pozostałości po zimowym sezonie.

Wiosenny remont budynku
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace na zewnątrz, warto zorientować się w przepisach Prawa budowlanego. Wykonywanie robót budowlanych polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych (z wyjątkiem obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków), docieplaniu budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m nie wymaga pozwolenia na budowę. Czynności te wymagają jednak zgłoszenia właściwemu organowi - Starostwu Powiatowemu. Kontrolę budynku należy przeprowadzić zaraz po zakończeniu okresu zimowego. Obraz ewentualnych uszkodzeń jest wtedy najpełniejszy, dodatkowo warunki atmosferyczne sprzyjają prowadzeniu prac remontowych. 

W przypadku, gdy nasza elewacja pokryta jest tynkiem, pierwszym krokiem będzie kontrola jakości starej warstwy. Należy sprawdzić czy przylega ona dobrze do ściany. Najłatwiejszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na to jest ostukanie i nasłuchiwanie wydawanego dźwięku. Jeśli odgłos jest pusty, wtedy wiemy, że tynk w tym miejscu nie trzyma się ściany i należy go skuć. Jeśli
w warstwie nie ma ubytków, warto pomyśleć o najprostszym odświeżeniu elewacji, czyli pomalowaniu jej. Na wybór koloru składa się wiele czynników. Podstawą jest nasz gust. Kolor musi odpowiadać upodobaniom mieszkańców, ale również powinien być dopasowany do otoczenia, w jakim znajduje się nasz dom, np. sąsiedniej zabudowy.

Bogata oferta rynkowa dostarcza coraz ciekawszych rozwiązań dla domu. Nowe faktury powierzchni, ogromne możliwości wyboru koloru farb i tynków, wysokie właściwości oraz najnowsze rozwiązania technologiczne mają jedno zadanie – skutecznie i trwale chronić elewację. Farby i tynki stworzone
w oparciu o nanotechnologię, dzięki specjalnie ukształtowanej mikrostrukturze na poziomie nanocząsteczek tworzą powierzchnię odporną na wchłanianie wilgoci i brudu.

Zwrot za remont
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o VAT, wydanym przez resort finansów, tylko do końca 2010r. bez ograniczeń obowiązuje obniżona stawka VAT, czyli 7%, m.in. na roboty budowlano-montażowe, remontowe i roboty konserwacyjne wykonywane w budynkach mieszkalnych. Z uwagi na nieuchronne zmiany najlepiej jeszcze w 2010 r. zaplanować remonty, ponieważ podatek VAT jest składnikiem wynagrodzenia dla wykonawcy zobowiązanego do wystawiania faktur. Poniesione koszty na prace remontowe będą zatem niższe.

Ważną informacją jest również możliwość zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, m.in. w związku z remontem lub budową budynku mieszkalnego. Wynika to z ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, w stosunku do których po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, stawka VAT wzrosła z 7 do 22%. Wiedza o zwrocie podatku VAT pozwoli zoptymalizować koszty planowanych remontów.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Baumit

Polecamy Ci również

Zobacz także