Projekt domu bliźniaczego

2
Projekt domu bliźniaczego

Domy bliźniaki kojarzą się przede wszystkim z dwoma identycznymi bryłami połączonymi jedną ścianą. Jednak inwestycja z Wilanowa udowadnia, że wcale nie musi tak być.

dom bliźniakDom bliźniaczy to określenie budynku, który powstał przez „przyklejenie” do siebie dwóch domów jednorodzinnych. Wspólna ściana zwykle wyznacza granicę między sąsiadami, a budynki przeważnie stanowią swoje lustrzane odbicie. Mieszkańcy takich domów mają do dyspozycji dwie identyczne powierzchnie.
W warszawskim Wilanowie powstanie dom bliźniaczy, który z tradycyjnym bliźniakiem nie ma wiele wspólnego. Na dwóch tysiącach metrów kwadratowych działki architekci zaprojektowali oryginalny budynek o powierzchni użytkowej ponad 900 metrów kwadratowych. Każda z rodzin ma do dyspozycji ponad 450 metrów kwadratowych. Na parterze budynku znalazły się dwa garaże na łącznie 4 samochody oraz część użytkowa - kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, gabinet. Oczywiście wszystko razy dwa. – Dzięki zachowaniu otwartej przestrzeni w zasadzie obie rodziny mogą dowolnie zaaranżować swoje mieszkania - mówi Anna Paszkowska. Piętra w obu bliźniakach także nie są swoim lustrzanym odbiciem i w każdej części wyglądają całkowicie inaczej.

Znajdź projekt domu bliźniaczego

dom bliźniaczyprojekt domu

Także z zewnątrz budynek w Wilanowie nie wygląda jak typowy bliźniak. Działka była na tyle mała, że nie można było zbudować dwóch domów, ale idealnie nadawała się na dom typu bliźniak – wyjaśnia architektka.

projekt domu bliźniaczego

Dom został tak zaprojektowany, by nie wyglądał jak typowy bliźniak. Inwestorzy - młoda dynamiczna rodzina, jeden segment przeznaczyła dla siebie, drugi z kolei - na sprzedaż. Aby nie doszło do tego, co przeważnie dzieje się z bliźniakami, czyli dobudowania czy przemalowania jednego z segmentów, dom stanowi integralną, a zarazem oryginalną całość.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: 81.WAW.PL

Polecamy Ci również

Zobacz także