Płyta do izolacji ścian

Płyta do izolacji ścian - zdjęcie 1

Płyta do izolacji ścian zewnętrznych – Fasrock LL ma jeszcze lepsze parametry cieplne i większą wytrzymałość. Jest niepalna – nie przyczynia się do rozwoju pożaru i rozprzestrzeniania się ognia.

Wprowadzenie nowej płyty do izolacji budynków to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie inwestorów na energooszczędne materiały budowlane. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambda deklarowana płyty Fasrock LL wynosi 0,041 W/(m²·K), co jest bardzo dobrym wynikiem dla elastycznej lameli, która umożliwia wykonywanie ociepleń na powierzchniach zakrzywionych. Nowa płyta skutecznie chroni budynki przed utratą ciepła, gwarantując jednocześnie niskie rachunki za ogrzewanie.

Fasrock LL zostaPłyta do izolacji ścian - zdjęcie 2ła wyprodukowana ze skalnej wełny mineralnej, która jest materiałem niepalnym. Płyta ma najwyższą klasę reakcji na ogień – A1, a w  praktyce włókna wełny wytrzymują nawet temperaturę ponad 1000ºC. Oznacza to, że zastosowanie płyty do izolacji ścian nie tylko ogranicza możliwość rozwoju ewentualnego pożaru, ale co więcej zwiększa odporność ogniową przegród budynku, tym samym poprawiając bezpieczeństwo pożarowe zarówno samego obiektu i przebywających w nim ludzi.

Nowa płyta znajduje zastosowanie przede wszystkim do izolacji:

• ścian zewnętrznych murowanych, monolitycznych i prefabrykowanych,
• stropów piwnicznych nad garażami oraz przejazdami.

Firma Rockwool Polska, wprowadzając nową płytę fasadową, zadbała również o dodatkowe rozwiązania, gwarantujące jej wygodny montaż na budowie. Fasrock LL charakteryzuje się lamelowym układem włókien - prostopadle do ocieplanej ściany, dzięki czemu dopasowuje się do podłoża, nawet do owalnych kształtów elewacji. Płyta ma bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, stanowiąc stabilne podłoże dla zaprawy zbrojącej i tynku. W wielu przypadkach, stosując płytę do ocieplenia ścian o wysokości do 20 m można poprzestać wyłącznie na przyklejeniu płyt do podłoża za pomocą zaprawy klejącej, z pominięciem łączników mechanicznych. Dodatkowe kołkowanie płyt jest wymagane jedynie w przypadku ścian zewnętrznych z betonu komórkowego lub pokrytych starym tynkiem. 

Płyta do izolacji ścian - zdjęcie 3


 

 

 

 

 

 

Izolacja z płytą
Płyty Fasrock LL służą do ocieplania ścian zewnętrznych metodą BSO (bezspoinowy system ociepleń zwany także metodą lekką mokrą lub ETICS). Sposób ten cieszy się dużym powodzeniem ze względu na stosunkowo prosty montaż i możliwość stosowania zarówno dla budynków nowych, jak i istniejących, które przy okazji mogą zyskać zupełnie nowy wygląd. Bezspoinowy system ocieplenia polega na zamocowaniu do zewnętrznej powierzchni ściany izolacji termicznej, np. z wełny mineralnej, a następnie wykonaniu na niej trwałej warstwy elewacyjnej, chroniącej ścianę przed wpływami atmosferycznymi. Oto, jak krok po kroku wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych w metodzie ETICS z wykorzystaniem płyt lamelowych Fasrock LL. 
Uwaga: przed rozpoczęciem właściwych prac ociepleniowych należy zadbać, by prowadzone były na odpowiednio przygotowanym podłożu.

1. Mocowanie listwy cokołowej
Przed rozpoczęciem robót ociepleniowych należy wyznaczyć wysokość cokołu i zaznaczyć ją linią poziomą. Listwa cokołowa powinna być montowana na wysokości ok. 40 cm od poziomu terenu przy użyciu minimum pięciu łączników na 1 m.b. listwy.

2. Nakładanie zaprawy klejącej
Klej należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Płytę można położyć na paczce wełny w sposób umożliwiający swobodny dostęp z każdej strony. Zaprawę klejącą nanosimy na płyty w dwóch etapach:

  • Gładką pacą nanosimy cienką warstwę zaprawy klejącej i gruntujemy całą powierzchnię płyty.
  • Za pomocą pacy zębatej 12 x 12 mm równomiernie rozprowadzamy warstwę zaprawy klejącej na całej wcześniej zagruntowanej powierzchni płyty.

Taki sposób klejenia zapewnia maksymalną przyczepność do podłoża.

3. Przyklejenie płyt
Płyty należy przyklejać mijankowo, szczelnie dosuwając do poprzednio przyklejonych. Nadmiar wychodzącej z boku płyty zaprawy klejącej usuwamy tak, by nie była widoczna na stykach płyt.

Płyta do izolacji ścian - zdjęcie 4 Płyta do izolacji ścian - zdjęcie 5 Płyta do izolacji ścian - zdjęcie 6

4. Izolacja naroży i szlifowanie fasady
Na narożach budynku płyty powinny być ułożone w sposób zapewniający ich wzajemne „związanie”. W celu prawidłowego ukształtowania krawędzi naroża, wysunięte płyty obcinamy nożem wzdłuż łaty i szlifujemy pacą obłożoną gruboziarnistym papierem ściernym. Naroża okienne i drzwiowe należy izolować całymi płytami, odpowiednio je docinając.

5. Zabezpieczenie ościeży
Na ocieplone wełną ościeże nakładamy listwę narożną z siatką. Siatkę zatapiamy równo z brzegiem listwy.

6. Kołkowanie
Mocowanie płyt łącznikami wykonujemy nie wcześniej niż po 24 godzinach od momentu ich przyklejenia. Do mocowania stosujemy łączniki wbijane z rdzeniem stalowym lub wkręcane. Typ i długość (minimalna głębokość zakotwienia) łączników oraz schemat ich rozmieszczenia powinien być określony w dokumentacji technicznej ocieplenia, dostosowany do rodzaju podłoża, grubości ocieplenia, wysokości budynku oraz wielkości obciążeń. Płyty FASROCK LL mogą być mocowane zaprawą klejącą bez łączników do podłoży betonowych oraz murowych: ceramicznych, silikatowych i keramzytobetonowych, do 20 m wysokości (w przypadku pozostałych podłoży, ścian otynkowanych lub powyżej 20 m wysokości ściany używamy łączników mechanicznych).

Płyta do izolacji ścian - zdjęcie 7 Płyta do izolacji ścian - zdjęcie 8 Płyta do izolacji ścian - zdjęcie 9

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także