Budowa własnego domu to jedno z największych wyzwań w życiu. Chcemy, aby nasz dom był bezpieczny, ciepły i zapewniał nam poczucie wysokiego komfortu. Bezpieczeństwo opiera się głównie na doborze sprawdzonych materiałów i wyposażeniu budynku w odpowiednie drzwi, okna i systemy alarmowe. Oszczędność ciepła pozwala na obniżenie najistotniejszej części kosztów eksploatacyjnych. Na komfort domu wpływa jego lokalizacja, wyposażenie, a także materiały, z jakich został wybudowany.
Pod względem objętości największą część materiałów do budowy domu stanowią materiały ścienne. Tych materiałów, w przeciwieństwie np. do pokrycia dachowego, okien czy płytek, nie da się wymienić przez cały okres eksploatacji budynku. Dlatego przed podjęciem decyzji, czego użyć do budowy ścian, warto dobrze poznać właściwości charakteryzujące dany materiał.
Skąd w domu para wodna?
Obok wytrzymałości i termoizolacyjności również paroprzepuszczalność jest istotną cechą decydującą o komforcie w danym budynku. Skąd bierze się w nim para wodna? Wytwarzają ją mieszkańcy przez oddychanie, gotowanie, zmywanie naczyń, sprzątanie, kąpiele, pranie, suszenie odzieży, podlewanie roślin doniczkowych i wiele innych czynności. Ilość wody, która jest wytwarzana przez czteroosobową rodzinę, to ok. 7–15 litrów na dobę. Wydaje się, że jest to wartość znacznie przesadzona. Niestety, jest rzeczywista. W warunkach domowych wystarczy zważyć mokrą odzież po praniu i wirowaniu, wysuszyć ją i ponownie zważyć (różnica wynosi 0,5–1 kg na jednym wsadzie do pralki). Warto też pamiętać, że nawet w trakcie snu przez skórę i w wyniku oddychania wydzielamy ok. 30–50 g pary wodnej na godzinę.
Na szczęście w każdym domu mamy wentylację grawitacyjną i coraz częściej również mechaniczną, połączoną z rekuperatorem odzyskującym ciepło. Większość opracowań podaje, że dobrze zaprojektowana i sprawnie działająca wentylacja jest w stanie usunąć z budynku nawet 95% pary wodnej. W związku z tym można by przyjąć, że problemu być nie powinno. Jednak, jak w większości oczywistych spraw, „diabeł tkwi w szczegółach”.
Przyjmijmy, że czteroosobowa rodzina wytwarza 10 l wody na dobę. Nowoczesne układy wentylacyjne usuną 9,5 l na zewnątrz. Pozostaje tylko, a może aż 0,5 l. Co się stanie, jeśli będziemy dzień po dniu nasączali tą wodą ściany przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości wydostania się jej na zewnątrz? Przez pierwsze tygodnie, miesiące, a nawet lata woda będzie wsiąkała w materiał ścienny. Sytuację mogą pogorszyć jeszcze dziesiątki litrów wody z wylewek podłogowych, tynków i farb, które nie zdążyły wyschnąć, jeżeli prace wykończeniowe w budynku wykonywano późną jesienią. Wówczas na ścianach zewnętrznych przy suficie lub listwach podłogowych pojawią się małe czarne punkty, a zaraz po nich różnokolorowe wykwity na większych powierzchniach.
Taki właśnie efekt może dać te pozostałe 5% wody, które powinno być przetransportowane przez ścianę. Ten czarny scenariusz się sprawdzi, jeżeli wentylacja nie zadziała w sposób zadowalający i jeśli ściany oraz materiał izolacyjny na zewnątrz będą miały niską paroprzepuszczalność.
Do jakich prac używałeś keramzytu?
