Precyzyjne narzędzia do drewna

Precyzyjne narzędzia do drewna

Narzędzia do obróbki drewna takie jak: zagłębiarka GKT 55 GCE Professional, wyrzynarka GST 140 BCE Professional, ukośnica GCM 12 GDL Professional i szlifierka GEX 125-150 AVE Professional zostały przetestowane w pracy przez stolarzy zwracających szczególnie baczną uwagę na precyzję i jakość wykonania – pracowników Pracowni Stolarskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

zastosowanie ukośnicy GCM 12 GDL Professional

–„Jesteśmy odpowiedzialni za utrzymywanie w dobrym stanie wszystkich elementów drewnianych na Wawelu. Naszym zadaniem jest dbanie o stolarkę Zamku, zarówno tę budowlaną typu drzwi i okna, jak i meblową. Zajmujemy się renowacją mebli zabytkowych oraz produkcją nowych, użytkowych, które później trafiają do zamkowych biur, lub służą turystom“ – mówi Andrzej Głowacz, Kierownik Pracowni Stolarskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.
Wawelscy stolarze pracują obecnie nad ławkami do Baszty Sandomierskiej, która w ubiegłym roku została udostępniona zwiedzającym, oraz przygotowują się do oddania nowego budynku biurowego na terenie Zamku, do którego wykonują meble użytkowe. W ostatnich tygodniach byli także pochłonięci pracami przy wystawie nabytków, czyli tego, co Zamkowi udało się zgromadzić w ubiegłym roku, oraz wykonywaniem boazerii do Zamku w Pieskowej Skale. Przy wszystkich tych pracach wykorzystywali profesjonalne narzędzia niebieskiej linii Bosch.
–„Spektrum naszych obowiązków jest tak szerokie, a charakter prac tak różnorodny, że w zasadzie korzystamy z wszystkich rodzajów elektronarzędzi do obróbki drewna, które są dostępne na rynku“ – informuje Andrzej Głowacz. „Docinamy duże elementy na boazerię i malutkie ramy na obrazki, szlifujemy, wiercimy, wkręcamy. Raz potrzebujemy dużej ukośnicy, innym razem poręcznej szlifierki. Od wszystkich wykorzystywanych przez nas urządzeń oczekujemy jednak jednego – wysokiej precyzji pracy”– dodaje Głowacz.
wykorzystanie zagłębiarki GKT 55 GCT ProfessionalZdaniem pracowników stolarni precyzja narzędzia jest szczególnie ważna w przypadku wyrzynarek, wiertarek i ukośnic. Inne elektronarzędzia, takie jak np. zagłębiarka, dodatkowo powinny wyróżniać się wysoką mocą. Stolarze cenią sobie również ergonomię urządzeń – wyważenie i poczucie „dobrego leżenia w dłoni“. Zatem jak w świetle tych wszystkich wymagań wypadły narzędzia Bosch?

wykorzystanie wyrzynarki GST 140 BCE ProfessionalSpostrzeżenia z testów

Zagłębiarka GKT 55 GCT Professional była wykorzystywana do cięcia grubego drewna przygotowywanego do dalszej obróbki. Podczas wykonywanych prac za największe zalety narzędzia krakowscy stolarze uznali zastosowaną w nim blokadę przy wysunięciu tarczy oraz jakość cięcia, która charakteryzowała się „znikomą ilością wyszczypań, będącą prawdopodobnie efektem zastosowania małej tarczy pracującej przy dużych obrotach“.
Możliwości drugiego narzędzia – wyrzynarki GST 140 BCE Professional były sprawdzane podczas wycinania kształtowego nóg do ławek na Basztę Sandomierską oraz owalnej ramy obrazu. Pracownicy stolarni zwrócili uwagę na kilka istotnych funkcji wyrzynarki: „linia cięcia jest cały czas widoczna i oświetlona, urządzenie dobrze się trzyma w ręku i, co najważniejsze, ma podwójne prowadzenie brzeszczotu zapewniające niemal idealnie prostopadłą linię cięcia”.
Ukośnica GCM 12 GDL Professional służyła do wycinania ram obrazów, co – zdaniem stolarzy – jest zawsze dobrym sprawdzianem dokładności cięcia: „listwy do ram, które są źle wycięte trzeba przed sklejeniem dodatkowo szlifować, to znacznie wydłuża czas pracy” – zwraca uwagę Kierownik Pracowni. „Jednak w przypadku GCM 12 GDL nie było takiej konieczności – teleskopowy system przesuwu jest zdecydowanie efektywniejszy niż stosowane w innych modelach prowadzenie na rurze - nie zapyla się, zapewnia większą stabilność pracy piły, a w połączeniu z laserowym wskaźnikiem cięcia, gwarantuje dużą precyzję” – dodaje.

zastosowanie szlifierki mimośrodkowej GEX 125-150 AVE ProfessionalGłównym wyznacznikiem jakości pracy szlifierki mimośrodowej GEX 125-150 AVE Professional był dla pracowników pracowni niski, niemal niewyczuwalny poziom „bicia” urządzenia podczas pracy. „Szlifowanie to podstawowa czynność wykonywana przy renowacji mebli – najpierw zcieramy stare powłoki lakiernicze, szlifujemy drewno, a dopiero potem ponownie lakierujemy. GEX 125-150 AVE ma bardzo dobry system tłumienia drgań - urządzenie podczas pracy niemal stoi w miejscu, nie ma żadnych wibracji, ręce się nie męczą“ – podkreśla Kierownik.

Narzędzia firmy Bosch będą jeszcze wielokrotnie wykorzystywane przez krakowski zespół stolarzy m.in do takich prac, jak wykonanie ławek do Zamku w Pieskowej Skale czy drzwi do budynku dyrekcji Wzgórza Wawelskiego. „Wszystkie narzędzia się przydadzą, ponieważ są tak precyzyjne, że zaoszczędzą nam czas i wysiłek. To ważne, bo przed nami jest wciąż wiele pracy“ – podsumowuje Andrzej Głowacz, Kierownik Pracowni.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bosch

Polecamy Ci również

Zobacz także