Projekt domu dopasowany do otoczenia

Projekt domu dopasowany do otoczenia

Krajobraz polskich osiedli domów jednorodzinnych nie zachwyca niestety harmonią i spójnością. Domy często nie pasują swoim wyglądem zewnętrznym do okolicy i wyglądają na jej tle na dziwne i niezbyt udane. Bardzo często wynika to z dużo większych od powierzchni działki – ambicji inwestora. Nieraz z nieumiejętności lub braku chęci dostosowania domu do sąsiedztwa.

Tymczasem wielu z nas wręcz zachwyca się malowniczością np. włoskich miasteczek i osiedli.
W istocie – są one typowymi przykładami umiaru i umiejętności wtopienia architektury w krajobraz. Także i w Polsce nie byłoby trudności z powyższym, gdybyśmy tylko zechcieli wykazać się odrobiną pokory w czasie budowy naszych domów. Pamiętajmy, że dom, w którym mamy zamieszkać to przede wszystkim symbol spokoju i harmonii. Nie każdy budynek musi manifestować oryginalność i emancypację estetyczną swoich właścicieli. Zasad tych warto przestrzegać zwłaszcza wówczas, kiedy nabyta działka jest usytuowana na terenie ściśle zabudowanym, gdzie dotychczas nie wkradł się jeszcze architektoniczny nieład.

dom jednorodzinny

Dom – nie za duży i nie za mały...

Wiadomo, że powierzchnia użytkowa domu powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb przyszłych użytkowników. Jednak, kiedy planujemy budowę większego domu – warto jest zainwestować w działkę o odpowiednich rozmiarach. Wówczas należy poszukać terenu pod budowę poza miastem, w miejscu, gdzie dom stanie pośród roślinności, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie z innymi domami. Kiedy decydujemy się na budowę domu na zwartych i ograniczonych powierzchniowo parcelach – budynek nie powinien rażąco różnić się wielkością od zabudowań, z którymi będzie sąsiadował. Takie domy nie wpisują się dobrze w otaczający je krajobraz i wyglądają tak, jakby ich właściciele potrzebowali szczególnej uwagi otoczenia. Nie jest to dobrze odbierane ani przez mieszkańców najbliższej okolicy, ani przez osoby przejeżdżające obok osiedla. Zbyt duże domy przytłaczają miejscową zabudowę i powodują zagubienie właściwego porządku architektonicznego na danym terenie. Czasami ich wielkość rodzi nawet podejrzenie, że nie powstały w zgodzie z warunkami Miejscowego Planu Zagospodarowania, co w następstwie powoduje konflikty sąsiedzkie, a nieraz wręcz prowadzi do odpowiedzialności prawnej. Jeśli działka jest odpowiednio duża, a okoliczna zabudowa skromna – lepiej jest rozdrobnić bryłę domu, rozbijając ją na kilka mniejszych. Trzeba jednak pamiętać, że znacznie podnosi to koszty całej budowy, a dodatkowo nietrudno w takim przypadku o popełnienie błędu i stworzenie bałaganu na elewacji. Skomplikowana konstrukcja domu to także kłopoty z codzienną eksploatacją budynku. Na załomach dachu mogą bowiem występować przecieki, w określonych miejscach może zaciekać elewacja, a układ pomieszczeń może nie być zbyt wygodny. W rozległym domu powstają bowiem także odległości pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Znajdź swój wymarzony projekt domu

... w dobrych proporcjach

Zachowanie prawidłowych proporcji pomiędzy ścianami domu, dachem i otworami okiennymi jest bardzo trudne. Dodatkowo, każdy architekt może mieć indywidualną wizję tych proporcji, gdyż nie istnieje na nie żadna norma, ani wzór matematyczny. Dom nie będzie jednak wyglądał dobrze na tle innych, kiedy źle dopasuje się wielkość dachu i otworów okiennych do ścian lub niewłaściwie zaprojektuje spadek połaci, czy rozstaw okien na elewacji. Dobra kompozycja elewacji powinna uwzględniać powierzchnię płaszczyzn pełnych oraz wielkość otworów okiennych i drzwiowych. Jedynie wówczas możliwe jest stworzenie harmonijnej elewacji o niezachwianych relacjach poszczególnych jej elementów. Relacje te są inne dla każdego typu budynku, stąd też cała trudność pracy architektów. Otwory okienne mogą być rozmieszczone na elewacji regularnie, asymetrycznie lub w inny dowolny sposób, ale tak, aby proporcje nie zostały zaburzone. W przeciwnym razie – dom nie będzie wyglądał dobrze i nie będzie pozytywnie odbierany przez pobliskie otoczenie.

