Płyty warstwowe ścienne i dachowe

Płyty warstwowe ścienne i dachowe

Płyty warstwowe ścienne i dachowe, wykonywane według nowoczesnej technologii, są niezwykle wytrzymałe i mają szerokie zastosowanie – nic dziwnego, że cieszą się dużą popularnością.

Płyty warstwowe ścienne i dachowe to uznane na całym świecie elementy, cenione przez inżynierów
i wykorzystywane głównie w budownictwie halowym, przemysłowym oraz użyteczności publicznej.

Płyty warstwowe ścienne i dachowe

Wysoka jakość i łatwość montażu płyt warstwowych pozwala na zastosowanie ich zarówno w dużych obiektach: centra handlowe, magazyny czy hale sportowe, jak i w przypadku mniejszych inwestycji. Płyty ścienne można wykorzystywać jako ściany osłonowe, działowe, sufity podwieszane lub jako elementy nośne m.in. w chłodniach, budynkach zapleczy budów oraz obiektach gospodarczych.

Produkt firmy Blachy Pruszyński można dopasować wyglądem do innych elementów konstrukcji. Gwarantuje to między innymi szeroka paleta barw oraz zróżnicowany kształt profilowań (np. mikrotrapez lub mikrofala).

Kolejne zalety produktu to przede wszystkim duża szczelność oraz ogniotrwałość, którą zapewnia m.in. optymalna geometria zamku typu pióro–wpust. Warto podkreślić, że obecnie płyty głównie mocuje się do podłoża (konstrukcja nośna stalowa) za pomocą specjalnych łączników przelotowych (samowiercących), co w znaczący sposób skraca czas montażu.

Budowa płyty

Płyty warstwowe składają się z dwóch okładzin z blachy stalowej o grubości od 0,5 mm, pokrytych powłokami metalicznymi i organicznymi oraz rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego wykonanego ze styropianu samogasnącego klasy PS-E-FS-15 o gęstości 16,2 kg/m³ lub wełny mineralnej o gęstości 120 kg/m³.

Całość łączy się w cyklu produkcyjnym za pomocą kleju poliuretanowego dwuskładnikowego. Dodatkowo, łączenia pomiędzy płytami są frezowane. Dzięki temu następuje ich zazębienie, co zwiększa sztywność płyty oraz uszczelnienie zamków. Płyty wykonane są zgodnie z najnowszą technologią na nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej.

Firma Blachy Pruszyński ma również w swojej ofercie płyty z jednostronną okładziną z blachy powlekanej (rdzeń styropianowy), która może być stosowana np. do docieplenia obiektów oraz płyty ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej z wewnętrzną okładziną perforowaną, które mogą być stosowane np. jako ekrany akustyczne.

Zalety płyt warstwowych

 • mała masa jednostkowa,
 • powierzchnie płyt łatwo jest utrzymywać w czystości,
 • szybki i łatwy montaż (zamki typu pióro-wpust oraz łączenia przelotowe),
 • szerokość krycia 1150 mm,
 • bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego,
 • dobra izolacyjność termiczna i akustyczna,
 • możliwość montażu płyt w układzie pionowym i poziomym,
 • praktyczne uniezależnienie robót montażowych od warunków atmosferycznych,
 • montaż bez ciężkiego sprzętu (dźwigi o niewielkiej nośności),
 • zminimalizowanie robót wykończeniowych,
 • możliwość szybkiego demontażu w przypadku np. zmiany technologii w obiekcie z tą zabudową,
 • możliwość stosowania przy obiektach z innymi rozwiązaniami elewacji,
 • możliwość wykorzystania powtórnie po demontażu znaczącej części elementów.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Blachy Pruszyński

Polecamy Ci również

Zobacz także