Pleśń pojawiająca się na ścianach domów i mieszkań nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim jest niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego z pleśnią na ścianach trzeba walczyć - podpowiadamy, jak to zrobić.
Skąd się bierze pleśń na ścianach?
Pleśń na ścianach w budynkach pojawia się na skutek nadmiernej wilgotności powietrza, która skrapla się i osadza na fragmentach ścian. W sytuacji kiedy wilgotność podłoża utrzymuje się przez dłuższy czas, pleśń ma wymarzone warunki do rozwoju. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zła wentylacja pomieszczenia, np. zbyt szczelne okna, przez które powietrze nie może przepłynąć.
Zobacz zdjęcia
Pleśń na ścianach pojawia się na skutek zawilgocenia. Zanim pojawią się wykwity pleśni, dojdzie do uszkodzenia powłoki malarskiej. Pleśń na ścianie to o nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Skuteczne usuwanie pleśni trzeba zacząć, od ustalenia dlaczego pleśń się pojawiła - i usunąć jej przyczyny. Jeśli pleśń nie zdążyła wniknąć w głąb ściany, powinno wystarczyć zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Pleśń często pojawia się w miejscach, które przemarzają, np. wokół okien. Pleśń na listwie przypodłogowej powstała na skutek wykraplania się wilgoci. Przyczyną rozwoju pleśni jest często niewłaściwe ocieplenie budynku. Poważne zalanie mieszkania to jedna z przyczyn pojawienia się pleśni i grzyba. Zarodniki pleśni mogą powodować poważne schorzenia. Miejsca, które zaatakowała pleśń trzeba oczyścić z farby i tynku. Czasem pleśń może rozwijać się przez dłuższy czas, zanim ją zauważymy. Wtedy walka z nią jest trudniejsza. W łazienkach pleśń często pojawia się na spoinach. Takie fugi trzeba usunąć, a miejsca pokryć środkiem pleśniobójczym lub grzybobójczym. Pleśń wnika w ściany głęboko, dlatego czasem nie wystarczą powierzchowne naprawy. Nawiewniki okienne pomogą nam zapewnić skuteczną wentylację. A to od niej zależy, czy pleśń będzie się rozwijać. Zbyt szczelne okna również przyczyniają się do rozwoju pleśni, dlatego warto korzystać z funkcji rozszczelniania (wystarczy odpowiednie ustawienie klamki). W niektórych przypadkach warto skorzystać z osuszaczy powietrza - pomogą nam zachować odpowiednią wilgotność powietrza (czyli 40-60%).
Innymi przyczynami zawilgocenia ścian mogą być nieszczelne instalacje wodno-kanalizacyjne. Takie wypadki obserwujemy w blokach mieszkalnych, gdzie zdarza się zalanie mieszkania przez sąsiadów. W konsekwencji, źle osuszona ściana po zawilgoceniu, stwarza pleśni doskonałe warunki do rozwoju.
Innych, poważniejszych przyczyn zawilgocenia ścian, możemy szukać w wadliwie wykonanej izolacji budynku. W takiej sytuacji będziemy potrzebowali wsparcia specjalisty i jego pomocy w naprawieniu szkody. Źle osadzone ościeżnice okien również mogą powodować pojawianie się pleśni.
Często powodem jest przemarzanie ścian - w źle ocieploną ścianę wnikają cząsteczki wody, powodując jej zawilgocenie.
Zdarza się, że ustalenie przyczyn zawilgocenia ścian jest utrudnione. Stosuje się wówczas podstawowe zabiegi likwidowania pleśni i "wyleczenia ściany", z nadzieją, że problem się nie powtórzy. Jeśli jednak pleśń pojawi się w tym samym miejscu po raz drugi, przyczyn należy szukać bardziej wnikliwie.
Dowiedz się: Jak usunąć pleśń na fugach w łazience
Pleśń jest szkodliwa dla zdrowia
Pleśń we wnętrzach ma także negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Możemy odczuwać częste bóle głowy i zmęczenie. Pleśń może podrażniać błony śluzowe, wywoływać alergie i choroby układu oddechowego. Dlatego jeśli zobaczymy najmniejsze oznaki pojawienia się pleśni w naszym otoczeniu, natychmiast starajmy się jej pozbyć.
Jak się pozbyć pleśni ze ścian?
Usuwanie pleśni należy zacząć od znalezienia i usunięcia przyczyny. Wszystko zależy od stopnia wniknięcia wilgoci w ścianę.
Jeśli na ścianie jest tapeta, należy ją niezwłocznie usunąć, a zagrzybioną powierzchnię dokładnie zmyć detergentem i wodą. Tą samą powierzchnię pokrywamy (malujemy) preparatem grzybobójczym. Potem możemy ścianę ponownie tapetować. Czasem niegroźna pleśń pojawia się w łazience, w której np. nie ma okna. Schemat zwalczania miejsc zapleśnionych w tym wypadku jest podobny. Ścianę należy zmyć wodą z dodatkiem środka niszczącego pleśń, następnie pokryć powierzchnię środkiem grzybobójczym do tynku. Osuszoną powierzchnię malujemy.
Przyczyny pleśni mogą sięgać głębiej w podłoże i wówczas prace naprawcze muszą być dokładniejsze. Oznaką większego stopnia zniszczenia ściany przez pleśń jest odpadający tynk i farba – pleśń wniknęła bardzo głęboko i nie pozostaje nam nic innego jak skucie tynku w "chorym" miejscu ściany (a także w promieniu 1 m od wykwitów). Następnie sięgamy po preparat grzybobójczy do muru, którym trzykrotnie pokrywamy zapleśnioną powierzchnię. Dopiero po takich zabiegach czynność otynkowania należy powtórzyć (przypomnijmy, że chory tynk usunęliśmy).