drewniana elewacja domu... i w eleganckiej szacie

Elewacja jest dla domu tym samym, co ubranie dla człowieka. Odpowiednio dobranym strojem możemy podkreślać pewne części ciała lub sprytnie je maskować. Podobnie jest z elewacją, która dodatkowo – jest w stanie zmienić optycznie proporcje domu, proporcje i wielkość okien oraz stworzyć harmonijny ład na budynku. Do dyspozycji architektów jest obecnie wiele środków, służących wyrażeniu ich myśli. Na elewacjach stosuje się zarówno rożne materiały, jak
i barwy. Odpowiedniego charakteru mogą nadawać im wykusze, gzymsy, ryzality, balkony, loggie i wiele innych elementów dekoracyjnych i użytkowych. Już zwykły gzyms, który zastosuje się po szerokości zbyt wysokiej ściany jest w stanie sprawić, że ściana ta zacznie wyglądać na niższą i szerszą. Podzieloną w ten sposób elewację można dodatkowo wykończyć rożnymi materiałami, zmienić fakturę w jednej z części ściany lub zastosować inne odcienie farby elewacyjnej. Jeśli dom nie wygląda z zewnątrz najlepiej i nie pasuje do otaczającej go zabudowy – w dalszym ciągu można próbować poprawić jego wygląd zewnętrzny. Wprawieni architekci znają sztuczki, które przy użyciu odpowiedniej barwy lub materiału elewacyjnego – sprawiają, że budynek nabiera właściwych dla niego kształtów i proporcji. Należy zdawać sobie sprawę, że podzielenie elewacji w poziomie jest jednoznaczne z optycznym poszerzeniem budynku. Zaś podziały stosowane pionowo – przyczyniają się do jego optycznego wysmuklenia. Najlepsze efekty uzyskuje się jednak przy użyciu narzędzi rzeźbiarskich, a nie jak myślą niektórzy – poprzez odpowiednie pomalowanie płaszczyzny ściany. Dobrze sprawdza się również zastosowanie dwóch odmiennych materiałów okładzinowych. Za pomocą wyrazistej okładziny elewacyjnej można np. uporządkować niezbyt przemyślane usytuowanie otworów okiennych. Można także optycznie poszerzyć lub wydłużyć wygląd samego okna lub po prostu podkreślić jego istnienie w danym miejscu. Widzimy zatem, że skorygowanie wyglądu niezbyt udanego i pasującego do otoczenia domu jest możliwe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zabiegi tego rodzaju to dodatkowe koszty oraz, że nie zawsze są one możliwe do wykonanie z zadowalającym skutkiem. Dlatego też w niektórych przypadkach lepiej jest dokładnie zastanowić się nad wyglądem domu jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

dom pasujący do otoczeniaDom pasujący do otoczenia

Pamiętajmy, że każdy z nas ma prawo do prezentowania na zewnątrz indywidualnych upodobań i oryginalnych gustów. W z otoczeniem. Jeśli nasze oczekiwania są wyjątkowo nieszablonowe – lepiej jest na budowę domu wybrać działkę o takim samym charakterze. Niebanalne i niepowtarzalne domy bywają wprost zachwycające, ale jedynie same w sobie, a nie na tle typowej dla danego miejsca zabudowy. Budynki o niekonwencjonalnym wyglądzie zewnętrznym potrzebują bowiem odpowiedniej oprawy w postaci naturalnego krajobrazu, w który się wtapiają. Tymczasem w Polsce parcele dzieli się bardzo często w taki sposób, że w przyszłości domy sąsiadują ze sobą niemal jak w zabudowie szeregowej.
W powyższy sposób powstają osiedla oraz zupełnie nowe miejscowości, gdzie powinien panować architektoniczny ład. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami rozwiązań narzucanych odgórnie i mamy trudność w podporządkowaniu się ogółowi – oznacza to, że nasz dom powinien stanąć w zdecydowanym oddaleniu od innych budynków.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także