Płyty warstwowe ścienne i dachowe, wykonywane według nowoczesnej technologii, są niezwykle wytrzymałe i mają szerokie zastosowanie – nic dziwnego, że cieszą się dużą popularnością.
Płyty warstwowe ścienne i dachowe to uznane na całym świecie elementy, cenione przez inżynierówi wykorzystywane głównie w budownictwie halowym, przemysłowym oraz użyteczności publicznej.
Płyty warstwowe ścienne i dachowe
Wysoka jakość i łatwość montażu płyt warstwowych pozwala na zastosowanie ich zarówno w dużych obiektach: centra handlowe, magazyny czy hale sportowe, jak i w przypadku mniejszych inwestycji. Płyty ścienne można wykorzystywać jako ściany osłonowe, działowe, sufity podwieszane lub jako elementy nośne m.in. w chłodniach, budynkach zapleczy budów oraz obiektach gospodarczych.
Produkt firmy Blachy Pruszyński można dopasować wyglądem do innych elementów konstrukcji. Gwarantuje to między innymi szeroka paleta barw oraz zróżnicowany kształt profilowań (np. mikrotrapez lub mikrofala).
Kolejne zalety produktu to przede wszystkim duża szczelność oraz ogniotrwałość, którą zapewnia m.in. optymalna geometria zamku typu pióro–wpust. Warto podkreślić, że obecnie płyty głównie mocuje się do podłoża (konstrukcja nośna stalowa) za pomocą specjalnych łączników przelotowych (samowiercących), co w znaczący sposób skraca czas montażu.
Budowa płyty
Płyty warstwowe składają się z dwóch okładzin z blachy stalowej o grubości od 0,5 mm, pokrytych powłokami metalicznymi i organicznymi oraz rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego wykonanego ze styropianu samogasnącego klasy PS-E-FS-15 o gęstości 16,2 kg/m³ lub wełny mineralnej o gęstości 120 kg/m³.
Całość łączy się w cyklu produkcyjnym za pomocą kleju poliuretanowego dwuskładnikowego. Dodatkowo, łączenia pomiędzy płytami są frezowane. Dzięki temu następuje ich zazębienie, co zwiększa sztywność płyty oraz uszczelnienie zamków. Płyty wykonane są zgodnie z najnowszą technologią na nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej.Firma Blachy Pruszyński ma również w swojej ofercie płyty z jednostronną okładziną z blachy powlekanej (rdzeń styropianowy), która może być stosowana np. do docieplenia obiektów oraz płyty ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej z wewnętrzną okładziną perforowaną, które mogą być stosowane np. jako ekrany akustyczne.
Zalety płyt warstwowych
- mała masa jednostkowa,
- powierzchnie płyt łatwo jest utrzymywać w czystości,
- szybki i łatwy montaż (zamki typu pióro-wpust oraz łączenia przelotowe),
- szerokość krycia 1150 mm,
- bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego,
- dobra izolacyjność termiczna i akustyczna,
- możliwość montażu płyt w układzie pionowym i poziomym,
- praktyczne uniezależnienie robót montażowych od warunków atmosferycznych,
- montaż bez ciężkiego sprzętu (dźwigi o niewielkiej nośności),
- zminimalizowanie robót wykończeniowych,
- możliwość szybkiego demontażu w przypadku np. zmiany technologii w obiekcie z tą zabudową,
- możliwość stosowania przy obiektach z innymi rozwiązaniami elewacji,
- możliwość wykorzystania powtórnie po demontażu znaczącej części elementów.
Ania Brzozowska
A czy widzieliście realizacje Firmy Kingspan? Jest ich na prawdę sporo. Producenci płyt warstwowych rządzą wielkopowierzchniowymi projektami.
Domator38
Zgadzam się z tym, że jest to świetny materiał budowlany. Biorąc pod uwagę to, jaką dobrą izolację termiczną i akustyczną tworzy ścienna płyta warstwowa stwierdzam, że każda hala powinna być budowana właśnie z takich rzeczy. Dzięki temu budowa będzie zarówno korzystna pod kątem kosztów, jak i standardu użytkowania.
adiglejak
Płyta xps to również ciekawe rozwiązanie izolacyjne
cecce
A czy widzieliście realizacje Firmy Kingspan? Jest ich na prawdę sporo. Producenci płyt warstwowych rządzą wielkopowierzchniowymi projektami.
Oj tak, miałam okazję widzieć kilka razy na żywo, kilka w projektach. Przyznam rację że Kingspan rządzi pod tym względem i słusznie, bo ich system płyt warstwowych naprawdę jest najlepszy
kolaaa
Przebudowywaliśmy halę produkcyjną początkiem roku i do wykonania elewacji firma Commercecon z którą współpracowaliśmy użyła właśnie płyt warstwowych. To jedno z możliwych rozwiązań jakie mieliśmy do wyboru, wydało mi się najbardziej odpowiednie i rzeczywiście hala i prezentuje się odpowiednio i jest odpowiednio zabezpieczona. Elewacja to było dopełnienie udanej pracy wykonawcy, bo z niewielkiej i źle rozplanowanej hali mamy teraz duży i przemyślany budynek.
Albatros348
Szereg płyt warstwowych zakupiliśmy bezpośrednio ze Alfapanel . Produkty z ich oferty charakteryzuje bardzo solidna jakość wykonania, ale i użyteczność. Okazały się niezwykle przydatne. Zamówiliśmy od nich również system rynien oraz rur spustowych.