Przy usuwaniu jakichkolwiek zagrzybionych powierzchni musimy pamiętać, że preparaty grzybobójcze są trujące i bezwzględnie należy stosować je zgodnie z instrukcją załączoną do produktu. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności poradzimy sobie z problemem pleśni w naszym otoczeniu. W sytuacji, kiedy skutki zapleśnienia ścian są znaczne i problem powraca, możemy wezwać firmę specjalizującą się w usuwaniu pleśni.
Dowiedz się też: Czym pomalować ściany z grzybem, plamami i zaciekami
albatros
miałem kiedyś podobny problem. pleśń w łazience. najpierw została sprawdzona wentylacja, potem łazienka została osuszona przy pomocy specjalnego urządzenia a na końcu pomalowałem farbą Śnieżki " kuchnia łazienka" farba ma w sobie środki zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni. jak do tej pory mam spokój, żadne wykwity nie pojawiły się na ścianach
IWB
wentylacja i izolacja - to jedyne zabezpieczenia każdej ściany
balcerowicz79
w moim mieszkaniu mam nawiewniki w oknach a i tak mam wsteczny ciąg w łazience no i lekkie wykwity pleśni na łączeniach płytek ceramicznych a w kuchni ledwo pracuje komin wentylacji-chciałem zastosować nasady kominowe ale kominiarz mi zabronił bo niby podciągą spaliny z pieca gazowego z kuchni
elka2012
Najważniejsze to zlikwidowanie źródła wilgoci jeśli pochodzi ono zewnątrz. Ja miałam problem z wilgocią w łazience, która jest ciemna, a wentylacja niewystarczająca. Kiedy zaczęła na ścianie pojawiać się pleśń spanikowałam. W czasie remontu ściany pomalowaliśmy specjalną farbą do wilgotnych pomieszczeń ze śnieżki. Nazywa się nawet kuchnie i łazienka.Teraz jak wieszam pranie to na noc zostawiam uchylone drzwi i jest ok.
koronaozon
Grzyb w domu Pleśń na ścianach? Zastanawiasz się jak usunąć pleśń? Rozwiązaniem jest ozonowanie.
Ozonowanie pomieszczeń pozwala na skuteczne usuwanie zagrzybienia, usuwanie pleśni w pomieszczeniach i rzeczy, które uległy zagrzybieniu. W większości przypadków ludzie decydują się na całkowity remont obejmujący skuwanie tynków i wykorzystanie preparatów grzybobójczych Pleśń w domu można usunąć poprzez ozonowanie. Pozwala to oszczędzić na kosztach kompletnej renowacji, a w szczególności czasu spędzonego na przeprowadzeniu prac porządkowych po remoncie. Ozon jest gazem głęboko wnikającym w struktury materiału budowlanego niszcząc grzybnie rozwijające się w głębi ścian.
Grzyb na ścianie to problem - duża część z nich to patogenne i toksynotwórcze gatunków pleśni, które w sprzyjających warunkach rozwoju tworzą na przegrodach budowlanych liczne kolonie tworząc jedno z największych źródeł skażenia powietrza.
Ozon wykazuje silne działanie grzybobójcze. Zaletą odgrzybiania poprzez ozonowanie pomieszczenia jest to, że zniszczeniu ulegają zarodniki i przetrwalniki grzybów, które zawsze znajdują się w powietrzu.
Dezynfekcja ozonem to niezawodna metoda na odgrzybienie pomieszczeń odgrzybianie klimatyzacji, w której grzyby znajdują idealne warunki do swojego rozwoju, usunięcie nieprzyjemnych zapachów.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Często lekceważymy tę konieczność zapominając jak wiele czasu spędzamy w samochodzie. Wykorzystując ozonator zyskujesz całkowitą dezynfekcję ozonem usunięcie zapachu z wnętrza auta i kompletne odgrzybienie klimatyzacji.
Ozonator Korona - 4-letnia gwarancja, własny serwis, wydajność potwierdzona przez placówki naukowe i zakłady przemysłowe.
Aqara
Można monitorować ilość wilgoci i temperaturę prostym czujnikiem Aqara od Xiaomi . Wyniki poprzez centralkę trafiają na telefon i tam już można badać na wykresach co się dzieje w poimeszczeniu.
Jak już masz centralkę (ok 200 zł) to wówczas możesz dodać kolejne czujniki i wiedzieć więcej o domu (czyjnik ruchu, dymu, zalania) lub ewentualnie bawić się w sterowanie wymieniając włączniki na Aqara.
Wszystko działa na międzynarodowym protokole ZigBee więc czujnik na baterii działa około 2 lata.
Zerknijcie na stronę Aqara w języku polskim http://aqara.pl
kolegaR
Przyczyna może tkwić w złej wentylacji... Zlecałeś komuś wykonanie jej przeglądu? Jeśli nie, to mogę Ci polecić skorzystanie z usług firmy http://www.lublin.przeglady-budowlane24.pl Sam zlecałem im ostatnio wykonanie przeglądu zarówno przewodów wentylacyjnych, jak i przeglądu szczelności instalacji gazowej i sprawdzenie stanu technicznego kotła grzewczego i byłem zadowolony z fachowości i doświadczenia, jakie posiadają.
prom
zła wentylacja, niewietrzone mieszkanie to potem jest taki problem. winą też może być zła farba. tam gdzie jest więcej wilgoci na ściany powinno dawać się duluxa easycare kuchnia i łazienka który jest hydrofobowy. po prostu odpycha wodę od ścian