- do budowy domu (bloczki i pustaki)
- wynik głosowania
- 14,9%
- do wykonania podłogi na gruncie
- wynik głosowania
- 11,6%
- do wykonania drenażu wokół budynku
- wynik głosowania
- 10,5%
- do wykonania izolacji stropu
- wynik głosowania
- 10,5%
- do wykonania stropodachu
- wynik głosowania
- 5,2%
- do wykonania zielonego dachu
- wynik głosowania
- 2,2%
- do wykonania lekkiego betonu
- wynik głosowania
- 5,2%
- do prac remontowych
- wynik głosowania
- 8,2%
- do prac ogrodniczych
- wynik głosowania
- 15,7%
- jeszcze nie używałem keramzytu
- wynik głosowania
- 16%
Ilość oddanych głosów: 268
Ściany paroprzepuszczalne
Aby ustrzec się przed taką sytuacją, do budowy ścian oraz izolacji termicznej można użyć materiałów o wysokiej paroprzepuszczalności. Para wodna przechodzi przez ścianę na skutek różnicy temperatury i ciśnienia z wnętrza na zewnątrz budynku. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy okna otwiera się na bardzo krótki czas. Natomiast latem, gdy wietrzymy pomieszczenia prawie przez cały dzień, a na zewnątrz jest sucho, proces wchodzenia wilgoci do chłodnych pomieszczeń nie zachodzi. Spośród materiałów ściennych najmniejszy opór parze wodnej stawiają pustaki i bloczki z keramzytobetonu. Te elementy składają się z ceramicznych kulek keramzytowych połączonych ze sobą zaczynem cementowym. Pomiędzy kulkami mamy bardzo dużą ilość porów otwartych, które tworzą kanaliki bez trudu transportujące parę wodną.



Test keramzytobetonu
Aby potwierdzić tę właściwość keramzytobetonu, można zrobić bardzo prosty test. Wystarczy wziąć kilka materiałów przeznaczonych do budowy ścian o zbliżonej grubości (w przypadku pustaków z komorami trzeba je obrócić o 90º na bok). Przez te wszystkie materiały należy przelewać od góry wodę. Wynik testu będzie najprawdopodobniej taki, że przez wyroby z keramzytobetonu woda przeleci prawie jak przez sito, a inne elementy będą ją wchłaniać przez dłuższy czas. W drugiej części eksperymentu materiały należy pozostawić w nasłonecznionym miejscu i obserwować szybkość ich wysychania (lub nawet je ważyć w określonychodstępach czasu). Również w tym wypadku przekonamy się, że najszybciej wyschną wyroby z keramzytu. Większość obecnie budowanych ścian zewnętrznych to ściany warstwowe (od wewnątrz pustaki lub bloczki jako ściana konstrukcyjna, a od zewnątrz izolacja termiczna). Dobór warstwy izolacji jest również bardzo ważny dla zbudowania paroprzepuszczalnej, oddychającej ściany. Spośród materiałów izolacyjnych wskazane jest zastosowanie wełny mineralnej, która bez trudu odprowadzi wilgoć ze ściany na zewnątrz.
Suche ściany lepiej chronią przed zimnem
To, jak ważna jest sucha ściana w izolacyjności termicznej, można zobrazować za pomocą prostego przykładu spoza branży budowlanej. Gdy wkładamy na siebie kolejne warstwy odzieży, zabezpieczamy organizm przed utratą ciepła. Jeżeli zmokniemy lub nadmiernie się spocimy, to wilgotna odzież przestaje chronić przed zimnem. Współczesnym sposobem rozwiązania tego problemu jest termoaktywna odzież. I właśnie podobnym, termoaktywnym materiałem ściennym są wyroby z keramzytobetonu.
Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com
Domy z keramzytu – dowiedz się więcej
krzysztof5426
Teoretycznie TAK ! ... ale problem jest więcej niż marginalny.
Enerbau
Gwoli wyjaśnienia. Sciany nie oddychają. Woda transmitowana jest przez dyfuzję bądź kapilarnie.
Tomasz_Brzeczkowski
Dobór warstwy izolacji jest również bardzo ważny dla zbudowania paroprzepuszczalnej, oddychającej ściany. Spośród materiałów izolacyjnych wskazane jest zastosowanie wełny mineralnej, która bez trudu odprowadzi wilgoć ze ściany na zewnątrz.
Dlaczego tak nie można budować wyjaśnia fizyka budowli.
Definicja współczynnika przewodzenia ciepła - wyklucza zmianę lambdy materiałów - wykluczony jest ruch powietrza i wilgoci.
Może niektórych myli nazwa - "paroizolacja" tu nie chodzi tylko o wilgoć, ale o ruch powietrza.
- wyobraźmy sobie, że jesteśmy w grubym wełnianym swetrze jest mróz - marzniemy. Do swetra dokładamy cienką aluminiową folię. Folia ta powoduje, że powietrze w swetrze się nie rusza. Straty ciepła są nieporównywalnie mniejsze.
W domach, po włączeniu ogrzewanie rośnie ciśnienie - jak w balonie na ciepłe powietrze. Przy braku paroizolacji - powietrze to przechodzi przez przegrody - obniżając ich opór cieplny
WARSTWA PAROIZOLACJI JEST WAŻNIEJSZA OD OCIEPLENIA.
Tomasz_Brzeczkowski
Teoretycznie TAK ! ... ale problem jest więcej niż marginalny.
