Plastyczne płyty gipsowe

Naturalne cechy płyt gipsowych pozwalają na realizację nawet najbardziej awangardowych pomysłów architektonicznych. Polem do popisu jest przestrzeń poddasza.

Do budowy ścian działowych, a także do obudowy i wykańczania ścian, sufitów oraz skosów poddasza służą systemy suchej zabudowy wnętrz, w skład których wchodzą różnego typu płyty gipsowo-kartonowe i niezbędne elementy montażowe.

Kreowanie poddasza
Lekka konstrukcja, łatwość montażu, tworzenie i kształtowanie form przestrzennych – dzięki tym właściwościom systemy suchej zabudowy wnętrz dają wprost nieograniczone możliwości kształtowania architektury wnętrza. Na poddaszu są niezastąpione. Z płyt gipsowo-kartonowych wykonuje się płaszczyzny ścian i dekoracyjne wnęki. Nadają się do budowy półek wytrzymałych na ciężar. Ich elastyczność pozwala na dowolne kształtowanie sufitów, skosów, ścian oraz różnego typu przesłon i przepierzeń – można je bowiem wyginać i budować z nich ściany prowadzone po łuku. Stosując specjalne płyty gipsowe (zbrojone włóknem szklanym, laminowane obustronnie matami z włókna szklanego) do gięcia, uzyskamy powierzchnie półokrągłe, a nawet faliste. Plastyczność tego materiału pozwala na tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych motywów dekoracyjnych. Płyty dają się formować na sucho, bez potrzeby nacinania, namaczania i bez konieczności wykonywania form do kształtowania powierzchni. Montuje się je bezpośrednio na łukowych konstrukcjach sufitów, ścian i innych zakrzywionych powierzchniach, zachowując jednocześnie wytrzymałość konstrukcji.

akustyczne płyty perforowanepofalowany skos na poddaszu? Płyty gipsowe dają takie możliwości

Płyty gipsowe są dosyć cienkie, a więc nie zabierają pomieszczeniom powierzchni. Są również idealnie gładkie, równe i łatwe w obróbce. Można pod nimi ukryć nie tylko nierówności ścian, ale także wszelkiego typu instalacje.

Zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest także łatwość demontażu, a to pozwala na niekłopotliwą i szybką zmianę wystroju wnętrza. Nie będzie to kosztowna inwestycja, ponieważ płyty gipsowo-kartonowe nie są drogie, a niektóre prace można wykonać samodzielnie. I kolejna zaleta – możliwość wykańczania ich powierzchni każdego rodzaju materiałem – maluje się je farbami, tapetuje, okłada płytkami ceramicznymi czy kamiennymi.

Specjalne przeznaczenie
Płyty gipsowo-kartonowe można stosować we wszystkich pomieszczeniach, także w łazienkach i kuchniach. Pamiętać jedynie trzeba o odpowiednim doborze rodzaju płyt. Specjalne płyty o zwiększonej odporności na wilgoć są zaimpregnowane środkiem hydrofobowym, dzięki któremu nie pochłaniają tyle wilgoci co inne płyty. Łatwo je odróżnić od zwykłych, szarych płyt, gdyż sprzedawane są w kolorze zielonym lub mają przynajmniej zielone oznaczenia. 

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także