Prefabrykowane domy szkieletowe

Coraz więcej domów szkieletowych powstaje w fabrykach. Dojeżdżają na budowę w częściach i są składane przez brygadę fachowców zaledwie w kilka dni.

Popularność budownictwa prefabrykowanego rośnie z roku na rok. Przybywa inwestorów gotowych wydać więcej w zamian za skrócenie czasu budowy. To ludzie, którzy nie mają możliwości, by osobiście ustalać harmonogramy, czuwać nad przebiegiem wszystkich prac, koordynować zaopatrzenie.

Wolą wybrać projekt i umówić termin montażu. Na ich zlecenie jedna firma zajmie się wszystkim - począwszy od formalności, a skończywszy na pracach wykończeniowych i montażu wyposażenia. Kilka podpisów na umowie oraz przelew to cały ich wkład w powstawanie domu.

Jak wyglądają domy szkieletowe
Z daleka wyglądają jak typowe budynki murowane. Ich ściany są jednak zbudowane zupełnie inaczej. Konstrukcję tworzy drewniany szkielet, zmontowany z pionowych słupów i poprzecznych belek – podwalinowych oraz oczepowych. Używa się tu głównie drewna sosnowego, suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Elementy mają też sfazowane krawędzie. Tak przygotowana tarcica odznacza się większą wytrzymałością na korozję biologiczną, a i również na działanie ognia. Nie wymaga także impregnacji. Między drewnianymi elementami umieszczony jest materiał termoizolacyjny, najczęściej wełna mineralna. Ściany są z obu stron zabezpieczane folią - od zewnątrz wiatroizolacyjną, a od wewnątrz – paroizolacyjną. Folia wiatroizolacyjna zabezpiecza przed nawiewaniem do ścian zimnego powietrza oraz chroni materiał termoizolacyjny przed ewentualnym zawilgoceniem, paroizolacyjna zapobiega ewentualnemu skraplaniu się pary w warstwie ocieplenia, co w rezultacie doprowadziłoby do zmniejszenia jego właściwości termoizolacyjnych. Konstrukcję usztywnia okładzina z płyt drewnopochodnych lub cementowych. 

Ściany od strony wnętrza wykończone są przeważnie płytami gipsowo-kartonowymi. Budowa ścian wewnętrznych jest podobna, z tym że warstwa ocieplenia jest cieńsza i nie osłania jej żadna folia. Obłożone są zaś jedną lub dwoma warstwami płyt gipsowo-kartonowych. Materiał ociepleniowy w ścianach działowych zamontowany jest po to, by ograniczał przepływ dźwięków między pomieszczeniami. Konstrukcję stropów tworzą belki drewniane lub belki dwuteowe – drewniano-płytowe. Elementy stropowe są także wypełnione materiałem termoizloacyjnym, który pełni tutaj, podobnie jak w ścianach działowych, funkcję izolacji akustycznej. Belki są najczęściej obite obustronnie płytami drewnopochodnymi.

Dach, okna, drzwi, schody oraz wszystkie pozostałe elementy są takie same jak w każdym innym domu. Tym, co upodabnia domy szkieletowe do murowanych jest głównie elewacja. Mogą być one nie tylko wykańczane deskami, ale też tynkowane lub obmurowane klinkierem.

Co w fabryce, co na budowie
Pod dachami zakładu produkcyjnego powstaje większość elementów domu – ściany zewnętrzne i wewnętrzne (często już z zamontowanymi oknami), elementy stropów, elementy więźby dachowej, schody. Na miejscu budowy pracownicy firmy montują części w całość i przystępują do prac wykończeniowych – krycia dachu, ocieplania poddasza, wykańczania ścian od wewnątrz i od zewnątrz (czasem też docieplania ścian od zewnątrz). Kończą rozprowadzanie instalacji. Układają posadzki i montują drzwi. Jeśli klient tak sobie zażyczył, mogą również odmalować wnętrza i zainstalować urządzenia sanitarne oraz grzewcze.

Nie wolno oczywiście zapomnieć o fundamentach. Może je wykonać inna firma zatrudniona przez inwestora lub producent domu. Firmy preferują pod swoje domy fundamenty płytowe, ale możliwe są też zwykłe, nawet z podpiwniczeniem.

Standardy na każdą kieszeń
Firmy sprzedające prefabrykowane domy szkieletowe kierują je do różnych grup klientów. Mają więc w ofercie kilka standardów wykończenia, różniące się cenami:

  • najtańszy – doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego, kiedy dom zostaje zmontowany i wstępnie wykończony. Ma okna, drzwi, pokrycie dachu. W ścianach są także przeprowadzone przewody instalacyjne. Wykonane są schody oraz kominy. Trzeba zrobić przyłącza instalacyjne i zamontować grzejniki, piece i inne niezbędne elementy wyposażenia;
  • średnio drogi – gdy budynek jest przygotowany do finalnych prac wykończeniowych – malowania, podłączania urządzeń sanitarnych, grzewczych oraz innych elementów wyposażenia;
  • drogi – gdy dom jest zbudowany pod klucz. Pozostaje wyłącznie meblowanie.

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także