Musi być zerowy, nie marginalny - paroizolacja jest koniecznością, bez niej nie można nawet podać U ściany !
docent56
Definicja współczynnika przewodzenia ciepła - wyklucza zmianę lambdy materiałów - wykluczony jest ruch powietrza i wilgoci.
Może niektórych myli nazwa - "paroizolacja" tu nie chodzi tylko o wilgoć, ale o ruch powietrza.
- wyobraźmy sobie, że jesteśmy w grubym wełnianym swetrze jest mróz - marzniemy. Do swetra dokładamy cienką aluminiową folię. Folia ta powoduje, że powietrze w swetrze się nie rusza. Straty ciepła są nieporównywalnie mniejsze.
W domach, po włączeniu ogrzewanie rośnie ciśnienie - jak w balonie na ciepłe powietrze. Przy braku paroizolacji - powietrze to przechodzi przez przegrody - obniżając ich opór cieplny
Brzeczkowski a Ty wciąż piszesz głupoty.
Tomasz_Brzeczkowski
Szanowny Panie - jeszcze nie zamknięto Instytutu Techniki Cieplnej
Do dziś są oszołomy co dopuszczają ruch powietrza i wilgoci w przegrodzie.
Mało tego nawet dopuszcza się do realizacji domy zużywające ponad 30kWh/m2 rocznie to oszukiwanie inwestorów przez grupę źle wykształconych projektantów.
Ktoś o oszustach lub tylko nieukach powinien pisać - skoro przeznaczeni do tego celu np. audytorzy nie chcą.
Uważam, że należy zweryfikować maturę, każdemu kto piszę o ruchu powietrza czy wilgoci w przegrodzie,
Naprawdę Szanowny Docencie56 - warto znać choć podstawy fizyki.
perm
...
Brzeczkowski a Ty wciąż piszesz głupoty.NIc innego w końcu nie potrafi robić jak z siebie pajaca. Ciekawe, że jeszcze tu go tolerują, wszędzie już chyba ma bana za wypisywanie idiotyzmów.
Tomasz_Brzeczkowski
Szanowny Panie - list list z redakcji:
Witam,
otrzymujemy bardzo dużo listów, że Pana poglądy są niezgodne z powszechnie akceptowaną wiedzą. Bierzmy pod uwagę głos społeczności. Co innego też dyskusja, polemika, a co innego forsowanie własnego punktu widzenia, które kończy się wykuluczeniem z forum jako miejsca gdzie głos ma społeczność. Z tego względu bardzo prosimy o nieforsowanie swoich poglądów na forum Muratora.
Nie wiem, czy było specjalne zaproszenie, na pewno teraz sytuacja stała się krytyczna - forum traci na tej awanturze wokół Pana osoby. Powoływanie się na autorytety nic w tej kwestii nie wnosi.
Pozdrawiamy
Andrzej Papliński
Jak Pan widzi, nie ban od Redakcji tylko "większość" - Ponieważ nie uważam, by w temacie fizyka, izolacja, koszty ogrzewania - decydowała większość, to trudno bym pisał głupoty takie jak Szanowny asolt czy Henok , więc nie piszę wcale.
Nie jestem bolszewikiem, bym jak baran szedł za większością. Fizyka jest jedna, 20kWh/m2/ rocznie jest bardzo precyzyjne, a domy zeroenergetyczne i tak będą obowiązkowe, nawet wbrew "większości" Szanowny KOMUCHU!
Tomasz_Brzeczkowski
... i jeszcze Panie perm:
Ban - mam nadzieję - jest już zdjęty.
Pozdrawiamy
-----------------------------------------------
MURATOR Spółka Akcyjna
ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa
e-mail: apaplinski@murator.com.pl
perm
Szanowny Panie - list list z redakcji:
Witam,
otrzymujemy bardzo dużo listów, że Pana poglądy są niezgodne z powszechnie akceptowaną wiedzą. Bierzmy pod uwagę głos społeczności. Co innego też dyskusja, polemika, a co innego forsowanie własnego punktu widzenia, które kończy się wykuluczeniem z forum jako miejsca gdzie głos ma społeczność. Z tego względu bardzo prosimy o nieforsowanie swoich poglądów na forum Muratora.
Nie wiem, czy było specjalne zaproszenie, na pewno teraz sytuacja stała się krytyczna - forum traci na tej awanturze wokół Pana osoby. Powoływanie się na autorytety nic w tej kwestii nie wnosi.
