Piaski do zapraw

Mówiąc o materiałach budowlanych zazwyczaj mamy na myśli cegły, pustaki, wapno czy cement. Mało kto poświęca uwagę jednemu z podstawowych budulców, bez którego nie byłoby żadnej zaprawy murarskiej - piaskowi. Tymczasem, to od jego jakości w dużej mierze zależy trwałość i jakość muru.

Z naukowego punktu widzenia piasek to luźna skała osadowa, złożona z niezwiązanych spoiwem ziaren mineralnych. Według technologów budownictwa jest to drobnoziarniste kruszywo o ziarnach wielkości 0-4 mm.

Oprócz zwykłego, białego piasku używanego w budownictwie od tysiącleci, od kilkunastu lat do zapraw murarskich i tynkarskich można stosować również sztucznie uzyskiwany piasek barwiony polimerami. Szczególnie polecany jest do wykonywania kolorowych tynków zewnętrznych, gdyż ta metoda barwienia zapewnia bardzo wysoką odporność tynku na warunki atmosferyczne. Elewacja nie blaknie ponadto pod wpływem słońca. W zaprawach murarskich najlepiej sprawdza się naturalny piasek kwarcowy. Niezależnie od rodzaju wybranego piasku trzeba zwrócić uwagę na jego jakość. Najprościej mówiąc, powinien być suchy i jak najczystszy. Wszelkie zanieczyszczenia, domieszki czarnoziemu, gliny, iłów, duża ilość pyłu i kurzu zdecydowanie pogarszają jakość zapraw budowlanych i utrudniają wiązanie. Również podczas transportu i przechowywania piasku na placu budowy warto dbać o warunki zabezpieczające przed zanieczyszczeniem - w praktyce wystarczy usypać pryzmę na utwardzonym podłożu i przykryć plandeką. Piasek nie jest kłopotliwy w transporcie i przechowywaniu (może być przewożony luzem) jednak warto dbać, by poszczególne klasy i gatunki nie wymieszały się ze sobą lub innymi kruszywami, np. żwirem albo tłuczniem.

Klasyfikacja piasku
Technolodzy budownictwa podzielili piaski na dwie klasy: piaski pozyskiwane z kruszonych skał, najczęściej granitowych i bazaltowych (choć można spotkać piaski szlachetne, takie jak piasek marmurowy) oraz piaski naturalne pochodzenia rzecznego i polodowcowego. Piaski naturalne dodatkowo dzielą się na uzyskiwane bezpośrednio z natury i kruszone w sposób sztuczny.

W każdej z klas piasków wyróżniono dwie odmiany, zależne od średnicy ziaren. Piaski odmiany pierwszej mają ziarna o średnicy do 2 mm. Odmiana druga charakteryzuje się drobniejszymi ziarnami - o średnicy do 1 mm. Dodatkowo w każdej odmianie wyodrębniono dwa gatunki, zależnie od zawartości pyłu i zanieczyszczeń. Piaski gatunku I są wyższej jakości - zgodnie z wytycznymi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego mają niewielką domieszkę zanieczyszczeń (do 0,1%). W piaskach gatunku II dopuszczalna jest ilość domieszek obcych na poziomie do 0,2%.

Piasek w praktyce
Kupując piasek do prac budowlanych, jego jakość i ilość trzeba przede wszystkim dobierać w zależności od rodzaju planowanych robót. Do zapraw cementowych i cementowo-wapiennych najbardziej polecany jest naturalny piasek o ziarnie do 2 mm. Przyjmuje się, że na metr sześcienny zaprawy potrzeba ok. metra sześciennego piasku. W przypadku tynków można stosować piaski o różnej ziarnistości. Generalna zasada brzmi: im gładsza ma być powierzchnia tynku, tym drobniejszy powinien być piasek. Używając piasku z ziarnami o średnicy 4 mm uzyskamy tynk chropowaty, o fakturze przypominającej tynki dekoracyjne. Gdy ziarna piasku będą miały średnicę nieprzekraczającą milimetra, efektem stanie się gładka ściana, idealna do malowania. Piaski o średniej ziarnistości (1-1,5 mm) są polecane do tynków nakładanych metodami natryskowymi. Do zapraw gipsowych i gipsowo-wapiennych najlepszy będzie piasek o średnicy ziarna do 1 mm. Średnio potrzeba ok. 0,7 m³ piasku na 1 m³ takiej zaprawy. Najdrobniejsze piaski o ziarnach, których średnica nie przekracza 0,5 mm, stosowane są do wykonywania gładzi na posadzkach i najgładszych tynków.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Kacper Zdunek

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także