Prefabrykowane domy szkieletowe

Ile trwa budowa?
Etap pierwszy
projekt. Możemy kupić gotowy, nawet w firmie oferującej prefabrykaty i wówczas zajmie to kilka godzin. Jeśli zamówimy projekt indywidualny, czas na jego przygotowanie będzie dłuższy. Czasem nawet do kilku miesięcy. Jeśli kupimy projekt gotowy z jakiegoś katalogu, wielce prawdopodobne, że firma będzie musiała dokonać jego adaptacji do potrzeb swojej technologii. To potrwa do kilku tygodni.
Etap drugi - formalności. Zarezerwujmy na to ponad miesiąc. Zwłaszcza jeśli do standardowych procedur zwieńczonych uzyskaniem pozwolenia na budowę dojdzie jeszcze załatwianie kredytu. Wiele firm sprzedających prefabrykowane domy pomaga uzyskać kredyt i pozwolenie, ale nie liczmy, że potrwa to znacznie krócej.
Etap trzeciprzygotowanie elementów w fabryce. Trwa zazwyczaj od tygodnia do trzech tygodni. To zależy głównie od tego, jak wiele zleceń ma aktualnie firma. W czasie, gdy montowane są ściany i stropy naszego domu, my możemy zatrudnić ekipę murarsko-betoniarską, która przygotuje fundamenty. Można to zlecić również dostawcy domu.
Etap czwartymontaż. To trwa najkrócej. Zgrana ekipa, jeśli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności, poradzi sobie z tym w dwa-trzy dni. Tyle potrzeba, aby zmontować ściany, zbudować konstrukcje dachu, ułożyć pokrycie.
Etap piątyprace wykończeniowe i instalacyjne. Trudno ustalić ile potrwają. Firmy sprzedające domy szkieletowe zapewniają, że zajmie to co najwyżej miesiąc. Gdy zechcemy ten etap zlecić innym wykonawcom, prace mogą przebiegać tyle samo czasu lub więcej.
Etap szóstymontaż wyposażenia. Inwestorzy indywidualni rzadko decydują się na domy wykończone pod klucz, więc ten etap powierzają firmom zewnętrznym lub robią to we własnym zakresie. Na ten etap trzeba przeznaczyć około dwa tygodnie.

Jaki budujesz dom?

Wyniki

Szkieletowy, ale ciepły
Domy o konstrukcji szkieletowej w większości składają się właściwie z ocieplenia. Ich izolacyjność termiczna nie może więc być mała. Osiągają współczynnik  przewodzenia ciepła U  między 0,3 a 0,2 W/(m²·K). Ocieplając takie domy od zewnątrz można osiągnąć współczynnik U równy nawet 0,13 W/(m²·K). Są nawet podejmowane próby budowy szkieletowych domów pasywnych.

Zalety i wady prefabrykowanych domów szkieletowych
Zalety:
- powstają w krótkim czasie;
- znaczna ich część montowana jest w halach produkcyjnych, bez narażenia na zawilgocenie;
- proces produkcji poddany jest fachowemu nadzorowi technologicznemu;
- jakość domu jest potwierdzona gwarancją, obowiązującą niekiedy do 30 lat;
- budowa odbywa się sprawnie, a teren budowy nie przypomina śmietniska;
- nie trzeba samemu kontrolować prac i borykać się z niesolidnymi wykonawcami.
Wady:
- domy prefabrykowane są droższe od tych wznoszonych tradycyjnymi metodami;
- etapów budowy i związanych z nimi kosztów nie da się rozłożyć na raty;
- konieczne będzie uzyskanie kredytu na całą budowę, chyba że dysponujemy całą kwotą.
Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Redakcja, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także