Pozdrawiamy
Andrzej Papliński
Jak Pan widzi, nie ban od Redakcji tylko "większość" - Ponieważ nie uważam, by w temacie fizyka, izolacja, koszty ogrzewania - decydowała większość, to trudno bym pisał głupoty takie jak Szanowny asolt czy Henok , więc nie piszę wcale.
Nie jestem bolszewikiem, bym jak baran szedł za większością. Fizyka jest jedna, 20kWh/m2/ rocznie jest bardzo precyzyjne, a domy zeroenergetyczne i tak będą obowiązkowe, nawet wbrew "większości" Szanowny KOMUCHUNo cóż, grzecznie napisali ci, że mają dosyć głupot które wypisujesz. Ciekawe, że Pan Papliński nic nie wie o zaproszeniu które niby od niego otrzymałeś by pisać na forum muratora. Pozostało ci forum budowlane. Tu najwyraźniej nikogo nie interesuje, że piszesz głupoty. Przeczytałem właśnie wątek o bezpieczniku. Boki można zrywać! W tym wieku, tak się ośmieszać! Najwyraźniej lubisz by się wszyscy z ciebie nabijali.
perm
... i jeszcze Panie perm:
Ban - mam nadzieję - jest już zdjęty.
Pozdrawiamy
-----------------------------------------------
MURATOR Spółka Akcyjna
ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa
e-mail: apaplinski@murator.com.plNo i co z tego? Ile to potrwa zanim znów dostaniesz bana za te bzdury które wciskasz komu się da?
Tomasz_Brzeczkowski
Ja nie mam parcia na Muratora... wszystko już opisałem, a czas i Panu pokaże kto ma rację.
zaprosiła Redakcja - teraz nie chce, bo "społeczność". Nie będę się z koniem kopał - jeszcze raz
Czas pokaże kto ma wiedzę a kto trociny w głowie.
perm
...
Czas pokaże kto ma wiedzę a kto trociny w głowie.Nie trzeba czekać, już wiadomo, że w twojej głowie hula wiatr bo brzydzisz się wiedzą. Łatwiej ci pisać bzdury bo książek nie trzeba do tego czytać. Taką masz zasadę życiową. Jest jednak jakaś korzyść. Przy tobie każdy wydaje się mądry. Może to i sukces. Zero zostało zauważone.
Tomasz_Brzeczkowski
Zero tak nie przyciąga! Trzeba znać fizykę !!!
perm
Zero tak nie przyciąga! Trzeba znać fizykę Zero to ty. Gdyby nie te bzdury to nikt by o tobie nie wiedział. Cieszy cię popularność dziwoląga? Gratuluję ambicji.
Tomasz_Brzeczkowski
http://www.forbes.pl/-samosplacajacy-si ... 3,1,1.html
Jak Pan myśli... do kogo się zwrócili?
perm
http://www.forbes.pl/-samosplacajacy-sie-dom-instalacja-fotowoltaiczna-zapewni-splate-kredytu,artykuly,156493,1,1.html
Jak Pan myśli... do kogo się zwrócili?Oczywiście do ciebie bo ty bez liczenia wszystko wiesz. Po co te udawanie?
Tomasz_Brzeczkowski
Nie muszę liczyć, by wiedzieć, że dom zużywający 30 czy więcej kWh/m2 zaprojektował i nadzorował ktoś kto się na izolowaniu nie zna.
A co do liczenia - tu też trzeba mieć podstawy. Fizyka z definicji współczynnika przenikania ciepła wyklucza liczenie - gdy izolacja nie jest zamknięta, gdy jest w przegrodzie ruch powietrza i wilgoci, gdy ciepło idzie inaczej niż prostopadle - Pana niedouczeni koledzy tego nie wiedzą, dlatego nie mogą liczyć. Błąd 2000 czy nawet 1000kWh na dom 150 m2 świadczy, ze liczący nie ma pojęcia co robi.
A Pan asolt uważa, że 1000kWh - to jest coś dopuszczalne!
perm
Nie muszę liczyć, by wiedzieć, że dom zużywający 30 czy więcej kWh/m2 zaprojektował i nadzorował ktoś kto się na izolowaniu nie zna.
A co do liczenia - tu też trzeba mieć podstawy. Fizyka z definicji współczynnika przenikania ciepła wyklucza liczenie - gdy izolacja nie jest zamknięta, gdy jest w przegrodzie ruch powietrza i wilgoci, gdy ciepło idzie inaczej niż prostopadle - Pana niedouczeni koledzy tego nie wiedzą, dlatego nie mogą liczyć. Błąd 2000 czy nawet 1000kWh na dom 150 m2 świadczy, ze liczący nie ma pojęcia co robi.
