Precyzyjny pomiar odległości

Budując dom często potrzebujemy bardzo dokładnych pomiarów odległości. Nie chcemy bowiem, by przestrzeń między ścianami była niezgodna z projektem.

Ręczne pomiary są nieprecyzyjne i ich wynik może nam w przyszłości sprawić dużo kłopotu. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dalmierza laserowego.

Jest to narzędzie, które umożliwia określenie odległości od nieprzezroczystego obiektu za pomocą promienia lasera – najczęściej podczerwonego. Pomiar odległości polega na wysłaniu promienia lasera w kierunku obiektu i zmierzeniu czasu, po jakim odbity promień powróci do nadawcy. 

dalmierz dalmierz

Zaawansowany dalmierz laserowy znajdziemy w ofercie firmy Stanley. TLM220i to urządzenie wyposażone w kamerę, która usprawnia i ułatwia dokonywanie pomiarów. Obraz obszaru pomiarowego jest pokazywany na kolorowym, podświetlanym wyświetlaczu, dzięki czemu użytkownik dokładnie wie, gdzie padła wiązka pomiarowa. Ma również możliwość czterokrotnego powiększenia obrazu, co razem z celownikiem elektronicznym, wpływa na poprawę precyzji pomiaru.

Dalmierz laserowy TLM220i ma wszystkie standardowe funkcje, jak pomiar odległości, minimum/maksimum, pomiar ciągły, pomiar powierzchni i objętości, pomiar trapezu, dodawanie i odejmowanie wymiarów. Dzięki czujnikowi nachylenia umożliwia również pomiar pośredni z użyciem twierdzenia Pitagorasa i pomiar kąta (+/- 45º).

Nowe urządzenie Stanley’a charakteryzuje się dużą dokładnością (+/-1 mm) oraz szerokim zakresem mierzonych odległości (od 5 cm do 200 m). W przypadku pomiarów dalekich pomocny staje się gwint ¼” do statywu oraz samowyzwalacz. Oba zagwarantują nam, że nieprzewidziany ruch czy drżenie ręki nie przesuną wiązki pomiarowej z miejsca, do którego celujemy.

Dodatkowymi elementami usprawniającymi pracę z nowym dalmierzem Stanley’a jest pamięć 20 ostatnich pomiarów, wielofunkcyjna stopka i automatyczne wyłączanie urządzenia.

Dane techniczne dalmierza laserowego TLM220i:

 • Pomiar:
  - odległości, minimum/ maksimum, ciągły;
  - powierzchni i objętości, pośredni z użyciem Pitagorasa, trapezu, dodawanie i odejmowanie wymiarów;
  - nachylenia (pośredni z użyciem czujnika nachylenia), kąta (+/- 45º).
 • Zasięg pomiaru: 5 cm do 200 m.
 • Dokładność nachylenia (2+/- odchylenie standardowe): pochylenie wiązki lasera i/lub obudowy dalmierza: +/- 0,3º.
 • Dokładność pomiaru: +/- 1 mm.
 • Dioda lasera: 635 nm.
 • Klasa lasera: II.
 • Plamka lasera: (średnica w mm/odległość w m) 6/10, 30/50, 60/100.
 • Stopień ochrony przed zanieczyszczeniami: IP 55.
 • Zasilanie: baterie 2 x AAA 1,5 V.
 • Temperatura pracy: od -10ºC do +50ºC.

Cena detaliczna detektora dalmierza laserowego TLM220i: ok. 2750 zł.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Stanley

Polecamy Ci również

Zobacz także