A Pan asolt uważa, że 1000kWh - to jest coś dopuszczalneNo tak. Czego od ciebie oczekiwać jak nie powtarzanych od lat głupot.
Tomasz_Brzeczkowski
Szanowny Panie - jak ktoś nie zna podstaw fizyki - to przy domu 150m2 może się pomylić nawet o 1000kWh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - cóż brakiem wiedzy można usprawiedliwić i takie rzeczy.
Tylko po co nazywać to LICZENIEM?
Pan dalej pajacuje z Szanownym asoltem czy Henokiem - świat idzie do przodu i domów zeroenergetycznych i tak nie wstrzymacie, zacofani, źle wykształceni - ale tempi w uporze!
Tomasz_Brzeczkowski
Zapraszam Pana perma na kurs audytorów do Pana Darka Koc. Warto, by Pan się dowiedział - jakie błędy robi Szanowny asolt czy Henok - Dlaczego i "wyliczenia" tak drastycznie różnią się od rzeczywistości ( nawet o 1000kWh/150m2) - jak postał program OZC i na czym się opiera.
Warto się uczyć Panie perm - nie jest się wtedy baranem do strzyżenia.
Mogę też Panu wysłać cały kurs z wizualizacją, wszystkie normy... a ( niech tam ) nawet i egzamin.
Tylko proszę o adres bo to kilka Gb i na pendrivie trzeba.
Może wtedy przestanie Pan za tymi Panami głupoty wypisywać?
perm
Zapraszam Pana perma na kurs audytorów do Pana Darka Koc. Warto, by Pan się dowiedział - jakie błędy robi Szanowny asolt czy Henok - Dlaczego i "wyliczenia" tak drastycznie różnią się od rzeczywistości ( nawet o 1000kWh/150m2) - jak postał program OZC i na czym się opiera.
Warto się uczyć Panie perm - nie jest się wtedy baranem do strzyżenia.
Mogę też Panu wysłać cały kurs z wizualizacją, wszystkie normy... a ( niech tam ) nawet i egzamin.
Tylko proszę o adres bo to kilka Gb i na pendrivie trzeba.
Może wtedy przestanie Pan za tymi Panami głupoty wypisywać?Dla mnie jesteś nic nie wartym pajacem. Ty mówisz o tym, że trzeba się uczyć??? Z twoim brakiem wiedzy? Pajacuj, pajacuj!
Tomasz_Brzeczkowski
Ja się nie mylę o 1000kWh/150m2. Chce się Pan zapisać na ten kurs do Instytutu na Nowowiejską 21? Czy dalej być baranem do strzyżenia?
Może Pan sprawdzić na forum zwalczającym izolację, że obliczenia asolta - są o kant potłuc, bo różnią się nawet o 1000kWh od rzeczywistości.
To są liczby i fakty - tego nie sposób jest podważyć - po prosty - brak wiedzy!
BIBB1991
Artykuł na temat paroprzepuszczalności ścian..
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=101
Tomasz_Brzeczkowski
Artykuł na temat paroprzepuszczalności ścian..
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=101
Przecież nie daje się wełny czy styropianu od zewnątrz. Jest to nieskuteczne - co widać po wynikach. Źle ocieplony dom zużywa nawet ponad 30kWh/m2 rocznie.
Izolacja termiczna, nie jest do mocowania a izolowania - izolacja musi tworzyć termos i nie może być w niej ruchu powietrza:
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_fef6d7897be444ac10946f628e94d7e4592584e8.jpg
Mam Pan jakiś tekst o domach izolowanych? To takie domy co zużywają do 30kWh/m2 rocznie w naszym klimacie.
perm
Artykuł na temat paroprzepuszczalności ścian..
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=101
Przecież nie daje się wełny czy styropianu od zewnątrz. Jest to nieskuteczne - co widać po wynikach. Źle ocieplony dom zużywa nawet ponad 30kWh/m2 rocznie.
Izolacja termiczna, nie jest do mocowania a izolowania - izolacja musi tworzyć termos i nie może być w niej ruchu powietrza:
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_fef6d7897be444ac10946f628e94d7e4592584e8.jpg
Mam Pan jakiś tekst o domach izolowanych? To takie domy co zużywają do 30kWh/m2 rocznie w naszym klimacie.Od 10 lat, jak nie więcej pisze głupoty Brzęczkowski Tomasz. Nie przekonali go najwięksi spece od budowy, jak i naukowcy. Jest mądrzejszy od wszystkich. Ciężki przypadek. Alkohol? Choroba umysłowa? Można tylko zgadywać.